Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

Opravdu mrazivý thriller, nejen díky zimnímu prostředí, které spoludotváří atmosféru, ale hlavně díky vynikající zápletce a skvělým hercům. Z těch bych vyzvedl hlavně Billy Boba Thorntona, jenž předvedl další ze svých skvělých hereckých výkonů. První polovina děje je skoro "banální", lépe řečeno diváka sice zaujme, ale jen jej rozehřívá před tím, co bude následovat ve zbývající části filmu. A právě ta druhá polovina je doslova našlapaná. Děj se začne zvrhávat postupně, jako se vymykají události hlavním aktérům z rukou, což právě asociuje divákům coenovské Fargo. Samotný závěr je pak doslova zdrcující a je mistrným vyvrcholením celého příběhu, který divákům takřka nedá vydechnout. Sam Raimi se tímhle dílem doslova "zvěčnil".(25.3.2003)

Zápletka o objevení velkých peněz a co to udělá se skupinou lidí není zcela nová, ale je zajímavým způsobem ztvárněná. Zajímavý je výkon Thorntona – je takřka k nepoznání a svého outsiderského „hrdinu“ hraje zcela přesně. Krizové situace jsou natočeny patřičně napínavě. Vcelku jsem se nenudil. Hudba DE přesná, ale pro samostatný poslech asi nijak zvlášť zajímavá.(7.6.2003)

Bohužel jsem tomu nepřišla na chuť .. námět výborný, ale zpracování mi nesedlo ..(30.5.2008)

Scénář: Scott B. Smith .. Tahle země není pro chamtivé. Kdysi jsem si myslel, že Jednoduchý plán je Fargo (ta podobnost ta prostě je - sníh, kufr peněz), jenže Fargo je mnohem lepší a intenzivnější podívaná na obdobné téma. Tady jsem měl problém uvěřit za prvé kolotoči vražd, které jsou nadbytečné a za druhé kolotoči vražd, které policii nevzrušují. ___ Jestli ti Coeni jen moc nečtou, než se pustí do svých "originálních" scénářů :-)) __ 70%.(1.4.2008)

Promyšlený a věrohodný scénář + výtečný Billy Bob = pětihvězdičkový thriller. 90% Zajímavé komentáře: Djkoma, Legas(12.3.2005)