Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

„Zasa až taký svätý nie som.“ Nie sú Peter Jackson a Sam Raimi bratia? Je to čudné, ARMÁDA TEMNOT sa odklonila od komorného hororu á la SMRTEĽNÉ ZLO k výpravnej fantasy - a stále je to ten istý kúzelne svojský Raimi. To znamená, že sa dočkáme napríklad tohto: opekanie ucha, malí Ashovia, studňa, motorová píla, brokovnica, mlyn, auto, zaklínadlo, kniha so zubami a plné vrece ďalších šialených nápadov. Vyšší rozpočet na výsledku prekvapivo príliš vidieť nie je (niektoré "kostry" sú evidentne chlapi v čiernych teplákových súpravách, pomaľovaných fosforeskujúcimi "kosťami"), ale stále je to svojrázna zábava z fiktívneho stredoveku. Harryhausen (a Tolkien?) by bol rád.(4.12.2006)

Začalo to soubojem Bruce Campbell versus Evil Dead. Nyní to pokračuje soubojem Bruce Campbell versus Army of Darkness. Když vidím jméno "Bruce Campbell", vždy se mi jeho tvář vybaví ve spojení s touto kultovní trilogií Sama Raimiho. On, se svou legendární motorovkou a trousící hlášky při každém "splatterovém" cákanci. Nejinak je tomu i v Armádě temnot. I zde se opět s vervou a odhodláním pouští do boje proti "Skeleton Crew" (název sbírky povídek S. Kinga, česky jako "Parta kostlivců"), kteří si sem odskočili z filmů Tima Burtona. Triková stránka kostlivců sice v mnoha záběrech pokulhává, ale na celkovém efektu to pranic neubírá. Parádní apokalyptický závěr je dokonalým zakončením celé této "Creepshow."(22.1.2013)

"Groovie" Sam Raimi měl zůstat u nízkorozpočtových filmů. Kolik filmových tvůrců má koule ma to, natočit parodii na vlastní hororové snímky, takříkajíc udělat si srandu sám ze sebe... Určitě by se pár jmen našlo, ale Raimi je mezi nimi hodně, hodně vysoko. Bruce Campbell a jeho proklatě suché hlášky jsou samozřejmě nezapomenutelné a nevzpomínám si, kdo by se mu na tomto "poli" mohl rovnat... Bill Murray? Clint Eastwood? No schválně. Pekelná zábava, kterou si můžete pouštět dvakrát do roka. 80%(5.11.2007)

Na excelentní úroveň Smrtelného zla nedosahuje.(5.4.2004)

RETRO Jmenuji Ash. A jsem otrokem. Je kolem roku 1300 a vedou mě na smrt. Ne vždy tomu tak bylo. Kdysi jsem žil jako ostatní…. aneb JAK SE MŮŽE ZVRTNOUT VÝLET NA OPUŠTĚNOU CHATU! Bruce Campbell vs. Armáda temnot a důkaz, že i z motorovou pilou se dá zahrát velký divadlo. Věci, který se nedají popsat. To se musí vidět! Tedy jestli máte zvrhlej smysl pro humor. Úvodních 20 minut z říše fantasie. Dalších 10 minut, vlastně 20 minut – kecám, celej film(!) je to podobný! Úžasných 75 minut filmového života! Ano, netrvá to dlouho, což je dobře, protože pak by vám museli odebrat z ksichtu úsměv chirurgicky. Spousta hlášek, vtipný souboje, směšný příšery a že jsou některý triky děsný mně netrápí. A že nikdo neumře? Třeba příště! PŘÍBĚH ***** HUMOR ***** AKCE **** NAPĚTÍ **(18.9.2009)