• český

Temný muž

• slovenský

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

Svým způsobem kultovní, vizuálně zdrženlivá tragédie (nezaměňovat s hororem) o muži, který znetvořen usiluje o získání ztracené lásky. Ošklivě zjizven a popálen nezná nic jiného než pomstu. Na prahu úspěchu svého vědeckého úsilí totiž zničí jeho laboratoř i život sadistický milovník uštípnutých prstů. Původně zamýšleného Bruce Campbella nahradil Liam Neeson a lehce úchylný režisér (dnes tvůrce ryzího „pavoučího“ mainstreamu) získává další slušnou řádku fanoušků, přičemž Darkman skvěle utíká, nechybí nadhled, humor a zajímavé vizuální nápady.(31.3.2008)

Raimiho touha natočit Spider-mana se v dobrém i špatném slova smyslu promítla do tohohle filmu.(17.1.2009)

• Malarkey

Panebože, to byla šílená, dobře udělaná sračka.(7.7.2010)

Darkmanem si u mě Raimi spravil reputaci. Jedná se totiž o velice slušný akční snímek. Hlavním hrdinou je vědec Peyton Westlake, který po menší lázni v kyselině přijde o obličej. Čirou náhodou Peyton před nehodou pracoval na výzkumu syntetické kůže pro oběti popálenin a touto metodou si může vytvořit masku svých nepřátel. Navíc poté prošel léčbou, která u něj způsobila prudké záchvaty vzteku. Musím říct, že tento příběh mě velice chytil a s napětím jsem očekával každý Darkmanův krok. Liam Neeson se mi velice líbil a zhostil se své role velice dobře. Jeho make-up byl také velice kvalitní, to se dá říci i o efektech, kameře a režii. Raimi zde použil několik prvků, které později zužitkoval ve Spider manovi. Prolínačky při vytváření kůže se velice podobají navrhování Parkerova kostýmu a třeba ještě scéna, kdy Darkman nahání prvního záporáka, se podobá pronásledování strýčkova vraha ze slavnějšího Raimiho komixu. Film obsahuje velké množství kvalitních scén, mezi ty nejzdařilejší patří Peytonovy záchvaty vzteku. K tomu všemu přibalil Elfman skvělou hudbu. Možná jen jediným mínusem je, že takovýto námět by si zasloužil burtonovštější kulisy. Rozhodně se jedná o jednu z nejlepších komixových adaptací.(8.4.2007)

• JohnnyD

Strašný a čudný shit pri ktorom ma fascinuje jedno, to, že to točil Veľký Sam Raimi. Síce je réžia nápaditá, niekedy padá do Schumacherovskej komiksovosti. Uhly kamery a pár vychytávok (+ skvelá Elfmanova hudba) potešia, ale to je všetko. Okrem toho tu máme čudný dej, trápne afektované herecké výkony, smiešne kulisy. Pripomínalo mi to, akoby sa niekedy Raimi chcel hrať na burtona (bizarné scény - ako v lunaparku), ale nefunguje to, tak as začal hrať na Schumachera a jeho halogénové úchylárny a toto nufungovalo dupľom. Čudný a nudný "film"(18.7.2006)

• - Zbrane, ktoré používali gangstri boli samopal G3, pištoľ Desert Eagle, guľomet FN minimi a upravený granátomet MM1. (N0X.)

• - Po dokončení filmu sa istý čas rozprávalo o rovnomennom seriáli, ten však nebol nikdy zrealizovaný. (beso74)

• - Pro roli Julie byla oslovena původně Julia Roberts a Demi Moore. (Chatterer)