ellis petters by si nemohla pro cadfaela vybrat lepšího herce. derekovi to sedí jak šitý na míru. už by tenhle seriálek zase mohli opakovat.(9.12.2005)

Originální nápad pečlivě rozvedený ve scénáři, docela velkorysá výprava a zejména výborný Derek Jacobi, kterému role historických postav padnou, jako šité krejčovským salonem na zakázku.(13.10.2012)

"Poznávám jeho úsměv." Velice dobře koukatelný seriál středověkých detektivek (pro tenhle žánr mám slabost), ve kterém mi jen mírně vadí na dobu nerealistické Cadfaelovy znalosti. Derek Jacobi po Claudiovi opět ve výrazné hlavní roli.(3.10.2005)

Mimo výborného Dereka Jacobiho je hlavní devizou tohoto seriálu hodně netradiční místo a čas děje - anglicko-walesské pomezí ve 12. století, kromě vynalézavě konstruovaných kriminálních zápletek tak nabízí i zajímavý pohled na dobovou politiku a reálie.(12.8.2007)

Při případech seriálu PŘÍPADY BRATRA CADFAELA si nelze nevzpomenout na jiné dílo - také seriál JÁ, CLAUDIUS - ; spojuje je - jistě to uhádnete - postava Dereka Jakobiho, výrazné osobnosti britského soudobého divadla a v obou případech představitele hlavní role. Právě jeho výsostné herectví jakoby dotmelovalo a současně dále rozvíjelo příběhy-epizody tohoto nadprůměrného díla. Hluboký humanismus, jímž je seriál prodchnut, jaksi nedbale, jakoby zpoza rohu, skutečně nenápadně krok za krokem důrazem na nominalistický rozum (nominalismus byl jedním z nejvlivnějších myšlenkových směrů evropského středověku, bývá pokládán za předchůdce humanismu a renesance) v podstatě moderním způsobem, ale v mezích, nepřekračujících dobové meze, rozplétá jeden plod lidské zloby za druhým. Středověké kulisy ustupují, dobová rozhraní se stírají. Objevuje se jedno nadčasové: člověk bojující každý den, každou hodinu, každou vteřinu o své lidství. Člověk odkázaný ne na pomyslnou boží milost, ale sám na sebe, na svou vůli, na svou nebojácnost, na svou touhu a potřebu po spravedlnosti. Její hlavní zastánce je navenek tichý, neprůbojný, jakoby nezdravě mírný. Opak je pravdou. Hlavní zbraní jeho neúmornosti je bystrost, ostrovtip, houževnatost, soustavnost, ctnosti, zpravidla dnes shrnované do pojmu občanské statečnosti. Toto nevšední detektivní dílo by si jistě našlo své diváky i na DVD nosičích, kde již dávno mělo být uvedeno.(6.4.2008)