Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Takhle by to asi vypadalo, kdyby se Tarantino rozhodl natočit milostnou romanci :-). Neskutečně originální a emocionálně vypjatý příběh, který ukazuje, že nájemný vrah může být závislý na mléku, milovat kytku a žehlit si košili. Říkejte si, co chcete, ale Leon je o několik světelných let před Victorem čističem z Nikity. Skutečnou živoucí postavou ho dělá jeho vztah k Mathildě, která je v podání Natalie Portman nádherně smyslnou Lolitou. Stansfield Garyho Oldmana je prostě k sežrání ("Říkal, že máte zalézt." ___"Připomíná mi to Beethovena." ____ "Podívej se, cos udělal!"). Hudba je jednoduše úchvatná a dokonale spoluvytváří Leonův svět. Jeden z mála soundtracků, které se spokojují "jen" s podbarvením děje na plátně, nestrhávají na sebe pozornost a přitom dokonale souzní. Český dabing je mimořádně špatný, jelikož se mu podařilo mistrovsky přebít veškeré podtóny v projevech herců, o stylizaci Mathildy do malé ukňourané holčičky nemluvě. Milostná linie velmi zručně balancuje, takže nejste naprosto schopni určit, jestli je vztah Mathildy a Leona spíše milenecký nebo otcovský, a konec s kytkou a nádhernou závěrečnou písní mě vždycky spolehlivě uzemní. "Myslím, že tady nám bude dobře, Leone." Vzlyk.(8.4.2005)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

Nájemný vrah opět tak trochu jinak. Uhlazený, střízlivý profesionál "téměř" bez emocí, který narazí na malou holku a spolu s ní i na svou schopnost cítit. Leon je velmi odvážný film a to nejen proto, že kašle na morálku, když nás nutí fandit zabijákovi, aby předal své řemeslo nevinné dvanáctileté holčičce, ale je odvážný především proto, že se nebojí na tuto dívenku pohlížet i jako na sex symbol. Ona nevidí v Leonovi svého otce a učitele, ale milence a kdo jsme my, abychom je soudili? Film nikdy nenaznačí, že je na protagonistech něco špatně, něco, co nemůže nebo by nemělo uspět, a to samo o sobě je dosti neobyčejné a odvážné. Nicméně ani přesto netvrdím, že Leon je jeden z nejlepších filmů všech dob. Má však jednoho z nejlepších záporáků všech dob - Gary Oldman je zde naprosto fantastický! EVERYONE! 9/10(15.6.2014)

Srdcovka z dětství ..(24.5.2008)

Výborný Bessonův snímek.Jean Reno a Natalia Portman zde podávají naprosto oslňující herecké výkony a samotné finále filmu je naprostoúžasné.(4.6.2002)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)

• - Spoiler: Kvůli příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl jít snímek vůbec do kin. Konečný scénář byl ale jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka (Natalie Portman) při tréninku používala ostré náboje místo paintballových kulek, svlékala se před Leonem (Jean Reno) do naha, při polibku vyžadovala zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálila granáty připevněné na svém těle. (Divočák)

• - Ve scéně, kdy Leon (Jean Reno) zachrání Mathildu (Natalie Portman) před SWAT komandem, střílí Leon na ventilátor, aby prorazil únikovou cestu. Otvory po kulkách jsou ale v každém záběru jinde. (Mr.Hudson)