Poslední bitva

• Francie Le Dernier Combat (více)

Příběh z blízké budoucnosti tohoto světa. Zemi pokrývá písek, prach, z civilizace zbyly trosky. Každý další den je pro lidi jen zoufalým bojem o přežití. Osamělý hlavní hrdina se setkává v opuštěném městě s doktorem, který se urputně snaží zabránit tajemnému muži proniknout do jeho pevně střežené pevnosti. Uvnitř skrývá něco velmi cenného... (Vapet Production)

Othello

Překvapuje mě tady v komentářích ta opakující se potřeba ten film "pochopit", jakoby nebylo zobrazeno všechno co je potřeba. Podle mě třeba z nebe padající ryby a sutiny mohou být důsledky nějakého stále probíhajícího monstrózního konfliktu kdesi za horizontem, který vyhazuje do stratosféry obrovskou silou hektary půdy i oceánů, které se pak snášejí na přeživší ve zdemolovaných městech. Viz zvuky výbuchů občas v pozadí. Stejný konflikt, který disponuje takovými zbraněmi, klidně může disponovat zbraní, která je schopná znemožnit lidem mluvit. Já hrál všechny díly Command & Conquer a mám rád Warhammer 40k, takže v tomto směru mám velmi otevřenou fantazii. Ono to navíc není důležité, protože stejně jako nás film neoblažuje 'estabilishment' shoty rozsahu zdecimovanosti civilizace, ale vidíme jen postavy motající se labyrintem rozpadajících se chodeb, místností a sklepení, tak se nedozvíme nic o charakteru konfliktu, který stojí v pozadí za tímto příběhem. A stejně jako zdejší postavy to nepotřebujeme, protože víme, že v něm nedokážeme již nic změnit, jen se mu přizpůsobit, snažit se zachovat si nějakou životní úroveň a zůstat přitom lidmi. _____ Kamera, výprava, kostýmy a "debut value" jsou zde naprosto fantastické, hudba Erica Serry je... inu opět hudba Erica Serry. A já tu jeho výtahovou muziku nějak obecně nejsem schopný respektovat. ()

Big Bear

Myslel jsem, že postapokalyptické filmy jsou záležitostí dneška. Všechny ty Legendy, Knihy přežití, Cesty... Koukám, že i v širém postapokalyptickém dávnověku, ze kterého jsem znal jen vskutku šíleného Mad Maxe se vynořují skvělé záležitosti... Ve filmu se nemluví a tak už nebudu ani já. Za svistu písečných bouří, omílajících pobořené domy a zprohýbané kusy železobetonu sledujte příběh přeživších. Pokud by někoho napadlo, že zmar a zkáza spojí posledni přeživší lidi dohromady, pak jste na omylu..... Jak řekl Einstein. “ Nevím jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka, ale čtvrtá – holemi a kameny“? Dávám 4 sledě, tohle mělo šmak a koule! * * * * ()

Jara.Cimrman.jr

"Dobrý ... den." Je-li ve filmu vyslovena jen jedna věta, tak se dá konstatovat, že nejukecanější film na světě to není. Pro mě se tím hledání myšlenky stalo dost obtížným úkolem, kterej jsem nesplnil. Ona to totiž není jednoduchá kombinace - postapo, letadlo, ucházející nafukovací panna, klinika, pingpong a pršící ryby. Troufnu si alespoň odhadnout, že hlavním hrdinou byl Muž. Jenže ten mě moc nebavil. Lékař byl o něco lepší a padouch Brute byl dokonalej. Jeho dobývání kliniky bylo asi jediný, co mělo pořádnou šťávu. Vše okolo pouze černobíle plynulo a to mi dost připomínalo umění. A toho já se bojím. ()

Dan9K

Film se sice odehrává kdoví kdy, ale byl natočen v roce 1983, a tak, nutno říci výhradně díky příšerné hudbě Erica Serry, působí místy neskutečně osumdesátkově (což je s podivem vzhledem k datu natočení, ale já to fakt nesnáším). Le Dernier combat vlastně osciluje mezi artovou nudou a nevkusnou fraškou. Absence řeči na mě působila spíš nucenou snahou o experiment, ale budiž, to ještě beru. Beru, že je to svým způsobem zajímavý počin, ale jak moc se mi nelíbil! ()

honajz2

Já si nemyslím, že by se to odehrávalo v nedaleké budoucnosti, jak se zde píše v obsahu. Podle mě se to odehrává v daleké budoucnosti, kde vývin lidstva šel rapidně dolů a my sledujeme nějakou xtou generaci, která přežívá v nehostinném postapokalyptickém světě, ve kterém vymřely téměř všechny ženy a lidé neumí mluvit. Hodně mi to připomnělo všechny ty postapa, ve kterém jeden přeživší žije daleko od ostatních a pak někoho najde (pro příklad: The Survivalist ,I Think We're Alone Now) a rozhodně to nebylo náhodou, akorát tady se vůbec nemluví. A ono to je podivným způsobem zajímavé, má to pěknou kameru, dost zvláštní hudbu a taky se to dobře vyvíjí. Jenže to je taky nudné a celkově to mohlo být kratší, protože v první polovině se skoro nic nestane. Každopádně ten film odsoudit nemůžu, protože něco na něm prostě je. V tomhle subžánru se ale i tak nejedná o bůhvíjak dobrý film. 3* ()

• Autorem námětu k filmu byl společně s Bessonem představitel hlavní role Pierre Jolivet. (rawboy)
  • Černobílý celovečerní debut Luca Bessona coby režiséra. (rawboy)
  • Natáčelo se od srpna do října 1982 ve Francii, konkrétně v Paříži a na nejvyšší duně v Evropě – Dune du Pyla. (BMW12)