Nezaměstnaný Stanley Everett Cox se zamiluje do Iris Kingové. Zpočátku ji tají, že neumí číst ani psát, protože se za to stydí. Až později vyjde pravda napovrch a Iris se rozhodne mu pomoci. Díky své pevné vůli, odhodlanosti a Irisiny lásky se mu podaří zbavit se analfabetizmu. Touha po vzdělaní mu tak otevře nové možnosti... (oficiální text distributora)

Martin741

Zas tu je ten uzivatel - sexualny deviant - Radko Katrlik, ktory je fundom dalsieho sexualneho devianta menom dyvyne. A nielenze mi tento uzivatel uz kvalitne lezie na nervy, ale tvari sa ze je neviemaky filmovy znalec - komentuje fakt kvalitne diela. Tu ide o vyslovene plany pribeh ona + on, on je negramot a socka, ona je asi domaca putka - a na tom sa mam akoze bavit ? De Nirovi sa cudujem, ze do toho vobec siel, Jane Fonda je genialna herecka, takze jej angazman som nepochopil. A myslim, ze ani pochopit nechcem, len viem ze som sa xmrti nudil : 20 % ()

Lacike

Dalsi trochu zapadnuty film. Pritom fanusikovia ustrednej dvojky by to mali urcite vidiet a budu spokojny. Pekna citliva romanticka drama medzi sikovnym analfabetom a zenou, ktora sa musi poriadne obracat, aby sama uzivila svoje deti. Chemia medzi nimi funguje od prvej sceny a je to presne ten typ filmu, ktory je pomaly, ale na konci by som si prial, aby bol dvakrat tak dlhy. Z ostatnych hercov este stoji za zmienku mlada nadherna Martha Plimpton. 8/10. ()

curunir

,,...VŠETKO JE MOŽNÉ." __ Spomínam si, že keď som tento film pred riadkom rokov videl, udivil ma svojou jednoduchosťou a krásou. Dnes mám k nemu niekoľko výhrad, avšak stále mi nepríde vhodné dať mu 3*. V snímke hlavne dosť kolíše logika De Nirového detstva a s tým spojený jeho analfabetizmus. Občas sa tiež objavia niektoré ustálené klišé, no obidvaja hlavní predstavitelia sa síce herecky nepretrhnú, ich výkony však rozhodne nie sú priemerné čo svedčí o ich veľkých skúsenostiach. No a Stanleymu som na konci jeho prekonanie analfabetizmu a pracovný i osobný úspech naozaj veľmi prial. Škoda len hrozného dabingu MGM s Vladislavom Benešom (De Niro), pamätám si ešte na pôvodný. Málokto má oprávnenie prepožičiavať Bobbymu hlas. ()

Rocky62

Příjemný příběh o "chytrém analfabetovi", jehož snaha pohladit diváka na duši má takovou intenzitu, že jsem zkrátka nemohl odolat. Není to sice vzhledem k ději žádné převratné dílo, ale Martin Ritt jakožto můj velký oblíbenec je velice schopný režisér, umí pracovat s herci, skvěle vykresluje charaktery postav a ani zde neudělal výjimku. Chrlit tu superlativy na výkony ústředního dua by bylo nošením dříví do lesa. Že jsou Jane Fonda a Robert De Niro mimořádní herci ví i ještě nenarozené dítě. I když se jedná o romantické drama tak o vtip tu není nouze (zlodějovo zakopnutí o sudy, přeskočení pultu u švece atd.) Hudební složka to fantasticky podbarvuje. Nenáročný, trochu naivní, ale rozhodně milý snímek. 80% ()

Radko

Vdova zaopatrujúca početnú rodinu pracuje ako šroubík vo fabrike. Rokmi pri páse zrejme získa učiteľské schopnosti natoľko silné (!), že analfabeta čítať a písať naučí. Päťdesiatročný kuchár sa pasuje s písmenkami, no to mu nebráni skonštruovať rôzne dômyselné vynálezy (!?!). Silnejúca láska medzi vdovou a šikovným neznalcom písma z robotníckeho prostredia. Záver je v znamení prísľubu vymanenia sa z nižšieho triedneho zaradenia. De Nirovi som jeho úlohu ešte celkom veril, u upravenej Fondovej som mal pocit, že do fabriky chodí len na brigádnicku výpomoc, osviežujúcu permanentnú starostlivosť o deti. Keď ľúbostný príbeh z robotníckeho prostredia (pretože o romanci sa v prostredí sociálneho a pracovného strádania dá hovoriť málokedy), tak radšej niečo od Mikea Leigha alebo Kena Loacha. ()