Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Chřástal

Vtipné, že Keanu si tady procvičil roli, kterou pořádně zužitkuje za šest let – člověka, který byl držen v konejšivé iluzi o povaze skutečnosti, aby následně zjistil, že všichni spí, kdežto on jediný je probuzený. A co víc, stává se spasitelem - a téměř Bohem. Zfilmovaná legenda o mladém Buddhovi je přes přímočarou doslovnost poutavá a koukatelná (Keanu Reeves jako Ind mi nijak nevadí), ale linie ze současnosti je paradoxně míň realistická a víc naivní. Hraje se tady na automatický zisk bodů za fotogenická červená roucha a moudrou laskavost každého mnicha, který se objeví. Nemám nic proti buddhismu, ale sledujeme film, kdy se na návštěvu rodiny vnutí dva cizí lidé a začnou dítěti vyprávět o své náboženské víře, aby se stalo jejím představitelem. Rodiče (učitelka matematiky a jistě tvrdě pracující kravaťák, díky němuž všichni bydlí v menším americkém Tádž Mahálu) to s úsměvem pozorují a nechají malého synka s cizími muži (a retardovaně působící holkou na hlídání) jezdit po městě. To jako fakt? Co kdyby to místo „hodného“ a módního (já vím, že za to nemůže) buddhismu byli Svědkové Jehovovi nebo muslimové? To by byl teprve film o toleranci… ()

Anderton

Pre mňa zbytočne zdlhavé a ako odporcu všetkých náboženských odvetví na tejto planéte príliš patetické a neuveriteľné.....ale Bertolucci vedel, čo točí a pre koho, tak sa do toho radšej nebudem vŕtať a tých, ktorí sú jeho poetikou a neuchopiteľnosťou nadšení, nechám na pokoji.....nech aj oni nechajú na pokoji mňa. Mám DVD, napriek tomu si film už nikdy znova nepozriem. ()

kersten

Trošku som bola sklamaná. Mám rada filmy na tému Budhizmus a celkovo to ich učenie mi je sympatické, ale na tomto filme mi dosť prekážalo miestami sci-fi až fantasmagória. Keby bol film postavený len na reále a na takom tom kľude, nirváne z naozajstného prostredia Tibetu (to pozadie mi tam naozaj chýbalo) by film nemal chybu, pretože dejovo bol na vysokej úrovni. Samozrejme odhliadnúť od zobrazovania života dajakého lámu a jeho živote.Tto bolo to, čo mi na filme najviac prekážalo. Keanu Reevesa nekomentujem, keďže sa vo filme objavil dohromady na dve minúty. Nerozumiem prečo je napísaný ako hlavný herec. ()

MARTIN*I

Buddhův příběh je vždy silný, nehledě na to, v jaké podobě. Zde je možné vidět režisérův pohled, který není absolutní, není nestrastný. Je zde zobrazen stálý koloběh znovuzrozování z utrpení a cesta z něho ven - jako Buddhův příběh, je zde vyzobrazena, jako něco skoro nadpřirozeného. Autor tomu pro sebe sám nevěřil, i když se zajímal a podobně jako spousta mnichů a Lámů bere probuzení, jako něco "v nedohlednu", "za sto životů" apod apod.. To, co učil Buddha, princ Šákjamuni, Siddhartha Gautama, bylo naprosto odlišné - a to, skrze vlastní zkušenost, že tohoto poznání lze dosáhnout za tohoto života. Že je zde cesta vedoucí z utrpení, z koloběhu znovuzrozování a toto poznání učil po dosažení osvícení po zbytek života, a za jeho života i po něm mnozí dosáhli stejného stavu. Přesto jsou zde cítit silné odkazy čisté dharmy, které autora ovlivnily. Příběh samotný je barevný, ukázka nezištného zájmu, života Lámů, proměna běžně smýšlejících rodičů. Pro všechny s upřímným zájmem - 3 klenoty, 4 vznešené pravdy 8midílna stezka. S upřímným srdcem přeji všem zajímat se o Buddhovo nauku (velký rozdíl oproti Buddhismu). S láskou a úctou ke všem cítícím bytostem ♥ ()

BlackTom

Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo. ()

• Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)
  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)