Bláznivá dovolená

• slovenský

Prázdniny v Amerike

Dobrodružný / Komedie / Road movie

USA, 1983, 98 min

Super komedie, kterou mi nevadí vidět několikrát do roka. Vždy vtipná, vždy příjemná, vždy neuvěřitelná. A efektivní závěr, kdy Clark běží s hudební fanfárou v pozadí do Wollyworldu, aby zjistil, že mají na dva týdny zavřeno a jel tam zbytečně, to je prostě neodolatelná a nezapomenutelná scéna. Tyhle komedie miluji a rád se k nim vracím, a proto bez debat dávám pět hvězdiček, takové komedie už se dnes opravdu nevidí a netočí, což je škoda. A na závěr se zmíním ještě o jedné scéně. "Clarku, vypni televizi a půjdeme spát." "Tak dobře, zlato." Clark se vzbudí a zjistí, že sedí za volantem. Jedna z mých nejoblíbenějších scén v historii kinematografie.(14.7.2007)

Asi jsem to už kdysi viděl, ale natrefil jsem na tuto serii nedávno a řekl jsem si, že dle názvu to bude fakt neskutečná sranda. Možná byla... Tak před 25ti lety. Některé filmy jsou poplatné době nejen tématem ale i humorem a toto je bezpochyby ten druhý případ. Toužil jsem řezat se smíchy třeba jako u "Připoutejte se, prosím" nebo "Pana účetního". Žel Bohu se mi jen asi třikrát rozjely koutky a z toho jednou jen proto, že jsem si omylem kopnul do stolu.(3.2.2010)

Chevy Chase v komedii, která trošku zaostává nad ostatními jeho hereckými počiny, ale i tak je to neskutečně vtipný!(6.9.2008)

Podle mě je tahle série skvělou ukázkou toho, že i americké bláznivé komedie můžou být k smíchu...(23.2.2003)

Je to fajn, zábavné, úsměvné, komické, s mě vždy příjemným odérem osmdesátek. Ale možná je problém, že jsem letošní Bláznivou dovolenou viděl před pár dny. přišla mi ještě zábavnější.(12.10.2015)

• - Scenár vznikol na základe článku "Vacation 58", ktorý bol uverejnený v National Lampoon v septembri 1979. (m.a.t.o.)

• - Exteriérové zábery Griswoldovcov na cestách sa točili tri mesiace, a to v Kalifornii, Arizone, Colorade, Misouri a Illinois. (m.a.t.o.)

• - Lorenzo Salviati, vtedajší manžel Beverly D'Angelo, sa vo filme objaví ako klavírista počas scény v hotelovom bare, kde sa Clark snaží zbaliť dievča s Ferrari (Christie Brinkley). (m.a.t.o.)