Leon

Leon

Professional, The

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

"Tohle je od Matildy." Napínavé a dojemné. Úžasný Jean Reno a úchvatná Natalie Portman. Křehké city mezi italským zabijákem s andělskou duší a dvanáctiletou princeznou s ďáblem v těle. Nezapomenutelný zážitek.(19.2.2009)

Jsou to tvoje peníze, je to na tobě. U mě jsou jako v bance. Vlastně líp než v bance. Když banky pořád někdo vykrádá, ale mě nevykrade nikdo. A navíc v bance musíš vyplňovat spousty formulářů...... Originálne, skvelo zrežírované, napísané, zahraté a KULTOVÉ. Všadeprítomná hravosť, skvelé nápady, čierny ale aj jemný humor, parádny Gary Oldman (určite jeden z najlepších záporákov), sympatický Jean Reno a príjemná malá Mathilda (a to ma malé deti vačšinou vo filmoch serú, tu som to nepociťoval vôbec). Film bez jedinej chybičky. Každý rok to potrebujem vidieť aspoň raz (podobne ako Pulp Fiction a Forresta Gumpa)..... Matilda: Byla jsem jeho matkou víc než ta svině. Leon: Nemluv tak o prasatech. Jsou lepší než spousta lidí.(28.8.2011)

Parádní drama, kterému dominuje velmi citlivé vykreslení vztahu mezi "čističem" Jeanem Renem a jeho nevlastní dcerou debutující Natalii Portman. Luc Besson si i ve svém prvním hollywoodském snímku zachoval svůj styl. Další kdo určitě stojí za zmínku je Gary Oldman, který představuje psychopatického gaunera.....(9.12.2007)

Takhle by to asi vypadalo, kdyby se Tarantino rozhodl natočit milostnou romanci :-). Neskutečně originální a emocionálně vypjatý příběh, který ukazuje, že nájemný vrah může být závislý na mléku, milovat kytku a žehlit si košili. Říkejte si, co chcete, ale Leon je o několik světelných let před Victorem čističem z Nikity. Skutečnou živoucí postavou ho dělá jeho vztah k Mathildě, která je v podání Natalie Portman nádherně smyslnou Lolitou. Stansfield Garyho Oldmana je prostě k sežrání ("Říkal, že máte zalézt." ___"Připomíná mi to Beethovena." ____ "Podívej se, cos udělal!"). Hudba je jednoduše úchvatná a dokonale spoluvytváří Leonův svět. Jeden z mála soundtracků, které se spokojují "jen" s podbarvením děje na plátně, nestrhávají na sebe pozornost a přitom dokonale souzní. Český dabing je mimořádně špatný, jelikož se mu podařilo mistrovsky přebít veškeré podtóny v projevech herců, o stylizaci Mathildy do malé ukňourané holčičky nemluvě. Milostná linie velmi zručně balancuje, takže nejste naprosto schopni určit, jestli je vztah Mathildy a Leona spíše milenecký nebo otcovský, a konec s kytkou a nádhernou závěrečnou písní mě vždycky spolehlivě uzemní. "Myslím, že tady nám bude dobře, Leone." Vzlyk.(8.4.2005)