Johanka z Arku

Posol: Príbeh Johanky z Arku

The Messenger: The Story of Joan of Arc

Drama / Válečný / Historický / Životopisný / Dobrodružný

Francie, 1999, 152 min

No tady je to koukám samej hysterik ... pardon, vlastně historik! Milej film, i přes většinu času komickou Millu v roli panický Johanky.(29.12.2013)

Ať už byla Johanka skutečně nunciem Božím nebo pouze duševně chorou, nehraje to z pohledu Stoleté války roli, vliv její osobnosti na okolí byl stejný. Vojáci (obrazně) vstávali z mrtvých, vojáci bojovali, vojáci vítězili. S kým to vlastně Johanka rozpráví při čekání na svou hranici? Je to svědomí, s nímž se musí ještě před koncem vyrovnat, nebo je to další zkouška její víry? V jistotě Božího poslání dokázala vítězit na bitevním poli, těžší boj však musela podstoupit až později, když ji Bůh zdánlivě opustil a čelí otázkám zpochybňujícím jeho samotnou existenci. Tady už zklamala. Besson se o historii příliš neopírá, ostatně v tvorbě psychologického Johančina profilu by mu stejně mnoho nepomohla; je to zkrátka jeho trochu svérázný pohled na tuhle dějinnou postavu. A rozhodně jde o pohled zajímavý. V jeho středu tedy pochopitělně stojí ona, resp. Milla Jovovich, na niž čekal ohromně obtížný úkol, ztvárnit postavu, jež dokázala hýbat lidmi i dějinami svým obrovským nadšením a odhodláním - nebo šílenstvím. Těžko její výkon hodnotit z hlediska realističnosti, ale na mě povětšinou působila přesvědčivě. Dobře zvládá přechody mezi chvílemi racionálního uvažování, projevy nezdolné víry a výbuchy zapálení pro své poslání. Nezapomenutelným momentem je, když při jednom takovém pronese větu „Já jsem klidná, to Bůh se hněvá!“. Dalšími jsou její vidiny, z nichž není dobře patrná jejich podstata a posilují tak žádoucí nejednoznačnost výkladu, jsou ale parádně zpracované a mrazí z nich v zádech. Výborný dojem trochu kazí průměrné (ale naštěstí nečetné) bitvy, obzvláště nešťastné (ale opět nečetné) zpomalené záběry a poněkud podivné vyšetřování inkvizičního tribunálu.(2.12.2007)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $14,276,317Tržby Celosvetovo $66,976,317/55%/(19.5.2005)

Súdiac podľa ostatných komentárov som asi pozeral iný film. Film môjho TOP režiséra o francúzskej národnej hrdinke, o ktorej teológovia dodnes nevedia s istotou či bola cvok alebo posol boží a o ktorej historici tvrdia, že nebyť nej tak v Paríži nestojí Eiffleovka, ale druhý Tower bridge. Messenger splnil moje očakávania. Je výborne zrežírovaný, tematicky rozdelený do troch častí, z ktorých každá je iná, ale pre pochopenie Johankinho života a príbehu potrebná. Film je počnúc overovaním panenstva z hľadiska histórie až nepríjemne presný, napr. dopis anglickému kráľovi i Johankina obhajoba pred Cauchonom sú dodnes doslovne zachované. Kapitáni francúzskeho vojska sú síce vykreslení pozitívne ale so zachovaním vlastností, ktoré im historici skutočne pripisujú napr. Gilles De Railles Vincenta Cassela má ten správny heretický look ( Gilles bol niekoľko rokov na to usvedčený z kacírstva – vraždil deti). Čo by som filmu vytkol sú bojové scény, ktoré mohli byť malinko lepšie a čiernočierne zobrazenie angličanov. Milla môže niekomu pripadať hystericky, ale vážení uvedomte si, že Johanka verila že je tou, ktorá vyženie Angličanov z Francúzska a že je posol boží....z toho musí byť hysterický každý. Myslím si že v niektorých scénach má charizmu potrebnú na zblbnutie celého vojska (Let all those who love me follow me) a v niektorých pôsobí smiešne (ujačaná jazda na koni). Vrcholom filmu je proces a hovory so svedomím (Dustin ako vždy bravúrny). Ak to na niekoho pôsobí nudne, nech si pustí patetický Braveheart alebo limonádovú Tróju, prípadne pseudopsychologického Alexandra. 9/10(28.1.2005)

Celkem mě to sklamalo. Bojové scény působili hodně levně a místy až trapně. Děj celkem ušel a vyděl jsem už spoustu o mnoho horších a rozmáchlejších velkofilmů. Mila se mi taky celkem pozdávala. tak celkově za tři.(23.4.2006)

• - Dalším místem, kde se film u nás natáčel, byla jihočeská ves Dobronice, kde je narozdíl od Slezké Harty opevnění stále k vidění. (Czernozub)

• - Natáčanie trvalo 9 mesiacov. (misterz)

• - Kathryn Bigelow odmítla snímek režírovat poté, co Luc Besson prosadil do hlavní role svou tehdejší manželku Millu Jovovich. (Karlos80)