Kolo Ghislaina Lamberta

Vélo de Ghislain Lambert, Le

Ghislain Lambert's Bicycle

Komedie / Drama / Sportovní

Francie / Belgie, 2001, 119 min

Mrazivá komedie, jež je od začátku kritikou profesionální cyklistiky a přeneseně jakéhokoliv profesionálního sportu vůbec. Za možnost sledovat vrcholné výkony mu platíme přeměnou sportu v průmysl. Touha po úspěchu se mění v jeho nutnost bez ohledu na prostředky, kromě nutnosti navenek, mediálně zachovat kredit (kdo přesto promluví, stává se zrádcem). Hrdina začíná v nízkých kategoriích a spíše souhrou náhod, známostí a štěstí se dostává výše. S růstem jeho profesionality roste i tempo filmu. Poslední půlhodinka, kdy se hlavní aktér, zamotaný do pasti reklamy a týmové spolupráce, mění v trosku apatickou k tomu zvrácenému pozdvižení okolo své osoby a posléze v obětního beránka televizního času své firmy, mi vyrazila dech. Film nedoporučuji nikomu, kdo si nechce zproblematizovat případné iluze o kreditu profesionálního sportu. 8/10(21.6.2006)

Tenhle filmový kousek si může opravově vychutnat jen cyklo nadšenec, který si ještě pamatuje doby, kdy také, jako zdejší hvězdy, dřel společně s celým pelotonem řemínky klipsen ještě deset minut po startu...ostatní, řadící se do kolonky "plašanů" (v cyklo hantýrce-absolutní cyklo looser s chlupatýma nohama a vytahaným dresem z trička od vietnamců) nechť si Lamberta vůbec nepouštějí...(3.4.2013)

• Firebug

Všechny ty peripetie okolo vrcholové cyklistiky jsou sice brány s velkolepým nadhledem, ale výsledkem je stejně snímek, který plně docení jen příznivci tohoto sportu. Od francouzské komedie jsem očekával daleko více humoru a přetáhlá stopáž rozmělňuje i těch málo přítomných vtípků. Mít to větší spád, je výsledný dojem o dost lepší. Pro mě průměr za 2,45*(23.2.2016)

Ať žije stáj Epedex.(11.5.2008)

Rozpočet FRF 77miliónovTržby Celosvetovo $2,794,000(16.6.2010)