poster

Princezna Nevěsta

 • český

  Princezna - nevěsta

 • anglický

  The Princess Bride

 • slovenský

  Princezná Nevesta

Dobrodružný / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 1987, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  "Princezna Nevěsta" je bezesporu okouzlující, ale právě proto taky zrádná. Na jednu stranu sice platí, že šarm filmu vychází z toho, jak se s lehkostí, nadsázkou i sebeironií opírá do pohádkových klišé. Jenže přístup k základům žánru zde v žádném případě není revizionistický. Za vší lehkovážností a sebereflexí se skrývá jen utužování tradicionalistického jádra klasických pohádek. Navzdory tomu, že název vyzdvihuje hlavní ženskou postavu, ta zde není v pozici hrdinky, ale pouhého objektu bez vlastní vůle. Zatímco všechny ostatní postavy se vymykají klasickým schématům či je alespoň zesměšňují, titulní princezna je až disneyovsky pasivní a zcela postrádá jakoukoli osobnost nad rámec své pohlednosti. Každý z mužských kladných hrdinů - Westley, Inigo Montoya, ale ostatně i Fezzik - je definován vírou v sebe sama a ve své schopnosti, přičemž právě svou chytrostí či fyzickými přednostmi dokáže porazit zbabělejší či méně schopné protivníky. Jistě, také princezna má svou nezlomnou víru, bohužel jen v to, že si pro ni přijde její milý; a když přestane na začátku věřit, dostane za to záhy pořádně za uši přímo od svého miláčka. Takhle pak ve výsledku "Princezna Nevěsta" zůstává dílem, jež má být ideální pohádkou pro malé klučiny, která je přenese přes práh nedospělosti a odhalí jim atrakci líbání holek. Pro ostatní, kteří chtějí opravdu moderní pohádku, která překypuje šarmem a reflektuje klišé žánru, především ta vázaná k ženským postavám, je tu naštěstí výtečný "Hvězdný prach" od Gaimana či jeho skvělá filmová adaptace.(11.5.2013)

 • berg.12
  ****

  Pohádka taková postmoderní laškovná. Jako malému by se mi to ale nejspíš moc nelíbilo, už kvůli tomu papundeklovému rozpočtu.(30.12.2007)

 • Lavran
  ****

  V případě Nevěsty se nemohu vyhnout korelaci s bezchybnou Goldmanovou knihou, oproti které působí snímek drobně chudobně (nejde však o nikterak markantní problém). Kromě jednoznačné prohry s předlohou, řadím mezi vyloženě protivná pasiva Knopflerovu elektronickou (cosi) hudbu, která řeže do uší jako stará rezavá pila a nedá se tudíž poslouchat bez rizika dlouhodobého poškození vědomí. Po čem jsem ale žehral nejvíce je neskutečně vtipné zakončení knihy, které vyvrací zažitý mýtus o stoprocentně dobrých koncích. Život ale není vždycky fér, že? Škoda, ale i přesto se jedná o královskou podívanou, která vás zaručeně pobaví. Bodíky navíc za neskutečně sympatické obsazení!:)(17.3.2008)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Viděl-li bych tuhle "pohádku" jako malý, dost možná bych ji začal zbožňovat. Teď ji zbožňuju zcela určitě, kde jinde si tvůrci dovolili užít oslovení motherfucker a zakončit to regulerním francouzákem? Navíc tak, aby to fungovalo a nevypadalo to prvoplánově debilně? .... Vládu mají ovšem dialogy, které jsou narvané vtipem, nadsázkou a ironií tak, že výsledek není pohádkou ani dobrodružným přiběhem, jako spíš nechutně podařenou parodií a poctou, kde je vtip udáván mnohdy cynicky a černě. Výtečné je i herecké obsazení, které sice postrádá vyložený tahák, ale o to je snaživější a zastiňuje levnější kulisy. Ach, ty skvostné dialogy..(9.11.2013)

 • choze
  ****

  Důvtipná pohádka s okouzlujícím Cary Elwesem (kterému nepochybně dopomohla k roli Robina Hooda v Brooksově parodii z devadesátéhotřetího), nádhernou Robin Wright Penn a maximálně sympatickým Mandy Patinkinem. Vesele se tu žongluje s pohádkovými klišé, dialogy srší vtipem, nešetří se akcí a herci jsou výborní. Malý nepříliš známý klenot, mnohem lepší než o rok mladší WILLOW Rona Howarda. Ve vedlejší roli "předkevinovský" Fred Savage.(4.12.2006)

 • - Herec Andre the Giant, který hrál obra Fezzika, měřil 213 cm. (Kulmon)

 • - Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)

 • - Celý natáčecí den štáb stála výzva Caryho Elwese, aby ho herec, představující princova "muže na špinavou práci", nešetřil a doopravdy uhodil. Udělal to a Elwes strávil zbytek dne v nemocnici. (Epistemolog)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace