Brutální Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

• WANDRWALL

Z kozla zahradník. Ale tahle zahradnice mi nesedla. Nepřesvědčila mě. Nezaujala. Vyumělkované, nepřirozené, podoně jako fyzické schopnosti ženy bojovnice v KILL BILL.(1.6.2010)

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake.(26.6.2006)

Hm, Bessona ma sakra rád, ale toto mi prekvapivo nesadlo. Čím to je ? To vážne netuším. Zaujal ma príbeh aj priebeh, ale hlavná postava aj keď bola zaujímavo napísaná mi moc nesadla. Možno by mi to sadlo viac keby, že ju hra iná herečka, pretože celý film sa točí pochopiteľne okolo nej. Napriek tomu Bessona chválim, za to čo vykúzlil. 70% - 3*(13.11.2015)

Nejlepší film od Bessona. Kdysi se mi až tak nelíbil, ale časem jsem přehodnotil. Fakt megahustě zpracovaná transformace jeblý feťačky na profesionální vražedkyni. No a samozřejmě, že Jean Reno alias čistič Viktor je taky nezapomenutelnej. Stará klasika kterou jsem nakonec docenil.80%(17.3.2015)

Ono sa to netvártilo. Ono to bolo fakt o Nikite... A koniec bol originálny, ktorý by závidel aj Matrix Revolution...(13.11.2008)