Legenda o slavném návratu

Legend of Bagger Vance, The

Legenda o slávnom návrate

Drama / Fantasy / Romantický / Sportovní

USA, 2000, 126 min

Dvě tři opakované golfové scény, pár brutálních střihů tamtéž, ale jinak krásně rozvláčný a pomalý malý velký film, který se svou nasládlou náladou zabodne přímo do srdce. Koukám na plakát z Mizerů vedle stolku na zdi a nestačím se divit, kolik hereckého talentu ve Smithovi doopravdy tříme. Mít jen o chloupek lépe napsanou roli (úvod, trochu více pošťuchování s Damonem předtím než ho ten přijme do služeb), mohla být jeho postava, stejně jako celý film, víc než jen vzpomínkou, která ač krásná, vyšumí za den dva. Což není ani tak chyba Redfordova, jako spíše zmlsaného diváctva...(13.9.2003)

Krasny film o golfu. Skvela herecka prilezitost pro Bruce McGilla... a klasicka redfordovska rezie.(4.10.2010)

Postavit si na začátku světové finanční krize v Savannah golfový areál nebyl nejšťastnější podnikatelský záměr. Ta malá kulka, kterou si pan podnikatel nechal projít hlavou, na to sice žádný názor nemá, ale svou práci poctivě vykoná. Dědičce mizerné investice Adele se už začíná v hlavě rodit ďábelský plán, který v rámci snahy o zachování zelené hrací plochy svede na hřiště dva nejlepší golfisty své doby a domácího "dobrovolníka" Junuha. Junuh sice ztratil v 1. světové válce duši, střízlivost i švih, ale vše mu potulný černý caddie Bagger Vance dokáže vrátit svými upřímně cynickými postřehy.(15.9.2009)

nemůžu říct, že by to dopadlo tak, jak jsem podle názvu čekal, to mě příjemně překvapilo... ale přehršle hřejivých her na city ve filmu o hře a hrdých hrdinech si se mnou nějak nepohrálo. občas mě dialogy trochu trápily, will smith coby jakýsi housovsky ironicky laděný anděl strážný mi moc neseděl a damonovi jsem toho alkáče taky moc nevěřil... já nevim, něco mi tam prostě chybělo a zárověň něco jiného zas dost přebývalo. pokud byste si měli vybrat film o (pravdaže trochu jiném) sportu situovaném do období světové krize, rozhodně sáhněte radši po těžké váze. tohle paradoxně nemá ten správnej švih...60%(14.10.2009)

[imdb: 6.4/10] | me: Film nie len o golfe... Je to snímok, ktorý ma svoje špecifické čaro a to hlavne vďaka výbornej réžii a Willovi Smithovi. Ako golfový laik som možno nedokázal nahliadnuť pod pokrývku a prečítať tú skrytú symboliku, ale napriek tomu mám z filmu príjemný pocit. Tento film je ako golf - ladný, kľudný a pozoruhodný. Dej je nenáročný ... proste plynie a celý čas je niečim zaujímavý, nenásilný a milý. Je to rozprávanie, je to príbeh a z časti aj rozprávka. Úplná oddychovka.(3.5.2010)

• - Matt Damon poučuje J. Michaela Moncriefa o tom, že je ctí pracovat jako dělník. Podobný proslov má Damonova postava ve filmu Dobrý Will Hunting (1997) k Robinu Williamsovi. (HellFire)

• - Poslední film Jacka Lemmona, jakožto i Lana Smitha. (HellFire)

• - Film byl často napadám kvůli zobrazení postavy Baggera Vance jako tzv. "magical negro" (kouzelného negra). Časopis Time jej označil dokonce jako jeden z nejostudnějších filmů své doby, co se zacházení s afroameričany týče. (Sony1994)