Seriál situačných komédií zo školského prostredia Zborovňa. Úsmevné príbehy zo života študentov a profesorov Súkromného gymnázia Andrewa Bliznu, množstvo pestrých a rôznorodých postáv – členov profesorského zboru sú zárukou, že o situačnú komiku určite nebude núdza.
V päťdesiatich dieloch budeme sledovať osudy riaditeľa a zakladateľa školy Borisa Bliznu /M. Zednikovič/, ktorý platonicky miluje profesorku Chudú, jeho zástupkyne Eleny Poverovej /D. Mórová/, jedovatej, ironickej vegetariánky, profesora dejepisu Petra Mika /R. Stanke/, ktorý je starým mládencom, vždy nosí motýlika a trúsi latinské citáty, telocvikára Kamila Vracaja /Ján Króner/, športovca prostého ducha s vedľajším murárskym povolaním, slovenčinárky a zemepisárky Magdy Matulovej /B. Turzonovová/, ktorá nenávidí počítače a drzé deti, rada zavára a každého otravuje kvôli výslovnosti a gramatike, lektorky angličtiny Katrin Wolnej /Z. Fialová/, romantickej mladej dievčiny z USA a tajomníčky gymnázia tichučkej a peknej Milky Lonskej /S. Halčáková/, za ktorej plachosťou sa skrýva zdravý pohľad na veci. Pestrá plejáda zaujímavých postáv a postavičiek určite mnohým pripomenie staré školské časy a prečo sa k nim aj takýmto spôsobom nevrátiť... (oficiální text distributora)

Rex Mundi

Neviem, či dať kritickú *1 alebo tolerantné 2*. Zo začiatku to celkom ušlo, žiaľ s ďalšími časťami kvalita klesala a klesala... škoda. Ale ešte stále mám v pamäti šarmantnú Fialku v úlohe americkej lektorky, hyperaktívneho telocvikára Jana Kronera alebo precitlivelého Riška Stankeho. Fakt je, že tento učiteľský zbor skutočného humoru veľa nepobral. Vrátane námetu to bolo všetko očividne inšpirované americkou produkciou. ()

Isherwood

Kroner v pohodě, část dámského osazenstva oku velmi lahodící. Ale ten ‚humor‘, který tu na vás tvůrci tasí, je natolik přitažený za koule, že vám ani nedovolí od té televize utéct. Zvrácená zábava, kterou ani nelze potopit úplně. Jeden puntík za to, že takový koncentrát absurdní debility se dneska už najde málokde, zlatá 90. léta. ()

tron

„Aký parfum používaš?“ – „Olejoval som žinenky.“ Je mi trocha smutno, že musím tento zúfalý pokus o slovenský sitkom hodnotiť tak prísne. Veď minimálne o niektorých hercoch (ak necháme bokom Mórovú a Fialovú... ale to nie sú herečky) si ani pri zlej nálade nedovolím hovoriť ako o amatéroch (Zednikovič ako popletený riaditeľ súkromnej školy, ale i vtipne "mužný" Ján Kroner či uchádzajúci Richard Stanke). Bohužiaľ, zápletky sú mimoriadne slabé a nevtipné (čo je v sitkome problém), dialógy v lepšom prípade nudné a niektoré scény na mňa pôsobili svojim spracovaním tak trápne, až som sa veľmi čatso hanbil, že to vôbec pozerám. ()

slavo75

Že slovenských situačných komédií je menej ako šafránu - o tom sa snáď ani nemusím rozpisovať. A ak by sme hľadali kvalitný slovenský sitkom - to by už bola naozaj úloha pre schopného detektíva! :-) Ale vážne - som (mierne povedané) prekvapený z celkovo mimoriadne nízkeho hodnotenia tohto seriálu. Pred časom som sa k nemu vrátil a postupne som zhliadol väčšinu častí s odstupom 12 rokov od jeho vzniku - a veľmi príjemne som sa pobavil. Podľa môjho názoru ide o najvydarenejší pôvodný slovenský "sitkom", ktorý je vynikajúco napísaný - všetky postavy majú svoju jasnú charakteristiku a držia sa svojej línie. Všetci herci vo svojich postavách predvádzajú veľmi slušné výkony - a to pritom nemám rád samoúčelné "pitvorenie sa" ani tzv. "toaletný" humor. Božidara Turzonovová ako zanietená profesorka slovenčiny je mimoriadne roztomilá; Diana Mórová, Oľga Belešová, Zuzana Fialová i Slávka Halčáková sa svojich postáv zhostili veľmi slušne. Mužské osadenstvo v osobách Mariána Zednikoviča, Jána Kronera a Richarda Stankeho podávajú tiež veľmi dobré výkony. Je zaujímavé, že herci sa vo svojich postavách držia v takej akurátnej polohe, neskĺzavajú do roviny prehnaného afektu, čo je nesporne zásluhou kvalitného režiséra. Vtipné dialógy a dobrý situačný humor ma pobavili aj s odstupom spomínaných dvanástich rokov a nepochybujem o tom, že ma pobavia aj niekedy nabudúce. Je skvelé, že k dobrej zábave nie sú nevyhnutné nákladné efekty ani hollywoodska výprava - stačí dobrá téma, dobrý autor a skvelí herci. ()

TheRoller

Zborovňa je jediný seriál, kvôli ktorému som vstával o 7:00 aj cez prázdniny a bol som ochotný pozerať sa na učiteľov v škole - aj cez prázdniny. :) To je výkon hodný pozornosti. Je jedno, že som mal asi desať, spomienky zostali a ja som na túto skvelú partiu na čele s výborným Mariánom Zednikovičom nezabudol dodnes. A to je niečo. Hodnotiť to z terajšieho pohľadu by bola blbosť, a preto ide o nostalgickú päťhviezdicu nezletilého Rollerka. ()

• Prvých 32 epizód seriálu vzniklo v produkcii TV LUNA. Seriál následne po zániku televízie odkúpila Slovenská televízia (STV) a dokrútila ďalších 18 epizód v roku 2002. Aj z tohto dôvodu na všetkých pôvodných častiach bol koniec záverečných titulkov úmyselne deformovaný a doplnený o nové údaje nového vlastníka práv. (Piri)
  • V seriáli sa okrem tajomníčky Milky (Slávka Halčáková) dozvieme priezvisko každej postavy. Jej priezvisko je Lonská. (belinko)