Pár správných chlapů

• slovenský

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Čtyři hvězdy generálské, leč se sebezapřením... Tento typ "armádních" filmů jeví se mi poněkud nemilým... Ale Nicholson je ve své roli opravdu skvělý arogantní lampasácký hajzl. Byl jsem na vojně. Tak proto...(21.10.2005)

Snímek začíná obyčejně až fádně a dává tušit, že půjde o xtý patetický armádní film. Ovšem opak je pravdou a díky inteligentnímu scénáři, plného kliček a morálních dilemat a výtečných hereckých výkonů Toma Cruise, Demi Moore, Kevina Bacona a především Jacka Nicholsona, z jehož arogantního prohnilého lampasáka mrazí, se z toho nakonec vyklubalo velmi dobré soudní drama, které stojí za více než dvě hodiny diváckého času. 80%.(28.10.2007)

Uznání největší zaslouží režisér a vynikající herci v hlavních i vedlejších rolích (není se čemu divit vzhledem k obsazení). Film není v podstatě ničím jiným, než dvouhodinovou konverzačkou, ovšem dialogy jsou natolik dynamické a šikovně napsané, že to není vůbec ke škodě. Scénář je vcelku jednoduchý a lehce pochopitelný a tak se zajímavým začiná stávat až vyšetřování ohledně plukovníka Jesepa (Nicholson). Jeho arogantní figura je naprosto bezchybná a závěrečný souboj v soudní síni s mladým právníkem (Cruise) je bez debat fantastický. Vůbec sekvence z vojenského tribunálu jsou překvapivě důvtipné (v žádném případě nesmysl typu JAG) a zaujmou i obyčejného civila. V neposlední řadě však upoutá pozornost i Demi Moore v bílé uniformě.(27.12.2006)

• Adam Bernau

Film jak má být.(1.7.2014)

Zabudnite na krasotinky Demi a Toma, skutočnou hviezdou je démonický Jack Nicholson, ktorému to v maskáčoch prudko pristane. Zvyšok dotvárajú zaujímavé podporné úlohy (hlavne Kevin Bacon), pôsobivá atmosféra a dobrá réžia.(1.9.2006)

• - Hláška "You can´t handle the truth!" byla vyhlášena časopisem Premiere jako 92 nejlepší filmová hláška všech dob. (don corleone)

• - Film se umístil v roce 2008 podle Americké filmové instituce v kategorii soudní drama na 5. příčce. (TheDude)

• - Autorská práva k uvedení filmu na divadelní prkna byla prodána ještě před premiérou filmu. (don corleone)