poster

Polojasno

Drama

Česko, 1999, 87 min

 • Radek99
  ****

  Velmi obtížně hodnotitelný ,,hraný dokument", jak už to u podobných snímků založených na konspiračních teoriích bývá. Televizní rekonstrukce vždy nutně zaváním přepisováním minulosti či dokonce tvořením zcela umělé historické reality, čehož je Polojasno zcela jasnou ukázkou. Kdo ví, jak to tehdy bylo, každopádně Filip Renč konečně natočil film, který má (chce se mi napsat jakékoliv jiné než komerční) ambice. Z celého snímku je hodně cítit, že Renč má k tématu silně osobní přístup a že je v popisované tematice osobně a citově zaangažován, odtud zřejmě pramení volba vysoce expresivních výrazových prostředků, rychlých nájezdů kamery, neurotického střihu, dramatizace až na hranice únosnosti, silně neurotizujících záběrů průmyslové kamery atd. Skvěle se podařilo zachytit strnulost mocenských struktur, jejich úpornou snahu zbavit se veškeré morální i faktické zodpovědnosti, fascinaci mocí i některé jednotlivé figury (zejména generál Lorenc a plukovník Václava Postráneckého jsou děsivá monstra). Přesně tenhle druh ,,bolavých" filmů nám chybí k proklamovanému vyrovnání se se svou minulostí...(16.11.2009)

 • LiVentura
  ****

  Vyvedený snímek o jednom historickém datu, které hýbalo naší zemí, dobře zpracováno i na pana Renče..!(16.11.2009)

 • Niktorius

  Nedávám hodnocení, protože na to prostě nedovedu vydržet souvisle koukat. Vedle této Renčovy formální patlaniny s vzezřením křížence Natural Born Killiers a Redacted vypadají i ty nejšílenější filmy současných klipařů jako striktně konzervativní díla.(17.11.2008)

 • Šandík
  ****

  Není to špatné, látka výborná a nesmírně důležitá, ale Renč je žel dosti mizerný režisér, kterého zajímá víc efekt než pravda a i ten efekt nakonec neumí dotáhnout do konce. Kniha rozhodně stojí za přečtení...(20.12.2011)

 • argenson
  ****

  Já osobně Polojasno považuju za jeden z nejlepších filmařských příspěvků k událostem listopadu 89. Vedle přehnaně patetických dokumentů je tohle míň patetický, ale neskutečně emocionální film, který navíc s účastí známých (a ve svých rolích výborných) herců je pro řadového diváka určitě přínosnější. Povinně bych to pouštěl na školách. A z úlisného estebáka a bohorovných hlášek Alojze Lorence mě mrazí ještě dnes.(20.12.2011)

 • - Ve filmu jsou použity autentické záběry ze 17. listopadu 1989. (Elisebah)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace