Bývalý špičkový matador Diego Montes vede v Madridu školu pro toreadory. Zabíjení v aréně mu chybí, tak moc, že tuto posedlost a vášeň obrací do vztahu k ženám. Diegův žák Ángel (Antonio Banderas) je citlivá duše vychovávaná matkou, náboženskou fanatičkou. Aby dokázal svému učiteli mužnost, pokusí se Ángel znásilnit Diegovu snoubenku. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Matador je kriminálním thrillerem na Almodóvarův způsob. Éros s Thanatem spojují své síly do mohutného pramene pudové posedlosti, smyslnost vášně dosahuje nejextrémnějších výšin. Drsnější typ černého humoru tvaruje atmosféru, svérázná kriminální komedie je jízlivá a ironická, obraz usiluje o znamení červené barvy, laškuje, flirtuje, dráždí, vychutnává si rozpaky i stavy k dosažení intimního štěstí. Stavba je ucelenější, napětí vychází z niterné úzkosti i z pulsu dychtivosti divoce nezkrotné touhy věcí očekávaných. Rozporuplným hrdinou příběhu je Diego Montes (velmi dobrý Nacho Martínez), bývalý slavný matador. Je oblíbeným učitelem umění býčích arén, jeho nitro je již navždy poznamenáno nenápadnými aspekty oblíbené práce a nad pocit absolutního vítězství a momentální neomezené moci porobení, souzvuk toho nejintimnějšího uspokojení, nic jiného nemůže ani být. Červená přirozenost, vášeň, posedlost a krev. Hlavní ženskou postavou je María Cardenal (šarmantní Assumpta Serna), úspěšná právnička a koketní obhájkyně obžalovaného mladíka. Temperamentní vášeň je uhranuta dávným vztahem s Diegem. Smyslnost září v barvách a pružném pohybu stimulujících tvarů ženského těla, vyvrcholení žádá specifické výstřednosti. Důležitou postavou filmu je Ángel Giménez (velmi zajímavý Antonio Banderas), přecitlivělý mladík a Diegův pilný žák. Jeho nitro je poznamenáno puritánsky katolickým dozorem jeho matky, nešikovně se pokouší vyjevit svou mužnost a poníženě žádá potrestání. Významnou postavou je policejní komisař (velmi příjemný Eusebio Poncela), zdvořile a ze všech sil se pokouší porozumět všem vyjevovaným skutečnostem a děsí se dalšího Ángelova přiznání. K výraznějším postavám filmu patří také Eva Soler (zajímavá Eva Cobo), mladá atraktivní modelka a Diegova milenka. Nechce se vzdát vztahu a odhodlaně uhání do zapojení ve výstřední sexuální hrátky pouze pro otrlé. Z dalších rolí: Evina matka s nezastavitelnou obrannou vyřídilkou Pilar Soler (Chus Lampreave), Ángelova dosti bigotní, příliš náročná a vyčítavě nespokojená matka Berta Giménez (Julieta Serrano), nad Ángelem ochranou ruku držící psychiatrička Julia (Carmen Maura), Diegova hospodyně a Mariina asistentka současně (Eva Siva), či starý a dlouhá léta věrný Diegův domovník (Luis Ciges). Matador je zaujatý fascinací smrtí v niterných tužbách člověka. K výstřednosti duše přistupuje Pedro Almodóvar s muletou černého humoru, hravě erotickým škádlením a pestrobarevně svérázným mečem poezie. Netradiční prožitek s atmosféricky prokreslenou náladou vnitřních světů. ()

kinej

Matadora beru jako symbolický přechod mezi těmi slabším a vynikajícími snímky v Almodorově tvorbě. Oproti starším filmům je zde už vyváženější příběh, ale chybí tu mistrovské technické provedení, patrné v pozdějších filmech. Dnes už by ten stejný scénář natočil mnohem lépe. Například dramtický závěr by si dokázal "podržet" a vypiplat trochu déle. Takhle je Matador film dobrý, ale ne krásný ()

genetique

Ďalšia veľmi príjemná, atypická filmárčina. Almodóvar vlastne iné ani nevie, preto som na jeho filmy vždy tak zvedavý a v kútiku si želám, aby do toho ďalšieho dal znova niečo iné. A znova mi moje želanie splnil. Počínajúc svojskou zápletkou, ktorá by v rebríčku originálnych námetov obsadila jedno z popredných miest, cez pomerne jednoducho hrajúcich hercov až po neskonale vábivé audio-vizuálne hrátky, si tento film určite zapamätám a určite sa k nemu niekedy s radosťou vrátim. A ak si budem musieť pomocou tohto komentáru niekedy pripomenúť prečo si ho mám znova pozrieť, tak si k tomu všetkému pripomeniem atmosféru vynervovanej thrillerovej drámy, miestami excelentne odľahčenú vtipnou stránkou čiernej komédie. 80%. ()

sochy.zirafka

V tomto díle jsem Almódovara hledal s velkými obtížemi. Samozřejmě je to dáno stářím, přeci jen už je to nějaký pátek, co Matador vznikl. Mohu to brát jako režisérův pokus hledat sebe sama. U postav jde vášeň a šílenství ruku v ruce už teď, ovšem autorské vyjádření je poněkud kulhavé, nevyvážené. Poněkud rozvleklá střední část filmu a nerozvinutá, najednou se zjevivší mystická linka kazí dojem z jinak intenzivně znepokojujícího úvodu a závěru. Tyto části jsou naopak ku neprospěchu díla zbytečně krátké, tudíž je obtížné hodnotit film jen podle výtečného scénáře. Co se týče herců, jedinou výtku mám vůči Banderasovi. Bolely mne z něj oči, uši, všechno. Slabších 70% ()

Martin741

Mam rad podivinske, blaznive filmy, ktore sa vyhybaju normalnemu vyvoju - ten mi naopak nahana hrozu, lebo stale si myslim, ze normalny vyvoj mali povedzme Verbal - ten mi nahana hrozu tiez. Kazdopadne ciry art, cize opat nieco pre artove hnedopichy jaxom ja. Viem, ze Almodovar tocil aj uchylne veci ako Zakon Touhy, ktory este okomentujem, lebo som to uz videl. Jak spomina troufalka , film zacina hnusnou uchylarnou , chlap masturbuje, a namiesto porna pozera zvratene vrazdy zien. Banderas mal u Almodovara domov, este predtym nez siel do Hollywoodu, hodne hral v jeho filmoch. Kazdopadne Almodovar konecne dospel, film ma slusne tempo, vyborne dialogy, Almodovar stlacil svoje uchylky na minimum, to sa mi tiez paci a rezisersky jakz -takz na urovni.,. Ovsem, taky Karlos Saura je u mna stale vyssie, nanho ani Almodovar nema . 84 % ()