Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Fakt husta zalezitost, jasne na 5*, ale presto mi neprisel az zas tak skvelej, aby byl 16. nejlepsi. Hlavni vec, ktera se mi nelibila, je predvidatelnost a pak uz jen drobnosti. Nemyslim tou predvidatelnosti to, ze bych tusil, co se stane v pristi minute, to jen obcas, ale hlavne mi byl zhruba od 1/3 filmu jasnej zaver. Az na tu predvidatelnost je ale film docela promakanej. Hlavne herecky vykony jsou hodne dobry. Narozdil od ostatnich mi neprislo, ze by Natalie hrala nak uzasne, proste jen nadprumerne a ani Jean Reno nepredvadi neco jako nejlepsi vykon svy kariery. Hral o dost vic nez nadprumerne, ale docela casto sem si vsim, ze mel stejnej vyraz. Dokonalej byl ale Gary Oldman, tak super vykon jsem uz dlouho nevidel, navic to skubnuti, kdyz si bral drogy. Na to, ze ma film dve hodiny, utek fakt dost rychle a ja se vubec nenudil, at uz pri akcnich scenach (ktery jsou fakt hodne husty) nebo pri spis komickejch sblizovanich mezi holkou a zabijakem. Tenhle film, kterej bych oznacil jako dojemnej thriller ma chyby, ale presto je jeden z nejlepsich od Bessona.(2.10.2005)

Leon, jako očekávaný potomek Viktora Čističe, si svou cestu na filmové plátno musel najít. Menším překvapením je to, že po této cestě nejde sám, neboť vedle něj, se zarputilým výrazem v tváři, cupitá školu flákající Mathilda, což v součtu dává netradiční, výškově i věkově zcela nesourodý pár. Ačkoli na sobě obvykle nepozoruji sklony k voyerismu, tak do domácnosti této dvojice nakukuji často a rád. Za jediný Bessonův prohřešek považuji skutečnost, že mi director's cut v českém jazyce doposud zdárně uniká a s náhodně viděnou německou verzí jsem měl nepatrné jazykové problémy.(23.7.2011)

Bezkonkurenčne najlepší Besson. Na tohto chlapíka so slabosťou pre kvetináče, staré muzikály a nedospelé dievčatká sa nechytajú ani magickí potápači a hysterické punkerky vycvičené v podobných zručnostiach, akými oplýva on sám. Director´s cut je plný scén (Mathildino zvádzanie v nových ružových šatočkách, zaúčanie do zabíjania), pri ktorých vám je do plaču, že vôbec existuje tá vykastrovaná verzia bez nich.(3.4.2007)

Soundtrack Eric Serra: 1. Noon [4:01] ,2. Cute Name [3:28] ,3. Ballad For Mathilda [2:14] ,4. What's Happening Out There? [3:05] ,5. A Bird In New York [1:20] ,6. She Is Dead [1:31] ,7. Fatman [5:16] ,8. Leon The Cleaner [1:50] ,9. Can I Have A Word With You? [1:14] ,10. The Game Is Over [1:36] ,11. Feel The Breath [3:18] ,12. Room 4602 [1:17] ,13. Very Special Delivery [2:41] ,14. When Leon Does His Best [2:11] ,15. Back On The Crime Scene [2:33] ,16. Birds Of Storm [1:37] ,17. Tony The IBM [1:57] ,18. How Do You Know It's Love? [1:29] ,19. The Fight Part 1 The Swat Squad [2:30] ,20. The Fight Part 2 Bring Me Everyone [4:33] ,21. The Fight Part 3 The Big Weapon [3:02] ,22. The Fight Part 4 One Is Alive [3:14] ,23. Two Ways Out [3:10](19.5.2011)

Moje osobné č. 3 . Besson je boh. Dokázal triviálny príbeh natočiť tak, že vždy keď príde veta "Tu nám bude dobre, Leon" plačem viac ako herečky v telenovelách. Určite zatiaľ najlepší film a výkon Natalie Portmann, Jean Rano proste JE Leon a Gary Oldman predviedol unikátneho záporáka, ktorý vám vlastne bude sympatický, i keď by ste určite nechceli aby vám robil domovú prehliadku práve jeho oddiel. Určite si zožeňte Director ´s cut, inak nebudete vidieť celý tréning Matildy a nedozviete sa o Leonovi úplne všetko.(31.12.2003)

• - Kytka, o kterou se stará Leon (Jean Reno), se jmenuje latinsky aglaonema, čte se "ag - leon - ema". (don corleone)

• - Stansfield (Gary Oldman) řekne, že přijde přesně v poledne. V domě Leona (Jean Reno) pak vidíme na hodinách čas 11:58. Následující scéna, než se Stansfield objeví, trvá přesně dvě minuty reálného času. (don corleone)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 33. (Zdroj: ČSFD.cz)