Domnívám se, že tento televizní seriál zachovává všechny přednosti kvalitní tvorby a má smysl pro detail postav se zvláštní osudovostí. Nemluvě o tom, že v něm slovenská krajina v celé šíří půvabu jen září. A jako by ten exteriér pro dramatický děj byl přímo stvořen. Režisér Andrej Letrrich měl velký dar, že uměl vždy vsadit na herce, přesněji na skvělé herce, kteří umějí či uměli udržet pozornost seriálu v historickém pojetí v míře svrchované a budiž jim za to dík. Přesto, že čas bývá někdy neúprosný kritik, tak poutavé literární návraty do televizních adaptací uplynulé doby jsou pro mne vkusnou a přitažlivou zábavou. Ještě dodám, že spisovatelka Hana Zelinová uměla opravdu nádherně a živě vytvořit ve své fantazii příběhy plné dramatických zvratů.(3.8.2010)

Hudební doprovod je dobrý, celkově atmosféra slušná, ale je to příliš upovídané, hlavně ak ten malý chlapec schytne kulu od zákeřného hejtmana a ještě k tomu má průpovídku, než se skácí k zemi...?! :-)(20.9.2011)

Televizni skvost rekl bych. Herci, vyprava i kamera a k tomu poutavy romantizujici dej, jsem velmi mile prekvapen.(11.6.2010)

Počný seriál o lidských vztacích té doby.(23.8.2010)

Rukopis Hany Zelinové na scénáři je patrný ve chvílích, kdy třeba malá Berta (v 5. díle) drnčině vyslovuje "er", nebo v posledním díle, kdy se těhotná Marta ptá Daniela: "Kde je Tvůj bratr?" Nádherně odvyprávěná sága má pevný základ v trilogii Hany Zelinové "Alžbětin dvůr", "Volání větra" a "Květ hrůzy". Osudy rodu Fabiciovců jsou silnější v prvních čtyřech dílech, které těží z 19. století. Poslední dva díly víc motají politiku a upřednostňují komunisty. Scény s přestřelkou Němců a partyzánů působí spíš jako parodie než jako opravdový boj. Herecky výborně podchycené, výborný nápad obsadit do role Celesty, pravnučky Julie Fabici (Emília Vašáryová), Magdu Vašáryovou.(8.7.2008)

Slušne natočená celovečerná séria podľa románu Hany Zelinovej Volanie vetra.(4.7.2007)

Dokud se to odehrává v 19. století a jde čistě o rodinné drama s hádkami mezi více bohatými a méně bohatými, tak je to fantastický výlet do slovenské historie středních vrstev. Takže první tři čtyři díly výborné, pak ovšem nastupuje dělnické hnutí a levicová ideologie a nastává kvalitativní sešup, nicméně dobová daň roku vzniku je tu ještě ve snesitelné míře. První polovinu suverénně táhnou Radoslav Brzobohatý a Emília Vášáryová. Aby to divákům nebylo líto, v pátém díle se Brzobohatý objevuje aspoň jako dabér a jeho hlasem mluví Štefan Kvietik. Na snížení dramatického vyznění má podíl Magda Vášáryová, která se posledními dvěma díly motá v dost nešikovné postavě pošahané Celesty. Naproti tomu zajímavou roli bordelmamá ztvárnila zpěvačka Zora Kolínská. Má to navíc slušnou a přesně pasující hudbu. Slovenská televize si postavila solidní pomník své tvorby z 80. let a troufnu si tvrdit, že je to lepší než Zlá krev nebo Synové a dcery Jakuba Skláře ze stejné doby u nás.(16.6.2012)

Takmer všetci slovenskí herci, čo za niečo stáli, v jednom peknom historickom seriály s dobrou hudbou. Najradšej mám prvé 4 diely, potom do deja zasiahne prvá a druhá svetová vojna a už to nie je ono.(7.7.2010)

Velmi podařený (díl 1-4) seriál, který mapuje tragické osudy několika generací rodu Fabiciů od dob Napoleonova tažení do Ruska až po druhou světovou válku. Seriál má velmi kvalitní hudbu a herecké obsazení, které je zejména v první polovině seriálu podpořeno i silným dějem a solidním scénářem. Jak je typické pro seriály z minulého režimu, čím více vzrůstá síla "dělnického" hnutí, tím více děj zabředává do prázdného politikaření a nabubřelých řečí. Pokud se děj opírá o tragiku rodinné kletby a velké emoce nenávisty, závisti a lásky a žárlivosti, potud je dobrý a věrohodný, protože neprodukuje nikoho zcela kladného nebo záporného, jen ho více či méně chápeme a fandíme mu. Ke konci už kladnost postav plyne a odvozuje se od jejich postoje ke komunistickému hnutí a partizánům. Takže to jde šupem domů. Škoda, že se seriál více neopíral o silné figury Mathaise, Alžběty, Julie a Filipa a nevytvořil jim i ke konci silnou protiváhu.(7.10.2007)

Sledovanie zmien situácie v uhrosku z Alžbetinho Dvora, perfektný námet, perfektne sfilmované, perfektne zahrané. Neskôr už síce kvalita opadala no stále to bolo dejovo veľmi zaujímavé a presvedčivé, pravdepodobne jeden z najlepších SVK seriálov aký som kedy videl.(6.7.2007)

moj najoblubenejsi serial od ,,nasich". vynimocny vykon brzobohateho a vseobecne take velkolepe spracovanie, super robota. taky slovensky Gone with the Wind(4.12.2007)

Kvalitní minisérie. Ze vztahů a sporů tehdejší honorace je až úzko. Těžko blíže komentovat. Každej si tam najde svoje.(29.1.2011)

Po Povstaleckej histórii natočil pán Lettrich výborný seriál, ktorý patrí do zlatého fondu slovenskej televízie. Výborné herecké obsadenie a výborné výkony. 80%.(28.5.2006)

seriál kde každý diel začína narodením a končí smrťou v rodine fabiciovcov radím medzi najveľkolepejšie v slovenských seriálových dejinách.(18.1.2007)

Skvelý slovenský seriál o historii jednej zemanskej rodiny, kde sa pomaly prelieva aj kus slovenskej historie. Skvele obsadenie, kvalitne natocene a hlavne putavy pribeh robia s tohto serialu spicku...(18.6.2011)

Pozeratelna rodinna saga o osudoch jednej rodiny /Fabiciovci/ od 19. storocia po zaciatok 2. svetovej vojny. Slusne, a hlavne boli na slusnej urovni herecke vykony tunajsej hereckej elity este v casoch, kym zila. /Muller, Vasaryova ..../ 76 %(26.3.2013)

Vcelku zajímavá záležitost, která ale postupem častu ztrácí na chytlavosti a kvalitě. I tak se jedná o zdařilý počin, kterých moc nebylo.(5.8.2013)

Rodinná sága, ktorá však ku konci stráca dych hlavne asi aj kvôli tendenčnému pohľadu na dejiny.(23.7.2008)

• Hogo Fogo

Dve hviezdičkay za vynikajúcu hudbu Svetozára Stračinu, inak taká lepšia telenovela nakrútená v exteriéroch.(21.7.2005)

Epický příběh pojednávající o tom, co všechno zmůže jedna kvalitní rodová kletba.(17.12.2011)

<< předchozí 1 2