Poslední císař

Last Emperor, The

• slovenský

Posledný cisár

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie / Hong Kong, 1987, 160 min (Director's cut: 219 min)

Sága o posledním čínském císaři je zvláštní film a to nejen formou, kdy pro nádhernou kameru, kostýmy a vůbec výpravu a hudbu, nevíte, kam dřív soustředit svoje smysly, ale též obsahem, který velmi detailně zprostředkovává život člověka, který byl vezněm pravidel jiných v přelévajících se režimech, který neměl možnost volby a byl přes veškerou vzdělanost, tradice a pocty související s úřadem císaře, ochuzen o samozřejmosti jako je prostá lidská komunikace, přátelství a láska.(2.3.2005)

rozpočet : ? tržby americke : $43,984,230(15.1.2007)

• kajda.l

Jsou dlouhé filmy, které diváka ohromí a jsou dlouhé filmy, které diváka unudí. Bohužel druhý příklad platí na Posledního císaře, ani nevím proč, ale snad nejzajímavější v celé délce filmu mi přišly autentické záběry japonské okupace Číny, zbytek jsem víceméně protrpěl a prozýval, příběh nudný jak jen film může být, soucítění a sympatie s postavami žádné a navrch čínské historie a kultura mi také není zrovna blízká. Co se týče oscarů, asi opět trošku zapracovala "americká politická korektnost", jinak si to moc neumím vysvětlit. No co, viděl jsem, trpěl jsem a můžu zapomenout:)(3.9.2009)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $43,984,230Tržby Celosvetovo $51,800,000║ Neskutočná uspávanka. /40%/(20.9.2005)

Kdybych byla v jiném psychickém rozpoložení, film by se mi nikdy nelíbil... tenhle monumentální filmový opus je dechberoucím dílem, když je člověk naprosto uvolněn a nechá režiséra, aby mu svůj filmový svět představil, jinak se na tenhle film jít nedá a proto mu mnozí dali menší hodnocení...(2.6.2008)

• - Jedná se o první Západní film natočený výhradně v Číně. (Pavlínka9)

• - První film, kterému čínská vláda povolila natáčet v Zakázaném městě. (Kulmon)

• - Protože nebyly povoleny žádné automobily, dokonce i Peter O´Toole musel jezdit na kole. (Kulmon)