Rukojmí

Hostage - Entführt

Rukojemník

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2005, 109 min

Die hard 4 ? S trochou nadsázky zase až tak daleko od pravdy nebudu. Mladý drzý Francouz Florent Emilio Siri se své první hollywoodské nabídky chopil velmi pevně a stvořil vizuálně namakanou podívanou, která obsahově lehce připomene už vzpomínaný pilíř akčního žánru, až na to, že je asi o dvě třídy temnější. Novátorská velkolepost Johna McTiernana a mladická progresivnost Rennyho Harlina se potkávají v jedinečném mixu, ve kterém Siri skládá svůj nehynoucí obdiv k žánru noir filmů, což nejlépe dokládají nejoriginálnější titulky od Panic room. A právě z tohoto Fincherova díla si scénář půjčil taktéž hodně, jenomže vzlykat zde nad (chvílemi) přehnanou inspirací v jiných dílech nemá smysl. Místo toho ať zde stojí uznalá pochvala pro skvěle vybudovanou dusnou atmosféru, opulentní, ale ne samoúčelnou, akci, uměřeně hrající herce, z nichž nejvíc nakonec překvapí samotný Bruce Willis, který připomene Johna McLanena každým coulem, jenom ty hlášky možná někomu budou chybět. Jako další kámen do základny svého žánru Hostage asi nezapadne (na to je jich tam už příliš), ale jako pocta je více než důstojná. Jen tak dál pane režisére(5.8.2005)

V době kdy Bruce Willis sice už nebyl skvělý, ale stále byl hodně dobrý přišel Rukojmí. Zpočátku poměrně zajímavá myšlenka, jenže pak do toho scénarista zaplete mafii a téma uzavřené nedobytné pevnosti, ve které se skrývá vyšinutý Ben Foster, je upozaděno. Jak jistě tušíte, filmu to značně uškodí. Kdysi se mě Rukojmí líbil více. 50%(5.10.2015)

Čakať od Rukojemníka originalitu je asi hodne zlý nápad, téma "polícia vs. únoscovia" je čo do nápadov a inovácií už maximálne vyčerpaná, čo vonkoncom dokazuje aj scenár samotného Rukojemníka. Klišé strieda klišé, dobre známa situácia druhú... Stav zachraňujú ako môžu pomerne dobrí herci - Bruce Willis odvádza svoj vysoký "policajný" štandard (ale nemôžem si pomôcť, ja mám radšej jeho cynických hláškarov a la Posledný skaut, Die Hard trilogy, Piaty element atď.), ale skôr by som vyzdvihol Bena Fostera, ktorý zvláda svojho úchylného psychopata s ľahkosťou, až z toho behá mráz po chrbte. Ale skutočnou devízou filmu je práca Florenta Emilia Siri, ktorý dokázal vytvoriť veľmi dobrú atmosféru, takže sa film aj napriek vlažnému scenáru dá prežívať s napätím. Výborne pomáha aj hudba, ktorá je väčšinou výrazná a atmosférická, i keď miestami to skladateľ trochu prehnal a pôsobí máličko rušivo. Takže v globále mi z toho vychádza mierny nadpriemer, t.j. 6/10.(19.10.2005)

Rozpočet $52miliónovTržby USA $34,639,939Tržby Celosvetovo $77,944,725║ Jeden z mála akčných filmov čo dosahujú určitý stráviteľný štandart. Veľkou oporou sa tu stáva postava v podaní Bruce Willisa, tomu takéto tipy smutných hrdinov jednoducho vždy sadnú. Úvod filmu je mierne odbití(strašne sa to podbá na úvod filmu Mercury Rising tiež z Willisom, vrátane určitej schémy príbehu je tam podobnosť) ale potom ako príde na pľac Ben Foster film naberie aj na temnote, nechýba potom aj napätie a ku koncu aj slušná akcia, plus nejaké tie trikové vizuálne vychytávky, samozrejme dejovo je to ako na kolíske, lepšie scénky sa striedajú z horšími(z plochou výpoveďou). "Slušný priemer čo zaujme svojím spracovaním." Na tento film som sa aj vybral do kina ale preto, že som bol jediný záujemca projekcia sa automaticky nekonala, smutné, potom prečo takéto filmy nezarábajú. /65%/(12.5.2006)

Bruce Willis stárne, ale stále dokáže zahrát tátu policajta s problémy s alkoholem lépe než kdokoliv jiný. Jeho souboj s bandou chlapců v uzavřeném domě je dobře natočený (i když z bonusů bych oponoval producentovi a jeho názoru, že Florent Emilio Siri je výborný režisér a bude ještě lepší). Hra stínů je v některých chvílích velmi patrná, ale skoro bych řekl, že některé scény jsou vytvořené jen kvůli několika sekundovému pohled stín vrhaný na zeď. Atmosféra není špatná, ale dalo by se něco dohnat. Naštěstí film všechny své chybičky přejde a docela rychle utíká a závěrečné inferno v domě by klidně mohlo být ještě drsnější(jak je z bonusů na DVD poznat tak to asi i režisér chtěl ...). Celkově je velká škoda, že pár vystřižených scén nebylo ve filmu, protože minimálně polovička ukazuje jaký charakter a jak byla komplexně napsána postava Bruce Willise. Pro páteční večer neváhejte, ale nečekejte žádnou bombu, kde bude Bruce pobíhat s kulometem a střílet desítky zabijáků.(8.7.2007)