Pár správných chlapů

• slovenský

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Aaron Sorkin se rád ve svých filmech pohybuje v prostředí amerického vojenství nebo americké vysoké politiky. Vždyť je tvůrcem Amerického prezidenta či seriálu Západní křídlo. Americký prezident byla ale spíš odlehčená zábava, seriál Západní křídlo se sice zabývá důležitými otázkami, ale nic z toho nemá takovou váhu jako právě PÁR SPRÁVNÝCH CHLAPŮ. Sorkin zde poukazuje na jedné straně na nesmyslnost vojenské hiearchie a příkazů, na straně druhé nám zase předkládá armádu jako důležitý prvek společnosti, který nám chrání záda. Jack Nicholson jako Nathan Jessep není ztvárněn jako vyloženě záporný velitel, a jeho herecký výkon je úchvatnou ukázkou vysoce postaveného muže věřícího ve vše, co dělá. Stejně tak zpočátku arogantní Tom Cruise, který se postupem času stává pravým dědicem odkazu svého otce, ukazuje odhodlaného muže, který ví, co chce, i když si mnohdy není zcela jist, jak toho dosáhnout. Rozhodně důležitý film s řadou vynikajících hereckých výkonů.(4.2.2003)

Standardní čtyřhvězdičkový soudní thriller. Perfektní Cruise, Nicholson a Bacon dodávají filmu správnou šťávu. Až do samotného konce netušíte jak to dopadne, což je velké plus a to mě na soudních thrillerech velmi přitahuje. Nuda nehrozí ani při 131 minutové stopáži. 80%(17.6.2015)

Jestli ti ho nevykouřila nadřízená důstojnice, tak nevíš co je blaho. Výtečná sbírka rutinních postupů a právnických okoukaností. Cruise hraje mladého, ambiciózního a krásného právníka, který si to strašně dává a za sidekicka má totálně devadesátkovou Demi Moore, která vypadá hůř, než oblečení kohokoliv, kdo na sobě zrovna nemá vojenský stejnokroj. Je to takový pel mel ukázkových vyprávěcích zkratek s ne zas tak překvapivým mini twistem a povinnou opileckou scénou. Cruise jede celou dobu a Nicholson má přitom nominaci za čistých patnáct minut. Smůla. Takové filmy se dnes už netočí jako na běžícím pásu a všichni víme, že je to jenom dobře. Kvůli zábavě je totiž lepší u nich vypít alespoň tři piva.(25.12.2009)

Hvězdně obsazená kriminálka ze soudní síně. Stoprocentně inspirace pro seriál JAG. V rámci soudů příběhově spíš jen průměr, o kousek výš to táhnou známé tváře. 70%(8.3.2015)

Není jednoduché tento film ohodnotit. Jedná se samozřejmě o film zajímavý a povedený, ale nemyslím, že by na tom měl nějaký výrazný podíl režisér Rob Reiner. Ten pouze odvedl svou práci. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení a scénář - resp. autor scénáře a původní divadelní hry. I když se teď najednou nemůžu ubránit myšlence, že se ve filmu nachází určitá plochost a předvídatelnost (místy možná i zdlouhavost)... Jack Nicholson je sice v titulkách na druhém místě, protože to je Jack Nicholson, ale co se týká prostoru, tak je asi tak na místě pátém nebo šestém (bohužel). Ale co se týká významu, tak je opravdu na místě druhém. A co se týká kvality hereckého výkonu, tak je samozřejmě na místě prvním - asi jako v každém filmu, kde se objeví. Po právu byl nominován na Oscara a po právu ho nedostal. :) Byť je to můj nejoblíbenější herec, Oscara bych mu za toto asi nedal. Ještě příčetný Tom Cruise překvapil, protože hraje docela obstojně. A Demi Moore je velmi příjemná a na svou roli se perfektně hodí. Svým tématem film rozhodně musí vzbudit zájem u diváků a závěrečná část v soudní síní (ačkoli už jsme jich viděli spousty) potěší každého a každý si ji vychutná. Reiner nás chtěl donutit, aby se nám to strašně moc líbilo - ale film přece ukázal, že slepé plnění příkazů není dobré - tím pádem rozhodně nemůžu dát 5*.(27.2.2008)

• - Hláška "You can´t handle the truth!" byla vyhlášena časopisem Premiere jako 92 nejlepší filmová hláška všech dob. (don corleone)

• - Při plánování soudního přelíčení sáhli tvůrci po soudní místnosti, i když není běžné, aby se vojenský soud v tak honosné budově odehrával. Většinou jde o jednoduché prázdné místnosti bez výzdoby. (don corleone)

• - Ve filmu se měla odehrát i milostná scéna mezi Cruisem a Demi Moore, ale nakonec od ní režisér upustil, protože by neseděla do celkové atmosféry. (don corleone)