Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Vivat Besson!!! Nádhera.(5.2.2004)

Srdcovka z dětství ..(24.5.2008)

Slova nemohou vystihnout moje pocity - na jedné straně ohledně výkonů Jeana Reno a Garyho Oldmana a s nimi spojený respekt až strach, po nehynoucí lásku k Natalii Portman, která už navždy zůstane v našich srdcích.(20.1.2003)

Víte jak poznáte, že se na film dívá Vaše srdce? Máte slzy v očích. Na Leona se dívalo moje srdce.(3.2.2007)

Takhle by to asi vypadalo, kdyby se Tarantino rozhodl natočit milostnou romanci :-). Neskutečně originální a emocionálně vypjatý příběh, který ukazuje, že nájemný vrah může být závislý na mléku, milovat kytku a žehlit si košili. Říkejte si, co chcete, ale Leon je o několik světelných let před Victorem čističem z Nikity. Skutečnou živoucí postavou ho dělá jeho vztah k Mathildě, která je v podání Natalie Portman nádherně smyslnou Lolitou. Stansfield Garyho Oldmana je prostě k sežrání ("Říkal, že máte zalézt." ___"Připomíná mi to Beethovena." ____ "Podívej se, cos udělal!"). Hudba je jednoduše úchvatná a dokonale spoluvytváří Leonův svět. Jeden z mála soundtracků, které se spokojují "jen" s podbarvením děje na plátně, nestrhávají na sebe pozornost a přitom dokonale souzní. Český dabing je mimořádně špatný, jelikož se mu podařilo mistrovsky přebít veškeré podtóny v projevech herců, o stylizaci Mathildy do malé ukňourané holčičky nemluvě. Milostná linie velmi zručně balancuje, takže nejste naprosto schopni určit, jestli je vztah Mathildy a Leona spíše milenecký nebo otcovský, a konec s kytkou a nádhernou závěrečnou písní mě vždycky spolehlivě uzemní. "Myslím, že tady nám bude dobře, Leone." Vzlyk.(8.4.2005)