Jednoduchý plán

Scott B. Smith (kniha)

Scott B. Smith

Alar Kivilo

Danny Elfman

Jednoduchý plán, v podstatě jednoduchý film, všechno stojí a padá na hercích a jejich schopnosti podat uvěřitelnost toho všeho. A to se povedlo.(5.1.2007)

Bravurní Raimi ještě předtím, než se vrhl na vysokorozpočtový Hollywood (Spiderman). Minimum prostoru, mrazivá atmosféra, vynikající scénář a logické řešení složitých machinací kolem 4 milionů dolarů, které náhodou najdou tři maloměšťáci. Lehce to nenuceným a podprahovým cynismem ruku v ruce s násilím připomene Fargo - jen méně ulítlé, přičemž konec takový nečekáte. Herecký ansámbl je zábava sledovat.(19.6.2015)

Porovnávanie s 'Fargom' som si všimol až teraz pri niektorých užívateľoch a príde mi to ako absolútny nonsens. Toto je totiž o stupeň lepšie odvedená práca. Herecky, ale najmä scenárovo, čo sa čudujem, že na sošku nesiahol aspoň jeden. Kvalitná zápletka, dej je ako boom hneď od začiatku a poriadne nás nenechá vydýchnuť až do konca, kde zasadí fatálne K.O. A Raimiho su budem oveľa viac rád pamätať takto ako 'Spider-réža'. 100%.(11.5.2006)

Prachy vládnou světu, prvním rádcem je chamtivost a druhým slepota mísená nerozumem. Lidé se ženou vpřed za vidinou šťastného života, přičemž jediným prostředkem, kterak toho dosáhnout, jsou pro ně peníze, chechtáky, žetony, prachy a nic než prachy! Nechají se tak snadno opít rohlíkem, dokáží tak snadno podlehnout svodu ďáblu, umí tak lehce strhnout další, jen aby se vina rozlila z hrnečku do hrnce. Poté je přeci každý očištěn. Jak bych se zachoval já? Nevím, opravdu nevím. Rozhodně bych ale měl na paměti tento příběh. Poněvadž je potřeba pochopit, že být knihovnicí široce se usmívající na zákazníky, to je pravý život. Ne chorobná hamižnost po zlatém pírku, co nám prolétne za okny. Kde jsem to jen zaslechl; neměli bychom se užírat tím, co nikdy mít nebudeme, ale radovat se z toho, co máme. Protože život, ten je tady a teď. Boba Thortona neřadím mezi své oblíbence proto, protože často hraje podivíny, duševně choré nebo bláznivé. Zároveň však je toto nejlepší zárukou kvality.(21.8.2011)

Sam Raimi má za sebou slušnou řádku filmů, z nichž některé těží z nostalgie filmových fanoušků (Lesní duch), některé z jeho pověsti komerčně úspěšného tvůrce (Spiderman), ale kdybych měl označit film, který se mu opravdu povedl a je vrcholem jeho dosavadního režijního snažení, pak bych bez váhání sáhl k Jednoduchému plánu. Někteří ho přirovnávají k Fargu, já bych použil spíš příměr ke snímku Než ďábel zjistí, že seš mrtvej od Sidney Lumeta, každopádně patří do stejné žánrové škatulky temné krimi, které přechází do špičkového psychologického dramatu se skvěle propracovanými charaktery a vyšperkovanými emotivními scénami. Scény v šerifově kanceláři, kde hrdina loví jednotlivé patrony, a posléze ve ztroskotaném letadle, kde se pokouší nabít, patří k těm, které si budu uchovávat v paměti těch nejlepších filmových zážitků, a scéna závěrečné popravy mi připomněla svou tragikou podobnou scénu z filmu O myších a lidech. A poselství filmu? Když najdete pytel plný peněz, snažte se být pokud možno single anebo prachy urychleně odevzdejte příslušným úřadům. V opačném případě to rychle začne skřípat a nepřejte si vidět ty konce. Oproti Fargu je film poněkud méně efektní, tělo v řezačce zkrátka nehledejte, ale ten konec je takový jízlivější. Smutný hrdina se dostane do situace, kdy sice nezažije hrozný konec, ale hrůzu bez konce. Celkový dojem: 90 %.(24.8.2011)