...Otan ta psaria vgikan sti steria!

The Day the Fish Came Out

The Day the Fish Came Out

Komedie

Řecko / Velká Británie / USA, 1967, 109 min

Walter Lassally

Poměrně slušný katastrofický film. Český název "Den, kdy zahynuly ryby". Vyšlo také jako kniha (Kay Cicellisová, česky Naše vojsko, 1983).(14.5.2009)

Překvapivě dobré. Žánrové zařazení snímku je nesnadné, vzhledem ke způsobu vyprávění můžeme hovořit o černé komedii až dramatu s prvky sci-fi, rozhodně nečekejte čistou komedii, u které se budete od začátku až do konce válet po zemi smíchy. Mihalis Kakogiannis si opět bere na paškál charakter a temperament místního obyvatelstva a ironicky a sžíravě jej v náznacích pranýřuje (krásným příkladem je scéna na stavbě silnice, kdy Řekové pracují jen, pokud jsou hlídáni... ehm, neznáme tohle odněkud?). Nechybí krásné ženy, z nichž nejžhavější je bezpochyby Candice Bergen. Milá pozvánka na neexistující ostrov Karos (známe jen ostrov Keros, ten je ovšem zcela neobydlený).(24.4.2011)

• - Tvůrci se inspirovali případem skutečného vojenského neštěstí, při kterém se 17. ledna 1966 nad jihošpanělským Palomares srazil americký B-52G Stratofortress s KC-135 Stratotankerem, při nehodě zahynulo sedm členů posádky. (dopitak)