Poslední císař

Last Emperor, The

• slovenský

Posledný cisár

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie / Hong Kong, 1987, 160 min (Director's cut: 219 min)

Zaujalo mě množství dobových detailů. Tak skvěle propracovaná výprava se jen tak nevidí. Nemnoho filmů dokáže téměř v každé minutě nabídnout něco nového, neokoukaného, něco so zaujme na první pohled. A Poslední císař to minimálně v první půli dokáže. Ve chvíli, kdy je císařská rodina vystěhována ze Zakázaného měta, vyzuální hody ustoupí do pozadí, a prim začne hrát jakýsi dozvuk císařova života. Doznívající rezonance slavných dnů. Krom bohaté formální stránky nabízí Bertolucci i silný příběh císaře, který i přes to, že byl po celý život, ať už v Zakázaném městě či mimo něj, loutkou, nepřestává věřit v dobro v lidech. Co si ale Pchui myslel, když ho zklamal i sebepožírající maoistický režim? Když zjistil že ten, kdo ho zlomil, a dokázal mu svou pravdu, se podle ní nechová? Je to příběh smutný, ale je dalek prvoplánovistosti. Konec i přes svou vnitřní dramatičnost nepůsobí dojemně, nijak hrdinivo chování neomlouvá, ani nestaví do lepšího světla, ba není ani velkolepý. Císař se vrátil tam odkud vzešel, do míst kde si hrál jako dítě, kde na něm ještě neležela tíha nevyužité odpovědnosti.(13.3.2005)

Krásný duchaplný snímek o upadajícím císařství a malém chlapci, který má stanout v čele nejmocnější říše světa.(5.8.2008)

Čirý spektákl. Víc vizuálně oslnivý cestopis než drama s prokreslenými postavami a napínavým dějem. Malování velkých pláten šlo ale Bertoluccimu vždy lépe než vyprávění. Z tohoto hlediska je Poslední císař jeho nejlepším počinem. 75% Zajímavé komentáře: Djkoma, Radko, milicjant, PALINO(11.4.2005)

Je mi líto ale i když je film skvěle natočen, zrežírován a má skvělé herce mě přišel příšerně zdlouhavý a nudný. Na druhou stranu ale musím uznat, že bylo zajímavé sledovat život čínského císaře.(6.10.2007)

Deset tisíc let císařem, deset tisíc tváří Číny. Sladký život nás všech, kteří si na tu strašnou "nesvobodu" a "těžký a nespravedlivý" osud můžeme alespoň stěžovat. Zase jednou film, jehož pozdější dopad válcuje dobrý, ale na první pohled ne tolik výrazný zážitek ze samotného sledování...(21.1.2013)