Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

Pro mě osobně jedna z nejlepších komedií, která co do nechutnosti sice nemá na Jacksonovy vrcholné splattery, ale vtipem za nimi rozhodně nezaostává. Z trilogie Evil Dead ale asi nejslabší...(10.10.2002)

Zábavně nechytrá ptákovina pro odrostlé děti a infantilní dospělé. Sam Raimi patří odjakživa k nejhravějším režisérům a jeho rané filmy, nekrocené zodpovědností danou vysokým rozpočtem, k nejzábavnějším. Armáda temnot by chtěla bavit obdobně jako z kloubů vymknutý Evil Dead 2 (na nějž navazuje), jenže na to nemá… nemá dostatek originálních nápadů. Mnoha vizuálním gagům podráží nohy prachbídné technické provedení, nejspíš již v době svého vzniku pasé, ale pokulhávající rovněž za (o šestnáct let starší) českou komedií Ať žijí duchové! Černý humor se omezuje na strohé „likvidační“ hlášky a demence v chování postav, neřku-li v nakládání s historickými fakty (Raimi má VELMI zkreslené představy o evropských dějinách), by zasloužila samostatnou stať. Cokoliv bych ještě vytknul, jedno popřít nemohu – nenudil jsem se. Apendix: Řekl bych, že něco podobného chtěl natočit Terry Gilliam. Výsledný neúspěch pojmenoval Kletba bratří Grimmů. 70% Zajímavé komentáře: choze, MIMIC, InJo, JohnPyro, Barak(5.10.2008)

Tahle potrhlost nepatří zrovna do skupiny filmů, kterým bych dvakrát holdoval. Sem tam sice padne nějaká ta "bezva" hláška, tu a onde utrousí Raimi netradiční nápad, ale vše dobré je spravedlivě kompenzováno několika debilními scénami (viz. gulliverovská eskapáda ve starém mlýnu). Výsledek tak aspiruje k lepšímu průměru.(10.5.2008)

Bláznivé, ale přesto šíleně ironické a jednoduché. Sam Raimi dokáže natočit i to nejbláznivější s takovým klidem a grácií, kterou povyšuje své dílo na něco co se nedá jen tak jednoduše hodnotit. Trilogie Evil dead je jednoduše skvělá. Dalo by se smát každému triku, ale nějaké kouzlo těchto filmů mě pokaždé nutí k jejich respektování a poslední díl mě upravdo usadil. A hlavně... Buď sladká baby....(7.6.2006)

SAAAKRAAAA, chlamu se ještě teď. Scéna obléhání hradu mi připomněla Dvě věže...zřejmě si zde Jackson tak trochu inspiroval (příjezd Henryho mi připomněl příjezd Gandalfa s Jízdmarkou). A hláškující kostlivci prostě po celou dobu, co jsou na scéně, ownujou.(25.3.2005)

• - Pre záverečnú scénu v obchodnom dome bola vizáž "posadnutej strigy" Patricie Tallman inšpirovaná v tom čase všeobecne nenávidenou newyorskou miliardárkou Leonou Helmsley. (MIMIC)

• - Ted Raimi, bratr Sama Raimiho, tu hraje hned čtyři camea. (Martin00x)

• - Když na konci filmu Ash (Bruce Campbell) střílí ze zbraně, vystřílí mnohem více nábojů, než na kolik je tato zbraň uzpůsobená. (dc125)