• český

Temný muž

• slovenský

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

„I'm everyone - and no one. Everywhere - nowhere. Call me... Darkman.“ Liam Neeson se nám mění. Z mladého vědce se stal krásný sen plastických chirurgů a druhý největší světový odběratel obvazových materiálů po Mumifikačním centru v Káhiře. A když ho rozzlobíte, je z něj Darth Maul šmrncnutý Freddy Kruegerem.. Raimiho rukopis je čitelný, ať už pohledem zpět (Evil Dead), či do budoucna (Spiderman) a za pomoci Elfmana ukazuje i se skromnými prostředky svou (nikoliv však nejvyšší) třídu komiksového vypravěče, leč nějaká zábava postupně přichází cvakátkem na doutníky pana Duranta o všechny prsty a nezachrání to ani závěrečný Božský Bruce mizející v davu. Jinak Darkman vymyslel i úžasný recept na paradentózu, protože jak vám můžou ustoupit dásně, když žádné nemáte..(7.7.2010)

• J*A*S*M

Filmová komiksová adaptace z doby, kdy si sousloví "filmová komiksová adaptace" neslo negativní konotace zcela po právu.(23.6.2011)

Když jsem viděl Raimiho řezničinu Evil Dead, tak jsem se sám sebe ptal, jak že mohl tentýž člověk natočit Spider Mana. Při sledování Darkmana mi to konečně došlo. Řekl bych, že Darkman je takovým předělem mezi Raimiho zombie a komiksovým obdobím. Tím ale nechci tvrdit, že je to pravda, ale mě takto přišlo. Slyšel jsem hlasy, že se Liam Neeson do role znetvořeného hrdiny, který se za zohavení svého těla mstí, vůbec nehodí. Já osobně bych řekl, že to není pravda. Protože ne každý hrdina musí být nabušené prasátko, které rozdává tvrdé rány. Peyton je uhlazený, sympatický chlapík. Tedy do té doby dokud mu nesežehnou ksicht. Scénář je sice lehounce naivní, ale má občas drsné vychytávky. Jako třeba, když chlápek leží mrtvý na autě a jemu poněkud stejně podobný chlápek sedí vedle na lavičce. Být v kůži té ženské, která to viděla, asi bych taky tak trochu nechápal... :-) Ale i sebehorší scénář dokáže Raimi zalepit svým dokonalým režijním uměním. Společně s kameramanem Billem Popem, dělá akční kousky na opravdu vysoké úrovni, které jsou působivé i po čtrnácti letech od svého vzniku. A když vám akcí pěkně dotvrdí hudba Dannyho Elfmana, tak už opravdu není co řešit. Přiznávám se, že kdybych nevěděl, že film režíroval Sam Raimi, tak jsem jej asi ani neshlédnul. A po jeho shlédnutí bych jej odkopnul podprůměrným hodnocením. Ale je to film Sama Raimiho. A "Sam Raimi", to je pojem, který se musí respektovat.(14.11.2004)

Čekal jsem temný comics s hororovými prvky a dostalo se mi oddechové zábavy překypující nadsázkou. Až zas tak moc to ale naštěstí nevadí, protože v "Darkmanovi" je z každé scény zřetelně cítit jak se u něho tvůrci během natáčení bavili a užívali si ho. Film je prokládán sérií úmyslně laciných triků a legračních gagů, které dávají jasně na zřetel, že se příběh nechce brát vážně, ale s komickým nadhledem. Největší pozornost na sebe strhává Raimiho režijní hyperkinetický vizuální styl, vyznačující se zběsilým střihem a šílenými nájezdy kamery z těch nejneuvěřitelnějších úhlů. Překvapivé je obsazení charakterní herečky F.McDormand do role hrdinovi přítelkyně, ve výsledku se ovšem jedná o velmi osvěžující protipól k v žánru tradičním dlouhonohým modelkám. V roli titulního znetvořeného vědce se představí L.Neeson, jenž je jako Darkman poněkud toporným, ale v celku sympatickým klaďasem. Přece jenom ale zamrzí, že se Raimimu nepodařilo přes odpor studia do hl. role prosadit svého dvorního herce B.Campbella. Nakonec si ho do posledního záběru propašoval, a i z jediného upřeného pohledu charizmatického Bruce lze vytušit, jaký nesmiřitelný mstitel nám byl odepřen. :-((14.11.2004)

Film je docela zábavné béčko, ze kterého je straně cítit, že to má bejt jen pilot k dalším pokračováním, nejlépe seriálu. Nic moc se tu v podstatě nestane, ale není to špatné, tak jsem na rozpacích... Bohužel jestli se mohu aspoň trochu řídit zdejším hodnocením, tak pokračování (bez Liama Neesona) Darkman II a Darkman III jsou ještě mnohem horší, takže na ty už se rozhodně dívat nebudu. Triky v tomhle filmu dneska už poněkud bijí do očí, což je vážně škoda. Jo a mimochodem, k Neesonovi mít nějaké připomínky je zcela zcestné. A ne jen proto, že jeho tvář na plátně vydrží dohromady tak 15 minut. Hned tak se na to znovu nepodívám. Ohledně komiksové předlohy: Žádná není. Sam Raimi chtěl točit příběh komiksovou adaptaci, nejlépe s Batmanem nebo Shadowem. Ani k jednomu hrdinovi ale nezískal práva. Tak si stvořil vlastního. Mezi své další inspirace Raimi jmenuje Sloního muže, Fantoma opery a hrdiny hororů Universalu 30. let. Po relativním úspěchu filmu vyšly dvě komiksové série, jedna převypravovala děj filmu, druhá na něj navázala.(9.6.2009)

• - Po dokončení filmu sa istý čas rozprávalo o rovnomennom seriáli, ten však nebol nikdy zrealizovaný. (beso74)

• - Darkman (Liam Neeson) je schopný rozprávať normálne aj keď nemá pery, avšak bez pier nie je možné vysloviť hlásky ako 'b', 'f', 'm', 'p' či 'v'. (beso74)

• - V sídle Roberta Duranta (Larry Drake) si je možné všimnúť, že bol vojenským veteránom a slúžil u slávnej 101. americkej výsadkovej divízie. (beso74)