Podfu(c)k

Snatch.

Podfu(c)k

Krimi / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2000, 104 min

Co scéna to nezapomenutelná hláška,hlavně povídání o tom jak se má správně předkládat mrtvolu prasatům je skvělá.Franky čtyřprsťák,Tony,Kruťas,Boris břitva a další ,to je partička která má zálusk na pěkně velkej diamant a samozřejmě cikánský pískací pes.Tvůrci však asi neví jak vypadá pravý cikán a vždyť je češi tak dobře zásobují(je to anglický film,ne?).(22.3.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Zápletka černá a prokombinovaná jak od Coenů, a ona to krimikomedie Guy Ritchieho. Sázkaři, gangsteři, cikáni a boxeři, vše pěkně v jednom chumlu a zlehka rozmotávané. K záporům ale patří zcela nedůvěryhodní herci pro úlohy Romů (blonďák Brad Pitt - to si snad dělali srandu?), nevěrohodnost některých scén (prohledávání zlodějů diamantů na zbraně detektorem kontra následné vytažení arzenálu pistolí) a místy zbytečná drsnost filmu (pasáž s krmením prasat mrtvolami). Můj oblíbený film to asi nebude. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Q8jbt0wBkMI(18.9.2009)

K filmům tohoto typu mám lehce rozporuplný a "schizofrenní" vztah. Na jedné straně se mi líbí jejich spád, černé vtípky etc. Na druhou stranu se však občas nemohu zbavit pocitu, že tyto filmy do určité míry bagatelizují násilí tím, že předkládají prostřelenou hlavu jako vtip. Je to můj subjektivní názor a pocit, který 1. ve mě je, 2. jen tak lehce se ho nezbavím a 3. do určité míry snižuje můj filmový zážitek. Ale k pozitivům - vedle již zmíněného spádu a některých dost dobrých vtípků se mi na tomto filmu líbí "prolínání" životů, jakési "točení se v kruhu" a skvěle "našlápnutá" hudba (Massive Attack, The Herbaliser etc.). Shrnuto a podtrženo: film je v rámci svého žánru velmi kvalitně natočený a já se dobře bavil (i když mě chvílemi lehce "dráždily" právě ony některé násilné scény). Poznámka: Guy Ritchie nezapomněl ani na svou manželku Madonnu (ve filmu se objevuje její skladba "Lucky Star").(24.9.2003)

Zbaľ prachy a vypadni na druhú. Hviezdou filmu je samozrejme Brad Pitt ako cigán Mickey. V naháňačke za obrovským diamantom nezaostávajú však ani ostatné postavičky panoptika londýnskeho podsvetia. A že je to naháňačka zábavná je takisto jasné, ako že nie je jednoduché zabiť Borisa Britvu a prasce sa chovajú nielen kvôli šunke. Guy Ritchie namiešal zbesilý guláš suchého a čierneho humoru, ktorý funguje aj po druhý raz a dokonca lepšie ako predtým. Ritchie je po Tarantinovi druhým najlepším "montovačom" hudby do filmu a Snatch to samozrejme len potvrdzuje. Len v množstve postáv sa na prvý raz asi stratíte, ale nevadí lebo tento nášup nie je len na jednu ranu Mickeyho päste.(3.12.2004)

Další povedená gangsterka z Londýnského podsvětí v rukou Guy Ritchieho. Tentokrát s účástí takových borců jako je Brad Pitt a Benicio Del Toro. Už ta skutečnost, že Pitt hraje cikorku je natolik bizarní, že snad chápete, že ten film je zcela jiný, jen ne normální.(25.4.2011)