Zásluhou hlavních představitelů - Tobeyho Magiura a Kirsten Dunstové - i toho, že minimálně v milostných scénách mají co hrát, je na co se dívat. Do značné míry obstojí i užší "komiksové" scény a přijatelně je prezentován také základní černobílý spor tohoto dílu. V komiksovém žánru jde určitě o špičkové dílo a kvalitou svých četných přesahů do "vysokého" hraného filmu je s to zaujmout i ty, kteří mezi fanoušky těchto novodobých technoutopických pohádek rozhodně nepatří. Už v tomto vydařeném pilotním díle jsou ale také jasně patrny náznaky budoucího rozmělňování, které souvisejí s postavou zlověstného zeleného skřeta. Na oltář kasovního trháku tu bylo přineseno s poměrně velkou bezohledností umění a možná vyšší kvalita. V hollywoodské často zmetkárně na sny je to bohužel spíš pravidlo naž výjimka.(21.3.2008)

Burton (BATMAN) alebo Singer (X-MEN) to mali oveľa jednoduchšie. Ich comixovky totiž boli z majoritnej časti pútavé hlavne vďaka výprave, atmosfére a s tým spojenej schopnosti vtiahnuť nás do „iných svetov“. Ale Raimiho SPIDER-MAN ničím takým nedisponuje. A navyše, po jeho skončení som si nevedel spomenúť na jedinú scénu, ktorá by ma priviedla so skutočného diváckeho vytŕženia. Maguire stelesnil premenu svojej postavy výborne, ale Dunstová je na takýto typ filmu príliš tuctová a postava Green Goblina nepôsobí strašidelne a hrozivo, ale skôr ako nešťastná bytostná troska (odetá do power-ranger kostýmu), ktorá má viac problémov so svojou vlastnou identitou, než so samotným Spider-Manom. Ani osobité vizuálne pojatie, ani poriadne prepracované postavy. A ten predvídateľný príbeh, hodný 40 minútovej epizódy televízneho seriálu, roztiahnutý do dvojhodinovej celovečernej verzie, toho príliš veľa nezachráni. Na SPIDER-MANovi si rozhodne cením jeho elegantnosť a odstup od v súčasnosti tak populárnej popcornovej blbosti, ale aj tak mi prišiel len ako jedna veľká, nafúknutá bublina, ktorá sa po prasknutí rozplynie ako obláčik hmly a nezostane po nej ani náznak diváckeho nadšenia.(2.6.2002)

Na plátně kina se objevuje logo Marvelu a já se začínám nekontrolovatelně chvět (nevaruje mě pavoučí instinkt před blížící se filmovou katastrofou?). Uvědomuju si, že ještě nikdy v životě jsem se na žádný film tak netěšil. Spider-mana jsem četl už na základce (tehdy to ovšem ještě nebyl Spider-man čti spajdrmen, ale Spider-man čti spider-man) a od té doby je suverénně mou nejoblíbenější komiksovou postavou. Knihovnu mám plnou spider-manovských komiksů, průvodců, encyklopedií a sebraných vydání a můj pokoj je důkladně polepen plakáty a samolepkami s pavoučími motivy. Tak proboha přetočte někdo ty posraný titulky!!!!!! A je to tady. Spider-manova story je sice hodně osekaná (smrt Gwen Stacy by asi ve výsledku vyznívala příliš pochmurně), ale zato pietně aktualizovaná a podaná s patřičným nadhledem (scény ze školní jídelny a wrestlingové arény). Osekaná ale není je zápletka, ale i postavy a tak Flash Thompson přišel o svou slabost pro Spider-mana a M.J. zase o svou střelenost. V druhé, akční polovině film sráží slabší akční scény (srovnejte scénu kdy Spider-man zachraňuje M.J. před pádem z budovy se stejnou scénou z o dvacet let staršího SUPERMANA) a triky a Dafoeho Green Goblin, který má do šarmu Hackmanova Luthora nebo Nicholsonova Jokera daleko. A ty limonádovité dialogy, kulminující v úděsné závěrečné scéně na hřbitově (stejná a stejně špatná byla později i v BATMAN ZAČÍNÁ), děs. Naštěstí, stejně jako u X-MEN, dvojka už je podstatně lepší (raimiovštější).(16.12.2005)

Tak přesně takhle má vypadat zpracování comicsu. Sam Raimi zkrátka nepopřel svůj filmařský talent a stvořil tak, alespoň pro mě, nejlepší comicsový film.(19.5.2002)

Jakkoli mi filmy podle comiksů nic neříkají, tak Spider-Man je světlou vyjímkou. A to opravdu po zásluze. Není zde jen jednoduché schéma "zlý" vs. "hodný" - ten vždy vyhraje. Hodný sice nakonec stejně vyhraje, ale má to hodně těsné a kromě toho má i vysokou dávku lidskosti a psychologickou hloubku. Ale také dojde na skvělé triky, bez kterých by to už asi dneska fakt nešlo. Co si vlastně filmaniakální člověk může přát víc ? Snad aby "dvojka" ještě o kousek předčila "jedničku".(8.8.2004)