• slovenský

K2: The Ultimate High

(neoficiální název)

Dobrodružný / Drama

Velká Británie / Japonsko / USA, 1991, 102 min (SE: 111 min)

Frajerský výlez na barák, dych berúce bivakovanie pod previsom, krásy Karakoramu a bombastická Zimmerova hudba. Originálny príbeh už potom ani netreba :)(11.4.2002)

Anglický režisér Franc Roddam (v neskorších rokoch zaujal zbytočnou drzosťou – televízny remake BIELEJ VEĽRYBY) dal v britsko-japonsko-americkej koprodukcii dohromady solídny príbeh dvoch mužov, ktorých stvárnili spoľahliví herci Michael Biehn (desiatnik Dwayne Hicks z VOTRELCOV) a Matt Craven (to je ten, ktorý je vám vždy povedomý, ale nikdy si ani nespomeniete, z ČOHO)... "Horské trilery" (PREŽIŤ, PÁD DO TICHA) nie sú moja káva.(23.6.2007)

Přesně ten typ filmu, kdy nemáte čas přemýšlet (zaplať pánbůh) nad tím, jestli je to všechno skutečně možné. Jak dlouho člověk vydrží v -20 °C s jedním pytlíkem polívky? :P(27.2.2009)

Pokud někdo dokáže vylézt vlastním úsilím do okna několika patrového baráku a potom ještě zdolá cestu tam a zpět na K2, pak jedině Kyle Reese:) K2 je podařeným snímkem o výstup na jednu z nejslavnějších hor světa. Zároveň trochu i zasahuje do žánru "Best Buddies Movies." "Ká dvojka" má výborný scénář i herce, snímek mi rychle uběhl. Přesto jsem však neměla pocit, že bych zhlédla něco, z čeho bych si odnesla jakkoli silný zážitek. Snímek má své kvality, ty se však pohybují spíše v průměrných vodách. Ale tak jako u každého filmu, záleží na divákovi. "Jaký to je, být za hrdinu?" - "Lepší, než být za pitomce."(20.2.2016)

K2 je prý nejnebezpečnější hora na zemi, ještě nebezpečnější než Hora osudu i tetička Etna (když spinká). Everest je sice o dvě hlavy vyšší, ale zato hodnější. A dva hrdinové - jeden poseroutka a druhý sebejistý holkař, se jí chtějí dostat na zoubek. Oklosální plocha tohoto velkého zoubku rostoucího z huby Himalájí je zrádná, proto nepřekvapí, že kdejaký kaz (horolezec) hupsne dolů. Dezinfekce je nezbytná, ale ne dokonalá. Proto občas nějaký ten kázek přežije. A jak dopadla tahle sympatická dvojka? Podívejte se sami. K2 není nějaký dokonalý film, ale nabízí slušnou horolezeckou podívanou se sympatickými hrdiny - a to je co říct. "Harolde, ta noha... ta noha je v prdeli."(1.1.2010)

• - Vrchol K2 ve skutečnosti není viditelný z žádného obydleného místa, pro jeho záběry je nutné se dostat do vyšších nadmořských výšek. (cheyene)

• - Postava Michaela Biehna si čte Sun Tzuovo "Umění války". Biehn hrál vedle Wesleyho Snipese v Umění boje (2000). (džanik)

• - Natáčelo se v Britské Kolumbii a v pákistánském Kašmíru. (džanik)