Poslední bitva

• Francie Le Dernier Combat (více)

Příběh z blízké budoucnosti tohoto světa. Zemi pokrývá písek, prach, z civilizace zbyly trosky. Každý další den je pro lidi jen zoufalým bojem o přežití. Osamělý hlavní hrdina se setkává v opuštěném městě s doktorem, který se urputně snaží zabránit tajemnému muži proniknout do jeho pevně střežené pevnosti. Uvnitř skrývá něco velmi cenného... (Vapet Production)

Enšpígl

Čau diváku, zasílám Ti srdečný pozdravy z Francie a jeden nesrozumitelný blábol navrch. Líbá Tvůj Luc Besson. P.S. Z nebe tu pršej ryby. ()

Djkoma

Mlčenlivý film, od člověka, který dokáže v pozdějších fázi své kariéry pouhým obrazem dokázat neskutečné věci, ale to až později a ne teď. Le Dernier combat je postapokalyptická vize s hromadou myšlenek, které nevyzní a pouze nudí. ()

Rob Roy

Postapokalyptické drama. Černobílé, němé ( o čem taky mluvit ve světě, kde si nemáte s kým pokecat a kde téměř nic není, ale jedna scéna se pravděpodobně snaží naznačit, že přeživší pravděpodobně téměř ztratili schopnost mluvit ). Postavy jsou vlastně takoví osamělí rytíři, kteří se snaží přežít jak se dá. Jean Reno mi svou rolí trochu připomínal svojí postavu z Návštěvníků a samozřejmě to je největší drsňák filmu. Serrova hudba na některých místech jinak depresivní děj odlehčuje, což je možná trochu škoda. A v závěru filmu se dozvíte, co je vlastně největší potěšení pro chlapa v postapokalyptickém světě :) ()

TheMaker

První polovina nic moc. Druhá už mě chytla za koule a já se začal bavit. Na to, že je to Bessonův debut je to skvělé. ()

Jara.Cimrman.jr

"Dobrý ... den." Je-li ve filmu vyslovena jen jedna věta, tak se dá konstatovat, že nejukecanější film na světě to není. Pro mě se tím hledání myšlenky stalo dost obtížným úkolem, kterej jsem nesplnil. Ona to totiž není jednoduchá kombinace - postapo, letadlo, ucházející nafukovací panna, klinika, pingpong a pršící ryby. Troufnu si alespoň odhadnout, že hlavním hrdinou byl Muž. Jenže ten mě moc nebavil. Lékař byl o něco lepší a padouch Brute byl dokonalej. Jeho dobývání kliniky bylo asi jediný, co mělo pořádnou šťávu. Vše okolo pouze černobíle plynulo a to mi dost připomínalo umění. A toho já se bojím. ()

EdaS

Zajímavý debut, nic víc, nic míň. Besson jednoznačně prokazuje talent, stejně jako Serra, ale k majstrštykům typu Magická hlubina, Brutální Nikita nebo Leon je tady čekala ještě dlouhá cesta. ()

sud

Přiznám se, že jsem na film koukal jenom kvůli Lucu Bessonovi, jinak se mi do něho moc nechtělo, asi z důvodu nemluvnosti. Ale zpětně musím říct, že nemluvnost a černobílá kamera filmu jenom prospěli. Hudba Erica Serry někomu možná přijde nevhodná, ovšem mně se líbila a chutně film okořenila. Film je sympaticky osmdesátkově nekorektní a atmosféru postkatastrofického světa cítíte až na jazyku. P.S.: Jean Reno byl bourák už tenkrát. A Luc Besson taky. 85%. ()

Rogue

Pierre Jolivet žije v domě uprostřed písku. Jednoho dne při souloži praskne nafukovací panu a tak odletí vyrobeným letadlem do jiného domu uprostřed písku, kde potká bijce Jeana Rena. Černobílé a němé s obleky jak z nějakého larpu. Postkatastrofický art. ()

Dan9K

Film se sice odehrává kdoví kdy, ale byl natočen v roce 1983, a tak, nutno říci výhradně díky příšerné hudbě Erica Serry, působí místy neskutečně osumdesátkově (což je s podivem vzhledem k datu natočení, ale já to fakt nesnáším). Le Dernier combat vlastně osciluje mezi artovou nudou a nevkusnou fraškou. Absence řeči na mě působila spíš nucenou snahou o experiment, ale budiž, to ještě beru. Beru, že je to svým způsobem zajímavý počin, ale jak moc se mi nelíbil! ()

ripo

Zvláštne a avantgardné poňatie sveta po jeho konci. Tak ako Mad Max zrodil Mela Gibsona, Le Dernier Combat zrodil Luca Bessona ... ()

