Johanka z Arku

Posol: Príbeh Johanky z Arku

The Messenger: The Story of Joan of Arc

Drama / Válečný / Historický / Životopisný / Dobrodružný

Francie, 1999, 152 min

Tak tohle musíte vidět minimálně dvakrát: poprvé totiž budete šokováni excentrickým herectvím Milly Jovovich, které balancuje na hranici trapnosti, což ještě více umocňuje hysterický a uřvaný dabing Taťány Vilhemové. Pokud se ale přinutíte podívat se na Johanku podruhé, pravděpodobně půjdete s hodnocením výrazně nahoru. Ono totiž i to Millino přehrávání má své opodstatnění. Postava Johanky je tu totiž na rozdíl od jiných adaptací podána jako duševně narušená, navíc takovým způsobem, že to už nějaké to přehrávání vyžaduje. Bitvy a stavba scén jsou úchvatné, Johančina setkání s Bohem působí mírně řečeno děsivě a závěrečných dvacet minut s Dustinem Hoffmanem jako Johančiným svědomím je vysloveně božských. To, jak Johance odhaluje pravdu a ukazuje nám ji jako pomýlenou a bláznivou osobu na scestí, která si jen našla záminku k pomstě, i Johančino uvědomění si této pravdy, by samo o sobě stačilo na mé výsledné hodnocení. Už samotné překonání historicky zažitého kultu totiž stojí za to, aby film vzbudil vaši pozornost.(8.4.2005)

• Hal_Moore

Film jsem viděl v kině. Očekával jsem epický příběh ve stylu Statečné srdce, ale NE TOHLE. Dvě a půl hodiny je pro pomalu plynoucí příběh hodně dlouhá doba. Chtělo by se říci - nuda. Ale zase taková nuda to není. Vše se točí okolo katolíků a víry, bitvy jsou cool, ale nejsou příliš dlouhé. Všichni určitě ví, jak to dopadne. Je lepší podívat se na nějaký dokument o Johance. O nic nepřijdete.(20.6.2005)

8 / 10 Krásne prerozprávanie starej legendy, u ktorého poteší najmä to, že pod všetkou tou výpravnosťou sa nadobro nestratil Bessonov zmysel pre vizuálnu poetiku - fantaskné, snové výjavy striedajú panorámy na prekrásnu francúzsku krajinu a divák dostáva len málo príležitostí na to, aby mohol s pokojným svedomím odtrhnúť oči z obrazovky. Navyše, na svoje si prídu aj tí, ktorých viac ako reči bavia činy - bojov si tu užijete vskutku požehnane a režisér sa ani v tejto rovine nestráca. Stručne a jednoducho, tri hodiny sú pomerne veľa, ale mne utiekli ako voda. Prirátajte si k tomu nádhernú Millu a jej vyjukaný kukuč a je dosť možné, že si Príbeh Johanky z Arku užijete viac, ako by ste boli bývali čakali.(22.12.2005)

Výborný historický film. Oceňuji hlavně to, že se Besson dokázal vyhnout obvyklému hrdinskému patosu, jak je u podobných filmů zvykem, a představil nám Johanku jako správnou psychopatku:) Obzvlášť rozmluva s vlastním svědomím je super nápad!(22.4.2003)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $14,276,317Tržby Celosvetovo $66,976,317/55%/(19.5.2005)