Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Jemně vykreslený a přitom báječně zahraný vztah mezi Renem a Portmanovou nemá chybu. Besson ve svém prvním hollywoodském filmu zůstal svůj a Leon si tak zachoval francouzský esprit. Nezapomenutelná je kreace Garyho Oldmana coby psychopatického gaunera a milovníka klasiky. Eric Serra se rovněž překonal a stvořil půvabný soundtrack (v 5.elementu na to zase zapomněl).(13.4.2003)

Po Magicke hlubine nejlepsi Bessonuv film - a navic objevil pro film Natalii Portmanovou.(30.5.2002)

Nájemný vrah opět tak trochu jinak. Uhlazený, střízlivý profesionál "téměř" bez emocí, který narazí na malou holku a spolu s ní i na svou schopnost cítit. Leon je velmi odvážný film a to nejen proto, že kašle na morálku, když nás nutí fandit zabijákovi, aby předal své řemeslo nevinné dvanáctileté holčičce, ale je odvážný především proto, že se nebojí na tuto dívenku pohlížet i jako na sex symbol. Ona nevidí v Leonovi svého otce a učitele, ale milence a kdo jsme my, abychom je soudili? Film nikdy nenaznačí, že je na protagonistech něco špatně, něco, co nemůže nebo by nemělo uspět, a to samo o sobě je dosti neobyčejné a odvážné. Nicméně ani přesto netvrdím, že Leon je jeden z nejlepších filmů všech dob. Má však jednoho z nejlepších záporáků všech dob - Gary Oldman je zde naprosto fantastický! EVERYONE! 9/10(15.6.2014)

Vrelo odporúčam najzatrpknutejším, zaklapkovaným ľuďom voči akčnému žánru. Najvyváženejší pomer dráma/akcia so skvelým záverom. Renovi, ako Bessonovmu miláčik ovi sadla rola do bodky a vystrelila ho medzi hereckú elitu, nechápavo však nie medzi oscarovú. Rovnako objav Natalie sa prejavila a je jedna z mála, ktorú ako mladú, prvý veľkoúspech nepohltil a prejavuje sa dodnes. 100%.(8.4.2007)

• monolog

A to jen Jeanu Renovi a Gary Oldmanovi, protože hrají opravdu skvěle. Jinak to pro mě byl neuvěřitelně nudnej zážitek. Možná trochu moc roztahaný (nevadí mi dlouhý filmy, spíš se v nich vyžívám, ale musí být trochu spádovitý). Je to zvláštní, ale zjišťuju, že Lucu Bessonovi nějak nikde nedokážu přijít na chuť, ať už to je Magická hlubina, Brutální Nikita, Leon nebo i ten už kultovní Pátý element. O Johance z Arku nemluvě. Nějak mě nikde prostě nedokáže chytnout. Zpracování může být skvělý, ale nikdy nemám po shlédnutí okamžitou potřebu vidět ten film znovu a pokud možno ihned. Vlastně mám spíš potřebu ten film už nikdy víc nevidět, nebo aspoň ještě hodně dlouho ne. Je to škoda, chtěl bych, aby se mi jeho filmy líbily jako většině ostatních, jako "nejlepší filmový zážitek", protože patrně o něco přicházím. Ale nejsem schopen říct, o co, protože to jsou podle mě nudný bláboly.(24.12.2005)

• - Natalii Portman pro roli Mathildy původně kvůli nízkému věku odmítli, ale vrátila se na zkoušku a předvedla výborný výkon. (don corleone)

• - Natalie Portman protestovala proti tomu, aby jako Mathilda kouřila. Měla strach, že to bude mít špatný vliv na děti. Souhlasila až poté, co ji Luc Besson vysvětlil, že během filmu její postava s kouřením přestane. (don corleone)

• - Počas Mathildinej (Natalie Portman) hry, keď sa prezlieka za rôzne postavy a Leon (Jean Reno) sa ich snaží uhádnuť, zrkadlo v kúpelni mizne a objavuje sa. Keď Mathilda hrá Madonnu, je zrkadlo v kúpelni, pri Marilyn Monroe zmizne, pri Chaplinovi je tam a opäť mizne pri Gene Kellym. (brutale)