Guerreros

Dobrodružný / Válečný

Španělsko, 2002, 96 min

Josep M. Civit

Dobrý snímek, který se soustředí hlavně na válečnou akci. Snaha o zobrazení psychické újmy vojáků z války nechybí uplně, ale většina snímku baví dramatickými přestřelkami nebo ukrýváním před nepřítelem, za což jsem vděčný. Vedle konfliktů je tu i spousta hrůz, ať už těch, které musí zažít sami vojáci, nebo těch, které jsou páchany na místním obyvatelstvu. Vyobrazeny jsou jakž takž reálně, přesto ale velkou sugestivní sílu z filmu necítím. Filmařina to taky dokonalá nebyla, nicméně nelituju, protože je to pořád dobrý, vcelku autenticky zpracovaný válečný film. Alternativním snímkem, zachycujícím konflikt v Srbsku, je Za nepřátelskou linií. Alternativa: Behind Enemy Lines.(30.8.2010)

• teutates

Deti v zbroji... nevyšlo, ja osobne "horší" film s touto tematikou nevidel jako. Toľká snaha o morálnosť, surovosť, réalnosť až mi z toho prišlo šufl. 3-4/10(8.3.2011)

Úžasný válečný snímek, taková sirovost se jen tak nevidí ..(20.5.2007)

Je li španělská profesionální armáda skutečně takto "dokonale" vycvičena, už se nedivím, že si ty baskytské vysavače dělají na Iberském poloostrově papírové čerty! Vždyť podle tohoto filmu to vypadá, že by stačili tři jugoši ve falešných teplákovkách Addidas, vyzbrojeni igelitovými pytlíky a rezavou Berettou, co ještě pamatuje Ustašovce, kteří se vojenské službě vyhýbali prodejem bonů ve Střední Evropě, aby během tří minut s prstem v nose obsadili Madrid!(26.2.2011)

,,CELOU TUHLE VÁLKU MÁM ÚPLNĚ V PRDELI.…“ /// Tak i Španělé se chtěj pochlubit svoji misí v KFOR. Anglánům se to podařilo, svoji filmovou stopou mě zaujali i Poláci. Po příběhový stránce maj Guerreros blíž k těm Polákům. Rozumně předváděj, že celá mise byla na piču, ale hlavně, že bejt machr v kasárnách a pak něco předvýst na vostro je rozdíl. ,,PĚKNĚ JSME TO POSRALI!“ Postupně z toho přestává bejt film o KFOR, ale jde ,,jen“ o přežití několika zobáků. Škoda, že to nemá emociálnější závěr. Nemyslím na patos, spíš něco k zamyšlení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád čumím na mise, ve kterejch se říká: ,,nikoho tady nenecháme“. 2.) Thx za titule ,,ČUMBO“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(29.10.2013)

• - Okrem autentických lokácii nachádzajúcich sa na kosovských a bosnianskych hraniciach, akými sú mestečká Istog, Jablanica, Pec či Klina sa značná časť filmu natáčala v Španielsku. Filmári navštívili Madrid a mestá Guadalajara, Huesca a tiež katalánsku Léridu. (MikaelSVK)

• - Vo filme možno počuť okrem španielskeho aj srbský, albánsky, anglický či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)