• český

Temný muž

• slovenský

Akční / Horor / Krimi / Sci-Fi

USA, 1990, 96 min

Film je docela zábavné béčko, ze kterého je straně cítit, že to má bejt jen pilot k dalším pokračováním, nejlépe seriálu. Nic moc se tu v podstatě nestane, ale není to špatné, tak jsem na rozpacích... Bohužel jestli se mohu aspoň trochu řídit zdejším hodnocením, tak pokračování (bez Liama Neesona) Darkman II a Darkman III jsou ještě mnohem horší, takže na ty už se rozhodně dívat nebudu. Triky v tomhle filmu dneska už poněkud bijí do očí, což je vážně škoda. Jo a mimochodem, k Neesonovi mít nějaké připomínky je zcela zcestné. A ne jen proto, že jeho tvář na plátně vydrží dohromady tak 15 minut. Hned tak se na to znovu nepodívám. Ohledně komiksové předlohy: Žádná není. Sam Raimi chtěl točit příběh komiksovou adaptaci, nejlépe s Batmanem nebo Shadowem. Ani k jednomu hrdinovi ale nezískal práva. Tak si stvořil vlastního. Mezi své další inspirace Raimi jmenuje Sloního muže, Fantoma opery a hrdiny hororů Universalu 30. let. Po relativním úspěchu filmu vyšly dvě komiksové série, jedna převypravovala děj filmu, druhá na něj navázala.(9.6.2009)

Evil Dead meets Spiderman. Darkman v sobě spojuje prvky obou nejvýraznějšíh Raimiho počinů a výsledek je velmi příjemná oldschoolová comicsovka s prvky klasických hororů. A taky s prvky crazy komedie. Tak jak to Raimi umí... Jednonohý vrah rulezz.... Bohužel, občas film působí dojmem, jakoby se hodně hodně stříhalo... P.S.: Strack Industries pobavilo nemálo.. :)(19.7.2009)

Vždycky byl můj idol Spider-man či Hulk. Ale od teď je můj hrdnina no. 1 Darkman. Bohužel jsem viděl jen tento první díl, ale údajně ostatní za moc nestojí. Raimi natočil naprostou pecku. Už jen ta jeho stylizace a několik odkazů na Evil dead je skvělá. A navíc mě nejvíc dostala úplně konečná scéna s Bohem jménem Campbell. Liam Neeson byl fajn ale až od doby kdy se z něj stal Darkman, předtím mě nějak neoslovil. Atmosféra snímku umě rozhodně podnítila hodnocení, taková potemnělá komiksovna. Nápady které ve filmu byly jsou naprosto famozní, už jen ten úvod s "dřevěnou nohou". Prostě bomba Raimi nemá snad slabou chvilku a asi jí mít nebude.(4.6.2010)

Spatny comicsovy vtip - Neeson se do role naprosto nehodi.(5.8.2002)

• J*A*S*M

Filmová komiksová adaptace z doby, kdy si sousloví "filmová komiksová adaptace" neslo negativní konotace zcela po právu.(23.6.2011)