Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

Oproti minulému dílu, který šel naprosto mimo mě, je tohle učiněný klenot. Přesun do středověku byl geniální tah a humor místy až montypythonovský se mi celkem trefil do noty. Trochu mi ale vadily místy dost slabé triky, hlavně v útoku kostlivčí armády, které vypadaly spíš jako něco ze Star Treku z 60.let nebo jako kdyby si nějaký nadšenec s kamerou doma rozpohyboval figurky (a vzhledem k tomu, že film vznikl třeba pohý rok před Jurským parkem, to nemůžu úplně odpustit). Ale třeba to byl záměr, nevím... No dobře, tak asi byl. Nicméně přeš šílený a přeplácaný děj jsem se prostě dobře bavila, takže ty 4* jsou zasloužené.(11.1.2010)

SAAAKRAAAA, chlamu se ještě teď. Scéna obléhání hradu mi připomněla Dvě věže...zřejmě si zde Jackson tak trochu inspiroval (příjezd Henryho mi připomněl příjezd Gandalfa s Jízdmarkou). A hláškující kostlivci prostě po celou dobu, co jsou na scéně, ownujou.(25.3.2005)

"NO, MOŽNÁ ŽE JSEM TY SLOVA NEŘEKL TAK ÚPLNĚ PŘESNĚ..." Zklamání, i když ne zas tak hrozné. Kdyby šlo o samostatný film tak neřeknu ani popel (ash), jenže takto je třeba srovnávat s dílem předchozím a z tohoto srovnávání ARMÁDA TEMNOT vychází dost špatně. Chybí jí totiž originalita, zběsilé vypravěčské tempo, technická stránka a gagová kadence, jaká byla u dvojky a navíc je humor už dost infantilní. Celá první polovina filmu je jen bez ladu a skladu splácanými obměněnými kultovními scénami ze dvojky - namísto souboje ve sklepě je tu souboj v jámě, místo s uříznutou rukou tu Ash bojuje s malými Ashi, místo schizofrenní scény se zrcadlem tu najdeme scénu s Ashovým zlým dvojčetem aj. První skutečně nová scéna přide až někdy v půlce filmu, kdy Ash najde Necronomicon (respektive tři), nemůže si vzpomenout na magická slova a pak si jej podají kostnaté ruce lezoucí ze země (tahle scéna je spolu se závěrečným soubojem v S-Martu dle mého soudu nejlepší z celého filmu). Druhá půlka je pak věnována přípravě na finální bitvu se zlem a samotné bitvě. Tady také KONEČNĚ začne být trochu vidět těch 30 milionů, které do filmu optimisticky nalil Dino de Laurentiis. A to je další nezanedbatelný problém ARMÁDY TEMNOT. Druhé SMRTELNÉ ZLO stálo pouhé 3 miliony a sotva najdete někoho, kdo vám řekne, že trojka je lepší než dvojka. Přitom by ale trojka měla být vzhledem k rozpočtu DESETKRÁT lepší než dvojka! Možná to zní scestně, ale opravdu se zamyslete nad tím, čeho je Raimi schopen jen se třemi a čeho s třiceti miliony. Po trikové stránce navíc film za dvojkou doslova zaostává, všichni ti pookénkovou animací rozpohybovaní kostlivci vypadají jako z dílny Harryho Harryhausena (předpokládám, že zcela záměrně) a to se píše rok 1993. A když už jsme u té technické stránky, speciálně kamery - Raimi se tentokrát drží docela na uzdě a zopakování některých jeho charakteristických záběrů a technik mě spíš zklamalo, protože jsem je čekal a už to na mě nějak nefungovalo a nedostal jsem nic navíc. Posledním hřebíčkem do rakve je pak hodně infantilní humor, obzvlášť ve scénách s malými Ashi a kostlivci. Film to ale zdaleka není špatný - když nad ním moc nepřemýšlíte a hlavně nesrovnáváte.(10.1.2006)

Pro mě nejhorší díl, hororová atmosféra se úplně vytratila, možná to je o něco vtipnější, ale ne o tolik aby to vyvážilo i špatnej příběh. První zklamaní přišlo hned na začátku, protože druhý dílu byl zakončen tak, aby mohlo vzniknout pokračování a vpodstatě začátek Armády temnot je konec dvojky a ten si mi oprvadu hodně líbil a skvěle mě naladil, jenže, netušim co se stalo, ale Sam raimi ten začátek pokračovaní změnil, sice né úplně, ale to nejlepší pro mě vypustil a místo pěkně drsnýho Bruce z dvojky tam dal zbabělýho Bruce. Dál už se film ubírá ve stejným tónu a jakmile Bruce ztratí svojí motorovku, tak už to jde od 10 k 5 a závěrečný souboj s kostlivcema, je na tak mizerný trikový úrovni, že nemá moc šancí zaujmout(21.4.2006)

"Groovie" Sam Raimi měl zůstat u nízkorozpočtových filmů. Kolik filmových tvůrců má koule ma to, natočit parodii na vlastní hororové snímky, takříkajíc udělat si srandu sám ze sebe... Určitě by se pár jmen našlo, ale Raimi je mezi nimi hodně, hodně vysoko. Bruce Campbell a jeho proklatě suché hlášky jsou samozřejmě nezapomenutelné a nevzpomínám si, kdo by se mu na tomto "poli" mohl rovnat... Bill Murray? Clint Eastwood? No schválně. Pekelná zábava, kterou si můžete pouštět dvakrát do roka. 80%(5.11.2007)