Johanka z Arku

Posol: Príbeh Johanky z Arku

The Messenger: The Story of Joan of Arc

Drama / Válečný / Historický / Životopisný / Dobrodružný

Francie, 1999, 152 min

"PŘIŠLA NÁS NAVŠTÍVIT TA FRANCOUZSKÁ ČUBKA." Odvážné pojetí Johanky jako otravné hysterky, které mě kupodivu neznechutilo, snad i proto, že ve finále Johanku její bludy působivě doženou. Výprava, kamera, casting, akce, dialogy, vše skvělé. Místy záměrně karikaturní (smrt Johančiny sestry). Při scéně dobytí mostu, kdy je Johanka po triumfu šokována způsobeným masakrem, ze mě ten parchant Besson vždycky vyždímá slzy.(19.9.2011)

Vyloženě průšvih to podle mě není, je to pouze takové mdlé, dlouhé a historicky nepřesné až nad rámec magična. Milla Jovovich je duchem nepřítomná a posedlá božskou mocí a vypadá jako naprostý pomatenec. Otázka jestli to vážně tak mizerně hraje nebo je prostě tak toporná jako vždy. Kdysi jsem to měl na VHS a nejspíš jsem těch 150 minut nikdy nedokoukal, to až teď jsem se odvážil a nikdy víc už to vidět nepotřebuji...50%(3.1.2016)

Scénář: Luc Besson, Andrew Birkin .. Ale Lucu, co to mělo být? Besson se hodně sekl a film jako celek je dosti slabý, bojové scény mě nestrhly a podání Johanky snad ani nebudu komentovat..(29.3.2005)

• Cival

Ubohá křeč Luca Bessona, který po několika skvělých filmech dopřál svým filmařským schopnostem dovolenou. Akce nemá švih ani nápad, dialogy jsou nezajímavé a zdlouhavé, a když do toho Besson navíc občas přisype pár videoklipových prvků je se všemi nadějemi na vznik dobrého historického dramatu konec. Navíc Milla Jovovich hraje špatně jak Simona Chytrová.(26.5.2003)

Tak tohle musíte vidět minimálně dvakrát: poprvé totiž budete šokováni excentrickým herectvím Milly Jovovich, které balancuje na hranici trapnosti, což ještě více umocňuje hysterický a uřvaný dabing Taťány Vilhemové. Pokud se ale přinutíte podívat se na Johanku podruhé, pravděpodobně půjdete s hodnocením výrazně nahoru. Ono totiž i to Millino přehrávání má své opodstatnění. Postava Johanky je tu totiž na rozdíl od jiných adaptací podána jako duševně narušená, navíc takovým způsobem, že to už nějaké to přehrávání vyžaduje. Bitvy a stavba scén jsou úchvatné, Johančina setkání s Bohem působí mírně řečeno děsivě a závěrečných dvacet minut s Dustinem Hoffmanem jako Johančiným svědomím je vysloveně božských. To, jak Johance odhaluje pravdu a ukazuje nám ji jako pomýlenou a bláznivou osobu na scestí, která si jen našla záminku k pomstě, i Johančino uvědomění si této pravdy, by samo o sobě stačilo na mé výsledné hodnocení. Už samotné překonání historicky zažitého kultu totiž stojí za to, aby film vzbudil vaši pozornost.(8.4.2005)

• - Bělouš Majáles, který je jedním z "domácích" aktérů filmu, pochází z českého chovu a jednalo se o anglického plnokrevníka, který po několika startech v rovinových dostizích přešel do všestranného jezdeckého sportu. Dosáhl stupně "T" v militari, "S" v parkuru a drezuře a v mnoha reprezentačních startech u nás i v zahraničí dělal čest naší zemi. Ve filmu Luca Bessona účinkoval v a osvědčil svůj vynikající charakter. V těžké plné zbroji absolvoval náročné kaskadérské výkony, a to pro filmařské účely i opakovaně. Později byl zařazen do chovu do akceleračního programu a mnoho jeho potomků se snaží dosáhnout kvalit svého otce. Koncem léta roku 2010 musel být ve věku více než 22 let utracen. (Bohemica)

• - Kathryn Bigelow odmítla snímek režírovat poté, co Luc Besson prosadil do hlavní role svou tehdejší manželku Millu Jovovich. (Karlos80)

• - Keď bola Kathryn Bigelow oslovená režírovať film, jej zámerom bolo obsadiť Sinéad O'Connor do úlohy Johanky z Arku a Seana Conneryho ako svedomie. (misterz)