Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Drsný, stylový a bezchybný thriller. Čtyři feťáci jdou nočním městem, jeden z nich, se sekerou a vyslečený do půl těla, táhne zfetovanou holku, která ani nemůže jít. Další dva jsou vypatlaný střelec a syn majitele lékárny, kterou se chystají vyloupit. A je s nimi i dívka - Nikita. Dívka, která jediná z bandy přežije razantní střelbu přivolavších policistů. Zastřelí jednoho z policistů a je odsouzena na doživotí. Ale ne tak docela. Veřejnosti je prohlášena za mrtvou a ujímá se jí Bob, šéf tajné služby. Annie Parillaudová je v roli Nikity drsná, šílená, ale také odzbrojující a po výcviku a upravení i svůdná. Vynikající jsou také Jean-Hughes Anglade jako její milenec Marco, člověk čistých morálních charakterů, Tchéky Karyo jako démonický Bob a v neposlední řadě také Jean Reno jako fanatický Viktor čistič. Ve filmu se sice objeví jen na deset minut, ale diváku zůstane v paměti. Luc Besson v životní formě. 100%.(11.12.2005)

"Úředně jste zemřela v sobotu v pět hodin. Vězeňský lékař konstatoval, že jste spáchala sebevraždu předávkováním barbituráty. Jste pohřbena na zdejším hřbitově oddíl 8 hrob 30. Vláda se rozhodla, že vám dá ještě příležitost. - A co když nechci sloužit? - Oddíl 8 hrob 30." Nikitou se narodila, Marií se stala a jako Josephine vraždila, aby splatila svůj dluh společnosti. A mě to dost bavilo, i když daleko víc než samotná Nikita mě zaujal klid strýčka Boba a nejvíc mě pobavilo řádění Viktora Čističe. Ten byl jedinečný a já děkuju Bohu, osudu a Bessonovi za to, že si za pár let vzpomněli na jeho o kousek zabržděnějšího bráchu Leona.(9.2.2017)

Leonova atmosférická, syrová a nepopsatelně intenzivní předskokanka. Jeden z nejvyužívanějších inspiračních zdrojů při Bessonově tvorbě současných béčkových scénářů. 90% Zajímavé komentáře: Pacco, milicjant, HAL(25.10.2005)

Nikitu mám z té Bessonovi "Svaté trojice" nejméně rád, ale i tak je to bezesporu naprosto brilantní dílo, které má tu smůlu, že je ve všech ohledech o třídu horší než-li Leon.(20.3.2005)

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět.(18.2.2005)