Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

Prachy vládnou světu, prvním rádcem je chamtivost a druhým slepota mísená nerozumem. Lidé se ženou vpřed za vidinou šťastného života, přičemž jediným prostředkem, kterak toho dosáhnout, jsou pro ně peníze, chechtáky, žetony, prachy a nic než prachy! Nechají se tak snadno opít rohlíkem, dokáží tak snadno podlehnout svodu ďáblu, umí tak lehce strhnout další, jen aby se vina rozlila z hrnečku do hrnce. Poté je přeci každý očištěn. Jak bych se zachoval já? Nevím, opravdu nevím. Rozhodně bych ale měl na paměti tento příběh. Poněvadž je potřeba pochopit, že být knihovnicí široce se usmívající na zákazníky, to je pravý život. Ne chorobná hamižnost po zlatém pírku, co nám prolétne za okny. Kde jsem to jen zaslechl; neměli bychom se užírat tím, co nikdy mít nebudeme, ale radovat se z toho, co máme. Protože život, ten je tady a teď. Boba Thortona neřadím mezi své oblíbence proto, protože často hraje podivíny, duševně choré nebo bláznivé. Zároveň však je toto nejlepší zárukou kvality.(21.8.2011)

Jednoduché plány vypadají geniálně, dokud se nepotkají s realitou, pak se obvykle vše otočí vulvou ke zdi. O této pravdě se přesvědčí jeden obyčejný, hodný chlap, když nechá promluvit své blbé já ve formě lehce zpomaleného bratra, své vychcané já ve formě bráchova sockokámoše a své hamounské já ve formě manželky. Své vlastní, dobré já nechá umlčet, neposlechne ani nesouhlasně mlčícího psa, proto se kolotoč pochybností, sporů a výbuchů násilí může spustit na plné obrátky. Jakkoliv "Jednoduchý plán" není nudný, pořád se v něm něco děje, události se vyvíjejí (očekávaným směrem) a divák by měl být lapen v pavučině napětí, podařilo se mi třikrát usnout a musela jsem film sledovat jako seriál. I tak si čtvrtou hvězdičku zaslouží, protože mě nenapadá nic, do čeho bych měla kopnout (možná s výjimkou toho závěru s bráchou, to mi přišlo hodně přemrštěné, stejně jako fakt, že by vyšetřovatelé ze stop nevyčetli pravdu). Jo, a pokud by se uvažovalo o nové filmové verzi "Růže pro Algernon", pak toho degena může hrát jedině Billy Bob Thornton, ten se pro tu roli narodil! 72%(2.9.2011)

Mělo to klapnout do sebemenšího detailu.. jenže to by Hank nemohl v zasněženém vraku letadla najít tašku naditou stodolarovkama s dvěma totálníma hňupama. Jeden je dokonce jeho bratr Jacob, stejný prosťáček a flákač jako třetí do party, Lou. Plán byl jasný – počkat do jara, až někdo letadlo najde a pokud těch pár drobných nebude nikomu chybět, peníze si rozdělí. Pokud po nich začne sháňka, proletí se komínem. Jenže i ten největší trouba nemůže čekat, že přes čtyři miliony dolarů nemají nějakého majitele. Navíc, když ti dva smolaři nejsou schopní držet jazyk za zuby.. a zvlášť, když si přihnou.. Jenže na leccos je už pozdě i proto, že peníze najednou začnou představovat letité sny a tužby všech zúčasněných!! Brilantní drama s promyšleným scénářem nejednou probudí myšlenky na Fargo bratů Coenů nebo na nedávnou Zmraženou pojistku. Sam Raimi se ukázal jako výtečný vypravěč, který pozvolna vypráví tragikomický příběh z mrazivé Minnesoty a stále hlouběji posílá své hrdiny do beznadějné propasti. Jadrně dramatickému dění pomáhají výborní herci. Poctivost standardně charismatického Billa Paxtona záhy dostává první trhliny a pomalými krůčky se topí ve vlastních přehmatech. I on se ale musí sklonit před svým filmovým bráchou, věrohodným looserem Billy Bobem Thorntonem. Staromódně natočené drama, které je poctivé a i díky tomu funguje na všech frontách spolehlivě. Suverénně nejjistější film Sama Raimiho!! 85%(23.7.2010)

Dokonale mrazivá atmosféra odehrávající se v zasněžené krajině, kde se ztrácí peníze a přibývá mrtvých. Herecky se vyjímá Billy Bob Thornton. Celou dobu jsem si říkal, že to je role napsaná na tělo Ivanu Trojanovi, a to nejen díky fyzické podobnosti s trochu mentálně zaostalým Jacobem.(21.9.2010)

Když je každá směrodatná událost ve filmu tak šíleně vykonstruovaná a režijně nezvládlá, pak je jedno, jak dobří herci se v něm objevují. Prostě za moc nestojí. A vedle úžasného Farga vypadá téměř jak retardovaný bratříček.(30.9.2009)