Misery nechce zemřít

Scénografie:

Norman Garwood

Kostýmy:

Gloria Gresham

No zas tak moc ho nebuzerovala, cekal jsem neco vic podle tech reakci tady, ale rozhodne to je jedna z lepsich adaptaci Kinga. Kathy Bates tu skutecne predvadi zivotni vykon, za ktery pravem dostala oscara a zastinuje i (taky vyborneho) Jamese Caana. Na cemz ma taky podil, ze pri jejich zachvatech je vzdy dobre natocena kamerou a pridava to na pusobivosti. Jedinej, kdo me sral, byla postava strasne chytryho poldy, kterej vse zazracne vyresi, v podani asi tak na 150 let vypadajiciho Farnswortha, nastesti me tvurci potesily a dedek dostal nalozeno, jak zasluhoval. Napeti tu sice bylo vystupnovany hezky, ale nejaky skutecne hardcore sceny a husta atmosfera tu moc nebyli, to jen parkrat, kdyz postava Bates mela zachvat vzteku. Navic je skoda, ze se Kathy nasrala jen misty. Kdyz ji to chytlo tak to bylo na 5*, ale kdyz ho nechavala na pokoji tak to bylo takovy o nicem, nic moc se nedelo. Je to tak na lepsi 3*, ale diky vykonum obou hlavnich predstavitelu a par skutecne povedenejm scenam tu hvezdicku pridam. Tak po druhym skouknuti uz to jsou jasny 4*, ale Stuj pri mne se mi libilo od Reinera vic.(4.8.2005)

Spisovatel je zachráněn a zároveň zajat svojí bláznivou největší fanynkou. Je to příjemně koukatelný film, ale hororu se mi v něm prakticky nedostalo, ani napětí ani nějaké pořádné atmosféry potažmo vypsychovanosti. Kathy Bates je dobrá, ale příliš milá, a když už dostane záchvat vzteku, mám problém se jím nechat unést. Tak to pro mě bude solidní Kingovka, která ale měla na víc.(31.1.2011)

Jednoduše po všech stránkách povedený, ale zároveň v žádném aspektu vyloženě excelentní thriller. Jistě, Kathy Bates excelentní byla, ale jinak snímek v žádném momentě vyloženě nevyráží dech. Rob Reiner zdařile buduje stísněnou atmosféru kámen po kameni, nechá v postavě Annie rezonovat obětavost, smysl pro péči, obdiv, ale také vztek, hysterii, manipulativnost a samozřejmě i nefalšovanou šílenost. Trošku škoda, že koncept tyranizování rukojmí v domácnosti je hojně využíván béčkovými horrory, takže Misery dnes už nepůsobí příliš originálně. 7/10(26.7.2014)

"Som váš fanúšik číslo jedna." So Scorseseho MYSOM HRÔZY a Demmeho MLČANÍM JAHNIAT jeden z najstrhujúcejších amerických psychologických terorov minimálne 90. rokov 20. storočia. Napínavá atmosféra je miestami taká dokonalá, až je nepríjemná. Komorný príbeh je plný neodhadnuteľnej oscarovej Kathy Batesovej a až príliš nenápadnej zasneženej horskej chalúpky, za ktorej múrmi sa odohrávajú šialené veci. Výborné herecké obsadenie (ďalej napr. skvelý Richard Farnsworth ako šerif), výborné dialógy, výborný scenár, výborné postavy, výborné scény. Vydarená knižná predloha Stephena Kinga (vyšla ako "Mizéria" aj v slovenčine) je EŠTE drsnejšia a „neznesiteľnejšia“ (Sheldonove nohy to v nej schytajú oveľa brutálnejšie a Annie naštartuje kosačku).(5.12.2004)

Již během čtení předlohy jsem si říkal jak by bylo bezva mít v baráku obrovskou ložnici (aka továrnu na psané slovo) s dvanáckou svých nejoblíbenějších spisovatelů, kteří by mi každý den servírovali své čerstvé výtvory. No dost snění a vstříc kruté filmové realitě. Předem upozorňuji, že ač budu převážně kritizovat, tak Misery doporučuji. Obvzláště díky sluníčku Kathy Batesové v roli jedné dobré duše, která hledá v lidech jen to dobré. Jenže couvnutí předtím jít jako v knize až na kost "problému" se ukazuje být spíše kontraproduktivní. Ve výsledku je totiž díky tomu Reinerův snímek až příliš uhlazený. Že pohyblivá sestřička originálu není tak působivá, je z velké části dáno nepřítomností paralelního děje románu o zmrtvýchstání Misery Chastainové. Chápu, že by to ve filmu nefungovalo (i když s dobrým režisérem, kdo ví) a je jen logické, že tato linie byla vyškrtnuta jako první, ale bez ní prostě Misery nikdy nemůže být nic víc než pouhým kastrátem. Ač na Kingovu adaptaci až nebývale zdařilým.(30.3.2008)

• James Caan

• - Jednomu z psacích strojů, na kterém Stephen King začínal se psaním, chybělo písmeno N - stejně jako stroji, který přinesla Annie Sheldonovi. (Javert)

• - Stephen King byl z výkonu Kathy Bates tak nadšen, že se rozhodl pro ni stvořit další postavu a titulní hrdinku své knihy „Dolores Clairborne“ jí psal "na tělo". (kenny.h)

• - Všimnite si, že existujú len dve scény, pri ktorých nemá Annie na krku náhrdelník s krížom. Tá prvá je večera s Paulom a druhá večerný rozhovor v župane. (Cappuccino)