Requiem pro panenku

Drama / Thriller / Psychologický

Československo, 1991, 94 min

Filip Renč je režisér, který natočí deset filmů a z toho osm balancuje na hranici průměrnosti. Ale zároveň máte jistotu, že ty dva zbylé budou prostě fenomální... "Requiem pro panenku" do těch dvou bezesporu patří a já se ho nebojím nazvat jedním z nejdokonalejších a nejsugestivnějších snímků, které byly natočeny od roku 1990 až do současnosti. Přišel vám "Přelet nad kukaččím hnízdem" šílený? Tak si zkuste pustit tohle...(18.10.2009)

Wau! Pane Renči, neuznávám vaše kvality tak jak si asi zasloužíte, ale tímto filmem jste mi dokázal jak jste dobrý. Velmi sugestivně podanný a působivý příběh o světě v dětském ústavu, který porazi každého ze židle a koho ne, ten na ni neseděl. Použití tmy, herecký koncert Anny Geislerove, Evy Holubové a Báry Hrzánové je zakončen tak jak se dalo očekávat. Trochu nesmyslným odsouzením, nad kterým se dá pochybovat. Nejlepší Renčův film se skvělou hudbou Ondřeje Soukupa a výbornými herci co říci víc?(snímek jsme viděl den po Spíčích a at se na mě nikdo nezlobí(sorry, Roberte) Rekviem je lepší a to o 1/2* minimálně.(7.7.2005)

Po rokoch som dal filmu opäť šancu a skúsil, či bude mať rovnaký účinok ako kedysi. A má...F. Renč výborne obsadil hlavne všetky vedľajšie postavy postihnutých a tým je celá atmosféra až neuveriteľne reálna. Len tak mimochodom, by ma zaujímalo, kto dáva takým deťom do rúk kladivo...Eva Holubová zahrala nepríjemnú jaštericu a chladná Soňa Valentová je navonok príjemnejšia, ale v podstate rovnako skazená. Jej nenávistný záverečný pohľad stojí za to. Pochváliť treba i hudbu O. Soukupa. Renč si v mnohých veciach tento film podľa skutočných udalostí zjednodušil a upravil, ale je to určite to najlepšie, čo zatiaľ natočil a mám taký pocit, že to dlho takto ostane. 70%.(11.4.2012)

Velmi působivé! Bezpochyby Renčův nejlepší film. Anna Geislerová dokazuje, že hrát umí odjakživa. I když v tomto filmu stála možná ve stínu Báry Hrzánové (co se herectví týče). Vadila mi hrozná hudba od Ondřeje Soukupa - pokazil celý film. Na konci, když vidíte tu bezmocnost a uvědomíte si, že je to celé podle skutečných událostí... celkem působivé.(23.3.2006)

K tomuhle filmu mám prazvláštní vztah. Atmosféra je díky vynikající hudbě Ondřeje Soukupa dokonale hustá, díky níž film nedokáže nudit. Ale nevím, proč je na začátku filmu poznamenáno, že je dle skutečné události, když to není pravda?! Marika byla ve skutečnosti holka na zabití a vychovatelky (ač rovněž nebyly čisté) oběti mašinérie. Ne že by mi to nějak extra vadilo, ale myslím si, že kdyby se film věrně držel skutečnosti, mohl být ještě silnější. A sadistické vychovatelky (i když mají něco do sebe) jsou spíše šíleně afektované, nežli démonické. Chladně zlý ošetřovatel Masák z "Dobří holubi se vracejí" je jiná káva. Ale film nezatracuju, jedná se o solidní psychothriller, kterých se u nás mnoho nenatočilo. 65%.(9.9.2009)