Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake.(26.6.2006)

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc.(18.10.2014)

Leonova atmosférická, syrová a nepopsatelně intenzivní předskokanka. Jeden z nejvyužívanějších inspiračních zdrojů při Bessonově tvorbě současných béčkových scénářů. 90% Zajímavé komentáře: Pacco, milicjant, HAL(25.10.2005)

Anne Parillaud je úžasná - film se prý natáčel chronologicky, aby mohla lépe ztvárnit změnu, kterou hrdinka projde. Vedle Rena nezapomeňme na skvělého Tchéky Karya. Hudbu od Serry mám na soundtracku a více ji sluší film než samostatný poslech (což je u Serry pravidlem).(7.6.2003)

• dobytek

Kdyby na konci nevstoupil na scénu Jean Reno jako Viktor čistič, tak to snad hodim do odpadu. Viktor čistič rulez! Ale než se koukat na Brutální Nikitu znova, to se snad radši budu koukat na Nikitu Chruščova.(10.4.2013)

• - Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)

• - Zbraň, kterou Nikita používá v restauraci, je nejsilnější pistolí na světě. Desert Eagle .50 AE od Israeli Military Industries váží kolem dvou kil, razancí se vyrovná síle brokovnice a vystřelené 20g projektily bez problémů projdou i neprůstřelnou vestou. (džanik)

• - Scénou, kde mentor vrahyne poznáva jej snúbenca, sa inšpiroval Quentin Tarantino pri jeho filme Kill Bill 2 (2004). (Sociopath)