Requiem pro panenku

Drama / Thriller / Psychologický

Československo, 1991, 94 min

• dobytek

Renč je zřejmě exhibicionista, kterej chtěl, aby jeho pinďoura vidělo hodně lidí, tak jako reklamní trik použil "natočeno podle skutečné události". Než jsem se na Requiem pro panenku podíval, trochu jsem zagooglil a vyhledal jsem si nějaký informace o tom, jak to ve skutečnosti bylo. Tenhle film je možná inspirován skutečnou událostí, ale to je dost velkej rozdíl. Když už chtěl Renč timhle na někoho udělat dojem, tak si moh třeba aspoň odpustit záběr, ve kterym se vyskytuje IFA L60, protože ta se v roce 1984 nevyráběla. Taky třeba scéna z motorestu mi nějak nepasovala do roku 1984. Takovýhle výherní automaty tu tenkrát určitě nebyly. A možná i některý oblečení a účesy poněkud předběhly dobu. Prostě našlo by se toho dost... A když to budu brát jako vymyšlenej příběh, tak tomu dám maximálně 2 hvězdy. Prostě to neni nic extra, takže moc nechápu, kde to nabralo takový vysoký hodnocení. Jestli tady něco zaslouží pochvalu, tak snad akorát výkon Eduarda Cupáka, kterej ovšem nedostal moc prostoru. Radši se podívejte na Requiem za sen :-)(18.11.2010)

I v bonusoch - na DVD - sa ozývajú hlasy, že Filip Renč sa od skutočných udalostí odrazil naozaj len VEĽMI VOĽNE a že chyby sa v 80. rokoch diali na oboch stranách barikády. Teda ako u pacientky (= hrdinky filmu), ktorá pravdepodobne až taká nevinná rozhodne nebola, tak u zamestnancov blázinca, ktorí, zrejme, až také svine neboli. Takže pokladať tento film za desivú, historicky PRESNÚ adaptáciu skutočných udalostí je úsmevné. Na druhej strane – nakrúcal Renč dokument, alebo pôsobivú, vysilujúcu a údernú psychologická drámu (miestami skôr triler a niekedy dokonca takmer až horor)? Takže tak. Na vyčerpávajúcej atmosfére ma nemalý podiel smutná jesenno-zimná výprava otlčenej starej budovy uprostred ničoho a herecký výkon mladučkej (a nahej) Anny Geislerovej. Ale delenie postáv na dobré a zlé je miestami už až nie ani tak detinské, ako skôr detské. Ostatne, režisér mal v čase premiéry 26 rokov... Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/165810/Requiem-pre-babiku-80.html(18.1.2006)

Renčův debut překonává všechny jeho dosud natočené filmy jak zpracováním (je to sice špinavé, ošklivé a „levné“, ale jen ku prospěchu věci, atmosféra skvělá), hereckým projevem (Holubová, Hrzánová, Geislerová, všechny životní role) i výpovědní hodnotou. Pěkné toto.(11.4.2008)

Renčův snímek, kterým si Filip hned na začátku kariéry nasadil laťku velmi vysoko a možná, že už ji nikdy nepřekonal. Requiem pro panenku je mrazivý thriller, kterých byste v naší kinematografii napočítali nemnoho. Snímek má výtečnou atmosféru, která je umocněna zimním počasím a skvělou hudbou. Výkon mladičké Geislerové snese ta nejpřísnější měřítka, ale - pokud by se už v roce 1992 uděloval Český lev, tak by se na něj dnes muselo zaslouženě prášit na krbu Báry Hrzánové.(19.11.2013)

Padl komunismus a mohlo se začít točit bez strachu, že film skončí v trezoru. Renč nakousává citlivé téma a boduje na plné čáře a tu už už bohužel nepřeskočil. Výbornej thriller.(18.6.2006)

• - Natáčeno na zámcích Lešná a Veselí na Moravě. Filmovalo se také v Kroměříži. (M.B)

• - Eduard Cupák (doktor) sa spolupráce doslova desil. Neveril, že by takúto náročnú psychologickú drámu zvládol natočiť tak mladý režisér, ale potreboval každú korunu. So svojím priateľom obýval starý mlyn, ktorý bol žrút peňazí a do neho dával všetky svoje honoráre. (Raccoon.city)

• - Autor předlohy Josef Klíma spolupracoval na přípravách filmu s režisérem Filipem Renčem. Uvedl, že byli oba do značné míry ovlivněni Formanovým filmem Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). „Na filmu je to dost vidět,“ řekl Klíma. (IZFNP)