Brutální Nikita

Femme Nikita, La

Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Máš to na doživotí, děvče. Možná se staneš vězeňskou děvkou nebo se „náhodně“ několikrát hlavou smrtelně uhodíš o beton. Anebo ještě dostaneš poslední šanci. Mladičká a surová feťačka Nikita při vloupačce brutálně popravila policistu. Po vynesení rozsudku se probouzí v bílé cele. Na fotkách si prohlédne vlastní pohřeb a dostane nabídku – kariéru profesionálního zabijáka. V zájmu státu. Luc Besson na svou dobu balancuje na hranici rizika prohry. Věrohodnost zápletky mohli totiž tehdejší diváci slušně zašlapat do prachu země. Dvojí život v chladném světě je nicméně uvěřitelný zejména díky Anne Parillaud, která hraje s neuvěřitelným nasazením, nějaký značný neklid jsem ale z jejího osudu nevnímal. Atmosférické, tíživé, štiplavé, místy nápadité. Mise splněna. A povinnost vlastně také!!(12.1.2014)

Jeden z nejlepších filmů tohoto typu. Luc Besson je prostě fakt hustej režisér to je bez debat. Nejvíc mě bavily Nikitiny mise, jejich různorodost to bylo fakt dobře vymyšlený. No a samozřejmě se dočkáme pár záběrů, kterýma se úspěšně podařilo zbořit pár klišé. No a kdo jednou viděl Jeana Rena v tomhle filmu, už na něj nikdy nezapomene. Jeho postava čističe je naprosto geniální, megacool profesionální killer kterej oddělá každýho vždy a všude a když utíká z místa činu tak projede zdí. Ostatní herecké výkony jsou také výborné, Anne Parillaud přeměnu svojí postavy zvládla fakt dobře a Tchéky Karyo tu měl dost divnou roli (ztvárnil jí dobře ale byl divnej) , ale Jean Reno prostě válí.(11.12.2005)

Luc Besson se tímhle filmem v mých očích pasoval na génia toho nejtěžšího kalibru (protože Leona a hlavně Magickou Hlubinu jsem viděl až dlouho po Nikitě;)). Neobvyklost celé situace, ve které se nachází hlavní hrdinka, to jak ji její "práce" mění, dvojí život, který vede, to jsou hlavní pilíře síly tohoto dílka. Pomyslnou třešinkou na dortu je pak výkon Jeana Reno coby nezapomenutelného Viktora "Čističe". A abych se taky zmínil o muzice - jednoznačně skvělá, Bessonovi věrní spolupracovníci (takže vzdávám hold i práci s kamerou) Serra a Arbogast odvedli (dnes už bych měl říct tradičně) vynikající práci. A přiznejme si to, srovnávat seriál s filmem nemá smysl, absolutně žádný smysl...(24.1.2003)

Ačkoliv tento snímek evidentně zestárnul, tak je příjemnou a zábavnou podívanou i dnes. Na nový začátek není nikdy pozdě. Proměna Nikity z rozcuchané, neupravné a hloupé holky v elegantní a okouzlující ženu, která to se zbraní umí, je velmi zdařilá. Nemohu porovnávat s remaky, jelikož jsem je neviděl, ale troufám si tvrdit, že u nich platí pravidlo: 5x louhovanej čaj není ten původní čaj.(10.9.2010)

Leonova atmosférická, syrová a nepopsatelně intenzivní předskokanka. Jeden z nejvyužívanějších inspiračních zdrojů při Bessonově tvorbě současných béčkových scénářů. 90% Zajímavé komentáře: Pacco, milicjant, HAL(25.10.2005)