Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

...Ó ta malá Portmanová... A tan Gary Oldman... A ten Reno... A ten černočerný humor až mráz přichází po zádech ;-) ... Akční / Krimi / Drama / Thriller... A zapoměli jste na LÁSKU. Čtyři hvězdičky za film - a vlastně bych přidal ještě půl hvězdičky čistě za tu Mathildu. I když Natálie už tenkrát byla HVĚZDA. Takže tedy s odstupem a po rozvaze - za pět...(4.9.2005)

Po Magicke hlubine nejlepsi Bessonuv film - a navic objevil pro film Natalii Portmanovou.(30.5.2002)

Po přečtení všech komentářů a vzhledem k tomu, že se film nachází v žebříčku dokonce např. před Americkou krásou, jsem od toho čekal asi trochu moc. Film sice moje očekávání zcela nenaplnil, ale dávám 4 hvězdičky, což taky neni zrovna málo. Jean Reno je tady perfektní a konec je opravdu skvělá podívaná, nicméně jako celek mě to až tak nezaujalo.(14.3.2007)

Fakt husta zalezitost, jasne na 5*, ale presto mi neprisel az zas tak skvelej, aby byl 16. nejlepsi. Hlavni vec, ktera se mi nelibila, je predvidatelnost a pak uz jen drobnosti. Nemyslim tou predvidatelnosti to, ze bych tusil, co se stane v pristi minute, to jen obcas, ale hlavne mi byl zhruba od 1/3 filmu jasnej zaver. Az na tu predvidatelnost je ale film docela promakanej. Hlavne herecky vykony jsou hodne dobry. Narozdil od ostatnich mi neprislo, ze by Natalie hrala nak uzasne, proste jen nadprumerne a ani Jean Reno nepredvadi neco jako nejlepsi vykon svy kariery. Hral o dost vic nez nadprumerne, ale docela casto sem si vsim, ze mel stejnej vyraz. Dokonalej byl ale Gary Oldman, tak super vykon jsem uz dlouho nevidel, navic to skubnuti, kdyz si bral drogy. Na to, ze ma film dve hodiny, utek fakt dost rychle a ja se vubec nenudil, at uz pri akcnich scenach (ktery jsou fakt hodne husty) nebo pri spis komickejch sblizovanich mezi holkou a zabijakem. Tenhle film, kterej bych oznacil jako dojemnej thriller ma chyby, ale presto je jeden z nejlepsich od Bessona.(2.10.2005)

• monolog

A to jen Jeanu Renovi a Gary Oldmanovi, protože hrají opravdu skvěle. Jinak to pro mě byl neuvěřitelně nudnej zážitek. Možná trochu moc roztahaný (nevadí mi dlouhý filmy, spíš se v nich vyžívám, ale musí být trochu spádovitý). Je to zvláštní, ale zjišťuju, že Lucu Bessonovi nějak nikde nedokážu přijít na chuť, ať už to je Magická hlubina, Brutální Nikita, Leon nebo i ten už kultovní Pátý element. O Johance z Arku nemluvě. Nějak mě nikde prostě nedokáže chytnout. Zpracování může být skvělý, ale nikdy nemám po shlédnutí okamžitou potřebu vidět ten film znovu a pokud možno ihned. Vlastně mám spíš potřebu ten film už nikdy víc nevidět, nebo aspoň ještě hodně dlouho ne. Je to škoda, chtěl bych, aby se mi jeho filmy líbily jako většině ostatních, jako "nejlepší filmový zážitek", protože patrně o něco přicházím. Ale nejsem schopen říct, o co, protože to jsou podle mě nudný bláboly.(24.12.2005)

• - Natalie Portman protestovala proti tomu, aby jako Mathilda kouřila. Měla strach, že to bude mít špatný vliv na děti. Souhlasila až poté, co ji Luc Besson vysvětlil, že během filmu její postava s kouřením přestane. (don corleone)

• - Film se natáčel nedlouho po tragické smrti Brandona Lee ve filmu Vrána (1994), který zahynul při natáčení záběru, kdy je postřelen. Proto, hlavně kvůli velkému strachu rodičů Natalie Portman, zkoušel bezpečnost zbraní před každým záběrem s mladičkou herečkou sám režisér Luc Besson. (FincherD.)

• - Při konkurzu na film si Natalie změnila příjmení Herschlag na dívčí jméno své babičky Portman. Málem odešla z castingu s nepořízenou, ale nakonec rozhodl sám režisér Besson a obsadil ji do hlavní role Mathildy. (Roman.Ticka)