Lesní duch

• český

Smrtelné zlo

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Sam Raimi

Sam Raimi

Joseph LoDuca

Rob Tapert

Chápu, že se tenhle film stal kultem, ale u mne to za plný počet není. První půle byla výtečná, ale v druhý pak byly takový hluchý místa, děj uvíznul a já už jenom čekal na jasnej konec. Závěrečné rozpadání démonů pak bylo totálně bez atmosféry kvůli ne zrovna povedeným trikům. Chtělo by to remake, protože ty triky už dneska fakt nepůsobí tak, jak by měly. Horror movie of the year(3.1.2008)

Hodně dobrej film i bez přihlédnutí k meganízkýmu rozpočtu. Bruce Campbell je hustej a bez něj by to naprosto nebylo ono. Sam Raimi je docela ďábel, protože Evil Dead je fakt dobře natočenej. Skoro všechny lekačky mě fakt vylekaly a atmosféra tam je taky. Nechutnosti jsou zvládnutý dobře, akorát škoda že ta motorovka (která je i na plakátu) tam byla trestuhodně nevyužita.(4.4.2006)

Kvalita efektu je na dost nizky urovni, ale na to jak je to stary to zas tak spatny neni. Je to proste uz kultovni snimek, takze jinak nez za 4* nemuzu dat(1.2.2005)

Šílená záležitost, měnící tvář z atmosferického hororu přes vyvražďovačku až po splatterové finále, drží pohromadě jen díky občasnému šílenému nápadu. Raimi sype z rukávu neotřelá zjevení, vždyť kdo by proboha vymyslel něco, co by se absurditou jen trochu přiblížilo epizodce se stromem? Nicméně jestli Evil Dead něco chybí, je to vyváženost. Campbell má charizma, ale ostatní kolem něj plní jen rutinní úlohu křoví. Co se týče napětí, nejlepší pro mě byla asi smějící se Linda mezi dveřmi, při jejíž představě se doteď směju a bojím zároveň. Ale vrcholem zůstává poslední návštěva sklepa předtím, než Raimi rozjede svou galerii nechutností. Tamní atmosféra by se dala krájet. Ve výsledném hodnocení tedy přeci jenom horror, kde si divák dosyta užije chytání za různé končetiny, později pak jejich oddělování. A i když se rád bojím toho, co nevidím, zamrzí, když na to nepřijdu vůbec.(22.3.2006)

Co se týče atmosféry, není co vytknout. Napnutí jste od začátku do konce, nevíte co se v příštím okamžiku stane. Odevšad se valí litry krve a jiných tělních tekutin a celkově to není pro slabší žaludky. Další věcí je, že téma je klišé největší - parta lidí jede na noc do opuštěné chaty v lese. To je ještě v pohodě. Ovšem ta parta se celou dobu chová jako retardovaná. Zásadně všude chodí po jednom (to mně vadilo nejvíc. Dodává to sice atmosféru, ale člověk by se tak prostě normálně nechoval) a každý zdroj zvuku se samozřejmě musí prozkoumat s holýma rukama. Navíc jsem nějak nepochopil, proč se z tématu lesní duch najednou uteče k zombies.(27.5.2012)