Johanka z Arku

Posol: Príbeh Johanky z Arku

The Messenger: The Story of Joan of Arc

Drama / Válečný / Historický / Životopisný / Dobrodružný

Francie, 1999, 152 min

Tak tohle musíte vidět minimálně dvakrát: poprvé totiž budete šokováni excentrickým herectvím Milly Jovovich, které balancuje na hranici trapnosti, což ještě více umocňuje hysterický a uřvaný dabing Taťány Vilhemové. Pokud se ale přinutíte podívat se na Johanku podruhé, pravděpodobně půjdete s hodnocením výrazně nahoru. Ono totiž i to Millino přehrávání má své opodstatnění. Postava Johanky je tu totiž na rozdíl od jiných adaptací podána jako duševně narušená, navíc takovým způsobem, že to už nějaké to přehrávání vyžaduje. Bitvy a stavba scén jsou úchvatné, Johančina setkání s Bohem působí mírně řečeno děsivě a závěrečných dvacet minut s Dustinem Hoffmanem jako Johančiným svědomím je vysloveně božských. To, jak Johance odhaluje pravdu a ukazuje nám ji jako pomýlenou a bláznivou osobu na scestí, která si jen našla záminku k pomstě, i Johančino uvědomění si této pravdy, by samo o sobě stačilo na mé výsledné hodnocení. Už samotné překonání historicky zažitého kultu totiž stojí za to, aby film vzbudil vaši pozornost.(8.4.2005)

Můžu se podepsat pod zklamané komentáře. Byla jsem ohromně natěšená: historický velkofilm, Luc Besson, Milla Jovovich - čekala jsem "Statečné srdce" v sukni... moment, Mel Gibson byl taky v sukni... to je fuk. Každopádně očekávání zase dalece předčilo výsledek - dobrá výprava, pár zajímavých scén a jinak nuda, náboženské blábolení, křeč a hysterie vyšinuté Johanky. Třeba to tak mělo být realističtější, osobně bych za takovou zmatenou šmudlou do boje nešla - vzbuzovala ve mně chuť střelit jí pár facek, nikoliv fanatické válečné odhodlání:-). Možná tomu ještě někdy dám šanci, prozatím však zůstávám v zástupu zklamaných. 55% EDIT: Opakované shlédnutí v podstatě potvrdilo předchozí dojem, ale přece jen přidám 10% - bez přehnaných očekávání jsem se bavila lépe. Charakter Johanky mě stále iritoval; nevím, nakolik se na tom podílel dabing s protivně plačtivým podtónem při projevech hlavní hrdinky, ale prostě mě srala (ikdyž to Mille fakt seklo). 65%(19.3.2009)

• mandes

rozpocet $85 million trzby celosvetovo $66,976,317(6.11.2006)

Ke konci už trochu nuda (ale Hoffman rulez), ale nezapomenutelné bojové scény to vše vynahradí! 3 a půl *.(29.8.2002)

Úžasný herecký koncert Milly Jovovich(12.7.2012)