Battle Royale

• Japonsko

バトル・ロワイアル

Battle Royale

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller / Romantický

Japonsko, 2000, 114 min (Director's cut: 122 min)

Možná ne dokonalý, ale rozhodně geniální film, dynamicky a působivě rozehraný kolem jednoduchého, ale nosného nápadu. Ten mi připomněl Pyunovo béčko PODLÉ ZBRANĚ, akorát že tady nahradili profesionální zabijáky povětšinou nekrvežízniví, ale jen vystrašení školáci v uniformách. Což dělá KURVA rozdíl. Za úspěchem BATTLE ROYALE totiž z valné části stojí to, že si při jejím sledování nemůžete nepoložit otázku: A jak bych se asi choval já? Rozhodně se ale nemusíte bát přílišného realismu nebo moralizování, pořád je to hlavně akčňák s myšlenkou a ne myšlenka s akcí a podle toho to taky vypadá. Jak už to tak u asijských filmů bývá, je to trochu uspěchané, Amíci by si s tím určitě vyhráli víc (viz. Ringu a Kruh), ale ti by tomu zase ubrali na krvavosti a brutalitě, takže doufám, že žádný vykastrovaný remake nechystají. I když vlastní mutaci BATTLE ROYALE by si měla povinně natočit každá země.(11.4.2006)

Jeden z nejlepších filmů mého života a vyvrcholení Fukasakova génia, jehož mám jako režiséra rád již od jeho rané tvorby. Naprosto mistrovské dílo překypující absurditou, ujetostí, bizardností a přitom vystihující řadu pravd o nás lidech a našich vztazích. Brutální a drastické, stejně jako plné citu a obětování. Jako cerlek šokující. Excelentní herecké výkony, triky a jako třešnička na dortu úžasný herecký a snad i životní výkon Takeshi Kitana. Tohle je skvost japonské, asijské i celosvětové kinematografie, který se mi natolik vryl do duše, že bude navždy jedním z mých TOP 10 filmů.(7.12.2007)

Opravdu šokující a znepokojující snímek, u kterého oceňuji především originalitu. Bohužel snaha o nějaký přesah v podobě postavy učitele Kitana nevyšla. Konec tak nějak divně vyšumí do ztracena...(21.5.2006)

Scénář: Kenta Fukasaku .. Opravdu výborný námět - chyba v systému a její drsné řešení. Sice mi uniklo, jaký to mělo smysl a výsledný dopad, ale budiž.. Když překousnete několik nesrovnalostí, snímek si opravdu vychutnáte. Asi nejvíce se mi líbil daný kontrast drsných scén a překrásné hudby, která výsledný zážitek posouvala mnohem výše! Drsná, mrazivá hra plná lásky a (ne)přátelství..(23.4.2005)

Naprosto fascinující japonská vyvražďovačka, nad jejíž originalitou blednou hollywoodští scénaristé závistí.(19.5.2003)