Leon

Leon

Professional, The

Leon: The Professional

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

Lilotka Matylda (Natalie Portman), samotář Léon (Jean "Viktor" Reno), uklízení a nalézání blízkosti toho druhého v nemilosrdném opusu Luca Bessona.(4.8.2008)

"ČÍM SE TO VLASTNĚ ŽIVÍŠ, LEONE?" Napsat vedlejší postavě spin off, který překoná originál, tak o tom může Quentin Tarantino tak maximálně snít nebo žvanit, ale Besson to dokázal a zároveň si tím připsal i svůj nejlepší film. Z mechanického čističe Viktora z BRUTÁLNÍ NIKITY udělal člověka z masa a kostí a rozehrál kolem něj dojemný komorní příběh jednoho příjemně nejednoznačného vztahu (tady musím ocenit, že nesklouzl ke klišé zabiják-nezabije-svou-oběť-a-pak-ji-chrání jako třeba NÁJEMNÍ VRAZI), přenášející francouzský feeling do amerického prostředí a stvrzený mimořádnými výkony plachého Rena, nervního Oldmana a hlavně přirozené debutující lolitky Portman. Přičtětě k tomu dvě pamětihodné akční scény (úvodní čištění a závěrečné obléhání) a dostanete spolu s KILLEREM Johna Woo a zmíněnými NÁJEMNÝMI VRAHY nejlepší assassin movie všech dob.(9.1.2003)

Vrelo odporúčam najzatrpknutejším, zaklapkovaným ľuďom voči akčnému žánru. Najvyváženejší pomer dráma/akcia so skvelým záverom. Renovi, ako Bessonovmu miláčik ovi sadla rola do bodky a vystrelila ho medzi hereckú elitu, nechápavo však nie medzi oscarovú. Rovnako objav Natalie sa prejavila a je jedna z mála, ktorú ako mladú, prvý veľkoúspech nepohltil a prejavuje sa dodnes. 100%.(8.4.2007)

Po přečtení všech komentářů a vzhledem k tomu, že se film nachází v žebříčku dokonce např. před Americkou krásou, jsem od toho čekal asi trochu moc. Film sice moje očekávání zcela nenaplnil, ale dávám 4 hvězdičky, což taky neni zrovna málo. Jean Reno je tady perfektní a konec je opravdu skvělá podívaná, nicméně jako celek mě to až tak nezaujalo.(14.3.2007)

Po Magicke hlubine nejlepsi Bessonuv film - a navic objevil pro film Natalii Portmanovou.(30.5.2002)