Poslední císař

Last Emperor, The

• slovenský

Posledný cisár

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie / Hong Kong, 1987, 160 min (Director's cut: 219 min)

Ano je to výborný film, ale přijde mi, že Bertolucci je duší spše basník, než vypravěč. Film okouzluje vizuální poetikou, co se týče jeho struktury, bych však našel mouchy. První část se děje bez komentáře, pak najednou vyprávění převezme postava Peter O´Toola, pak zase štafetu převezme sám císař. Stejně tak těžiště příběhu stojí místy na něm, místy na jeho maželce a výsledkem je, že film komunikuje ne moc dobře srozumitelným jazykem, nerozlišuje nepodstatné od důležitého, sděluje vše se stejným důrazem, čímž způsobuje chaos. Ale abych jen nekritizoval, film nabízí mnoho jiných krás. Mimořádné jsou kostýmy, výprava je bez chyby, kamera dokonalá.(9.5.2008)

Mě osobně se více líbila ta první část z císařova mládí.(2.3.2005)

Uzasny pribeh, uzasna hudba...David Byrne a Ryuichi Sakamoto.9 Oscaru!(18.2.2007)

Kdybych byla v jiném psychickém rozpoložení, film by se mi nikdy nelíbil... tenhle monumentální filmový opus je dechberoucím dílem, když je člověk naprosto uvolněn a nechá režiséra, aby mu svůj filmový svět představil, jinak se na tenhle film jít nedá a proto mu mnozí dali menší hodnocení...(2.6.2008)

Viděl jsem v TV a věřím, že zrovna tenhle film je v kině úplně jiný zážitek. Proto dávám takové neutrální hodnocení. Některé pasáže byly zajímavé, ale na druhé straně mě příběh nechytl příliš za srdce. Nakonec jsem usnul.(3.3.2005)