LiVentura

Zvláštně pojatá tuhá vize postapokalyptického světa, kde hrstka "vyvolených" přežívá mezi ruinami jejich minulých domovů a musí se poprat mezi sebou na život a na smrt o základní nedostupné potřeby člověka... ()

kinej

Luc Besson kdysi točíval úžasné filmy. Poslední bitva mezi ně sice nepatří, i tak je to film povedený, na celovečerní debut velmi precizně zvládnutý a hlavně plný neotřelých nápadů. Sice se jedná o sci-fi z postkatastrofického světa, námět a příběh jsou tak nějak úplně jinde, že film patří spíš někam do klubové sféry. Dost se mi líbila část ve filmu, kdy spolu žijí ti dva chlapíci (vlastně ani nelze říct kdo) a jak spolu tráví a zabíjí čas. Tady se Besson vyřádil. Velká část stopáže se odehrává v jediné zbořené budově, ale díky solidní kadenci zajímavých nápadů mi to nikdy ani nepřišlo a za režisérův největší úspěch považuji dokonalou kamufláž omezeného rozpočtu. Na druhou stranu, některé pasáže, hlavně závěr, mi přišly už tak nějak moc mimo realitu. Kéž by ještě dnes ale Besson alespoň takovéhle filmy, bylo by to fajn. ()

Ampi

Hezký postapokalyptycký film, s mnoha originálními nápady. Sice černobílé a skoro němé, ale okouzlující. Zajímalo by mne, kde Besson natáčel, protože skutečně to vypadalo jak ve starém Mostě, nebo ve čtvrti, která byla před demolicí. ()

Big Bear

Myslel jsem, že postapokalyptické filmy jsou záležitostí dneška. Všechny ty Legendy, Knihy přežití, Cesty... Koukám, že i v širém postapokalyptickém dávnověku, ze kterého jsem znal jen vskutku šíleného Mad Maxe se vynořují skvělé záležitosti... Ve filmu se nemluví a tak už nebudu ani já. Za svistu písečných bouří, omílajících pobořené domy a zprohýbané kusy železobetonu sledujte příběh přeživších. Pokud by někoho napadlo, že zmar a zkáza spojí posledni přeživší lidi dohromady, pak jste na omylu..... Jak řekl Einstein. “ Nevím jakými zbraněmi bude vedena třetí světová válka, ale čtvrtá – holemi a kameny“? Dávám 4 sledě, tohle mělo šmak a koule! * * * * ()

HAL

Zárodky jeho pozdější briliance už ve čtyřiadvacetiletém Bessonovi vidět byly, ale ve svém celovečerním debutu si tehdy ukousl až moc velké sousto. Dva roky po Mad Max 2 se nikoli nezajímavě snaží představit svou vlastní vizi špinavého postapokalyptického světa, kde lidé odění v hadry přežívají jako divoká zvířátka a jdou si navzájem po krku kvůli jakýmkoli zdrojům - a nejvíc kvůli kundě, samozřejmě. A přidává k tomu i trochu té francouzské poetiky, absurdity, a grotesky - ale co přidat zapomněl je příběh, který by tu celovečerní délku i utáhl. Takto mělo zůstat spíš jen u toho kraťasu. Aspoň že správně pochopil že lepší bude film natočit bez dialogů - jednak se to k tomu umírajícímu bizarnímu světu docela hodí, ale hlavně právě na dialozích toho dokáži amatérské filmové produkce obvykle nejvíc posrat. ()

Snorlax

Černobílý, tedy spíše šedivý, snímek o tom, jak se podivné postavy nepochopitelně potácí sutinami. Výborná hudba je to jediné, co alespoň za něco stojí, jinak se jedná o nesmyslnou nudu. ()

Webb

[7/10] (Loup) (Čb. Produkce: Luc Besson /// Scénář: Luc Besson, Pierre Jolivet /// Kamera: Carlo Varini /// Hudba: Eric Serra) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Ja tomu Bessonovi tie jeho scifáče nežeriem. Piaty element je podľa mňa dosť hrôza, Posledný boj je aspoň zaujímavý. To sa týka výtvarného spracovania ako aj námetu. Lenže Besson z toho nevyťažil nijakú silnú katarziu. Nápad mlčanlivého filmu určite nie je na škodu, lenže oná zaujímavá vizuálna stránka mi časom začala pripomínať čs tv produkciu a navyše Reno nepatrí medzi mojich obľúbencov. ()