Misery nechce zemřít

Scénografie:

Norman Garwood

Kostýmy:

Gloria Gresham

Tak do takové situace bych se nikdy dostat nechtěl. Velmi kvalitně natočený film podle adaptace Stepneha Kinga, kde si Kathy Bates zaslouženě ve svém životním výkonu odnesla sošku Oskara. Kdyby se v některých částech drželi knihy (hlavně závěrečný masakr) tak by se jednalo ještě o mnohem syrovější pecku. Ale i tak je to nezapomenutelný film, hlavně díky Annie a tak toto psycho hodnotím 5 hvězdičky...(14.5.2006)

co říct? je to prostě jedna z nejlepších adaptací kinga(ještě Přízraky, Dům v růžích, Vykoupení z věznice Shawshank, Osvícení, Carrie, Zelená míle, Tajemné okno, Zóna smrti) podle mě zase tak málo dobrých adaptací jeho děl nebylo. ale pravda je, že bylo víc těch horších (Žhářka, Sleepwalkers, Vzpoura strojů, Hřbitov domácích zvířátek, Svědectví od druhého dílu, Cujo). Ale to je celkem normální, když vezmete, že je to nejzfilmovávanější autor naší doby (podle Imdb mu zfilmovali celkem sto povídek, novel, románů či námětů). A podle mě kromě Shakespeara a Poea snad nejzfilmovávanější autor vůbec. a velkou zásluhu na úspěchu tohoto snímku má kathy batesová a i james caan. a dokonce se mi tentokrát i víc líbí dabing (bartoška a konvalinková), než originální znění.(24.12.2005)

Herecky vykon, ktory predvadza Kathy Bates v ulohe sialenej, fanatickej, schizofrenickej a najma vrazednej fanynky sa da smelo porovnavat s vykonom Nicholsona v The shining. Na ten mily a usmievavy vyraz tvare, ktory sa v zlomku sekundy premeni na ten najstrasnejsi usklabok sa len tak nezabuda...(13.7.2004)

No zas tak moc ho nebuzerovala, cekal jsem neco vic podle tech reakci tady, ale rozhodne to je jedna z lepsich adaptaci Kinga. Kathy Bates tu skutecne predvadi zivotni vykon, za ktery pravem dostala oscara a zastinuje i (taky vyborneho) Jamese Caana. Na cemz ma taky podil, ze pri jejich zachvatech je vzdy dobre natocena kamerou a pridava to na pusobivosti. Jedinej, kdo me sral, byla postava strasne chytryho poldy, kterej vse zazracne vyresi, v podani asi tak na 150 let vypadajiciho Farnswortha, nastesti me tvurci potesily a dedek dostal nalozeno, jak zasluhoval. Napeti tu sice bylo vystupnovany hezky, ale nejaky skutecne hardcore sceny a husta atmosfera tu moc nebyli, to jen parkrat, kdyz postava Bates mela zachvat vzteku. Navic je skoda, ze se Kathy nasrala jen misty. Kdyz ji to chytlo tak to bylo na 5*, ale kdyz ho nechavala na pokoji tak to bylo takovy o nicem, nic moc se nedelo. Je to tak na lepsi 3*, ale diky vykonum obou hlavnich predstavitelu a par skutecne povedenejm scenam tu hvezdicku pridam. Tak po druhym skouknuti uz to jsou jasny 4*, ale Stuj pri mne se mi libilo od Reinera vic.(4.8.2005)

Ačkoliv (nebo snad právě proto) kamera téměř neopustí pokoj, atmosféra tuhne s každou minutou a přetlak zoufalství a beznaděje je patrný z každičkého Caanova obličejového svalu. Lehké zjemnění vůči původní knižní předloze jsem rozhodně uvítal (operaci nohy jsem Misery, resp. Kingovi nikdy neodpustil a myslím, že ve filmu je to řešeno výrazněji lépe). Kathy Bates po dvaceti letech své filmové herecké kariéry definitivně podává svůj životní výkon (těžko si v její roli představit někoho lepšího) a Rob Reiner si připisuje na triko jednu z nejlepších Kingových adaptací všech dob!(17.3.2003)

• James Caan

• - Do role Annie Wilkisové byla původně zvažována herečka Anjelica Huston. Tvůrci oslovili také Bettu Midler, která však odmítla. (Dlee)

• - Scenárista filmu William Goldman měl za to, že většina slavných herců odmítla zúčastnit se natáčení, protože ústřední ženská role příliš zastiňuje vedlejší mužskou. (kenny.h)

• - Knihy Paula Sheldona jsou ve filmu vydávány v nakladatelství Viking - tedy ve stejném nakladatelství, ve kterém Stephen King v té době vydával knihy své. (Javert)