Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Scénář: Luc Besson .. Perfektně stavěný příběh mladé ženy, která na okraji propasti dostane druhou šanci. Šanci na život, ovšem dvojí, kontrastní. Jeden plně profesionální pro vládu a pak ten vlastní normální a "svobodný". Nikita je dnes klenot z top Besson kvarteta (Magická hlubina, Pátý element) a režisérova menší žánrová příprava na ještě o něco lepší film, a to Leon. I když zde je ten realismus mnohem silnější..(20.3.2005)

Anne Parillaud je úžasná - film se prý natáčel chronologicky, aby mohla lépe ztvárnit změnu, kterou hrdinka projde. Vedle Rena nezapomeňme na skvělého Tchéky Karya. Hudbu od Serry mám na soundtracku a více ji sluší film než samostatný poslech (což je u Serry pravidlem).(7.6.2003)

Brutální Nikita Luca Bessona? Jeden z nejkultovnějších a nejklasičtějších thrillerů nejen francouzské kinematografie. Jeden z filmů, který ovlivnil můj divácký vkus. Drsná akce, výborný děj, kvalitní hudba, skvělé herecké výkony, parádní atmosféra. Toto je perla na kterou se nezapomíná. Jeden z prvních akčních thrillerů mé divácké mánie, který pro mě navždy zůstane snímkem - špičkovým.(6.10.2010)

„Ty už si strieľala?“ – „Na papier ešte nie.“ Panebože, Luc Besson ale bol! Podarilo sa mu stvoriť takú životaschopnú zápletku, že si vystačila na jeden americký remake a mnohosezónny kanadský seriál. A to, čo predvádzajú Karyo, Parillaudová, Moreauová a Anglade, to je miestami (napriek brakovému scenáru) herecký koncert.(12.7.2006)

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc.(18.10.2014)

• - Jean Reno, jenž ztvárnil čističe Viktora, hraje podobnou roli ve filmu Leon (1994). (Seejey8)

• - Zbraň, kterou Nikita používá v restauraci, je nejsilnější pistolí na světě. Desert Eagle .50 AE od Israeli Military Industries váží kolem dvou kil, razancí se vyrovná síle brokovnice a vystřelené 20g projektily bez problémů projdou i neprůstřelnou vestou. (džanik)

• - Scénou, kde mentor vrahyne poznáva jej snúbenca, sa inšpiroval Quentin Tarantino pri jeho filme Kill Bill 2 (2004). (Sociopath)