Kyborg

(USA)
  • slovenský

Kyborg

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 86 min (Director's cut: 83 min)

Albert Pyun

Kitty Chalmers

Scott Stevenson

Scénografie:

Douglas H. Leonard

Kostýmy:

Heidi Kaczenski
  • Radyo

Oproti většině Van-Dammových filmů z 90. let je tohle neuvěřitelný skvost.(26.7.2002)

Pro mě klasika, kterou jsem zhlédl nesčetněkrát a úplně první film, co jsem s Van Dammem viděl. Film není takový kolaps jak by se mohlo zdát, atmosféra je zde dobrá… zamořený svět morem je natočen věrohodně a hlavní záporáci většinou pobaví chováním a heky zvířat. Většinou ale budí respekt, jelikož jejich smečka je plná tvrdých, špinavých a nabuchaných chlapů se zajímavými zbraněmi, jež žádná mačeta nevypadá čistě. Nejvíce hlavní záporák mluví a vypadá drsně. Nedá se nic dělat, než fandit Van Dammovy, který to nebude mít tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. No, filmu také přispívá pochmůrný soundtrack, který přidává na atmosféře... možná místy nudný film, ale tohle béčko já mohu, mé hodnocení 3 hvězdičky...(20.2.2006)

Je to celkom dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má iba priemerný príbeh o blízkej budúcnosti, kedy civilizácia padla, všade vládnu vražedné gangy, slušných ľudí napadá mor a jedine jeden kyborg môže mor zastaviť, ale potrebuje sa dostať do vzdialeného zdravotného strediska, no je zajatý najnebezpečnejším gangom. A tak špičkový zabijak sa po boku jednej zachránenej vydá na jej záchranu. Spracovanie je ale iba rozporuplné, na jednej strane celý dej je maximálne priamočiary, po dejovej stránke tu nie je vôbec o čo stáť a navyše je tu dosť úplne zbytočných flashbackov a iných scén, ale zase keď sa niečo deje, tak sa je na čo pozerať, čo je až na úvodnú tretinu takmer stále. Akcie je tu dosť a je výborná. Súboje síce majú mierne viac strihov, ako by bolo vhodné, ale to je asi to jediné, čo im skutočne môžem vytknúť, choreografia je slušná, Van Damme je tu v najlepšej forme, takže na karate v jeho podaní sa výborne pozerá, ale zase typických dlhých súbojov tu moc nie je, väčšinou sú o zneškodnení skupiny protivníkov pomocou pár kopov alebo úderov a čo ma veľmi potešilo, je výborne drsná, často sa používajú nože, občas poteší aj nejaká tá zlomenina, Van Damme tu zabije takmer každého protivníka, na ktorého narazí a rozhodne je to jeho najdrsnejší film. Najviac sa mi páči záchrana ženy v polorozpadnutej budove, akcia v továrni, ale všetka akcia je na tom dobre. Herecké obsadenie ma moc nezaujalo, Van Damme je samozrejme výborný, v malej úlohe poteší Ralf Moeller, ktorý skončí veľmi zaujímavým spôsobom a ani hlavný záporák nie je najhorší, no tým to končí. Réžia je na tom veľmi zle, Albert Pyun je skutočne jedným z najhorších režisérov, s akými som sa kedy stretol, nezvláda takmer nič a to isté sa dá povedať aj o technickej stránke, apokalyptická doba je tu zobrazená len hroznými kostýmami a všadeprítomnými rozpadnutými budovami, takže tu nie je o čo stáť. Kyborg je film, ktorý po väčšine stránok nestojí takmer za nič, či už dej, väčšina hereckého obsadenia, ale aj réžia a technická stránka, ale na lepší priemer ho povyšuje len jedno jediné, Jean-Claude Van Damme v skvelej forme a množstvo akcie v jeho podaní. Takže tento film ako celok ma vôbec nezaujíma, ale kvôli tým výborným likvidačným akciám si ho rád občas pozriem. 64%(4.4.2007)

• cheyene

Po většinu času je to příjemné asi jako křeče při salmonele. Snaha o apokalyptickou atmosféru však ušla. Hodnotil bych necelou půl hvězdičkou.(31.12.2006)

No co k tomu psat je to ultra laciny ultra nelogicky ale tak trochu kult to je nepopiratelny a Klynuv zaporak Fender je neskutecny zvire zaverecnej fight pak totalne prehlednej skoro bez strihu to uz se v dnesnich filmech nevidi(2.12.2012)

• - Zbraň, kterou pužívá Gibson Rickenbacker (Jean-Claude Van Damme), je ve skutečnosti paintballová pistole Tipman SMG-60. (Chatterer)

• - Albert Pyun plánoval obsadiť do hlavnej úlohy Chucka Norrisa, ale štúdio Cannon presadilo Jean-Claude Van Damma, v tom čase ešte úplne neznámeho herca. (beso74)

• - Jackson „Rock“ Pinckney, který ztvárnil jednoho z pirátů, byl během natáčení nešťastnou náhodou Van Dammem udeřen nožem do oka, o které následně přišel. Pinckney ho zažaloval a u soudu získal 485 tisíc $. (Eldrick)