Futurama (TV seriál)

Futurama

Futurama

Animovaný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1999 - 2013, 45 h 36 min (Minutáž: 124x22 min)

Billy West, Katey Sagal, John DiMaggio, Tress MacNeille, Maurice LaMarche (herec, vyp.), Lauren Tom, Phil LaMarr, David Herman, Dan Castellaneta, Tom Kenny, Bob Odenkirk, Al Gore, Pamela Anderson, Sigourney Weaver, Leonard Nimoy, Lucy Liu, Stephen Hawking, Nora Dunn, William Shatner, Walter Koenig, George Takei, Nichelle Nichols, Jonathan Frakes, Adam Yauch, Claudia Schiffer, John Goodman, Hank Azaria, Pauly Shore, Byrne Offutt, Conan O'Brien, Chris Elliott, Katee Sackhoff, Matt Groening, Bea Arthur, Mark Mothersbaugh, Craig Ferguson, Coolio, Buzz Aldrin, Patton Oswalt, Phil Hendrie, Wanda Sykes, David X. Cohen, Robert Wagner, Patrick Stewart, Dawnn Lewis, Emilia Clarke, Tara Strong, Frank Welker, Seth MacFarlane, Sarah Silverman, Adam West, Burt Ward, Adam Horovitz, Jan Hooks, Mike D, Estelle Harris, Suzie Plakson, Karen Maruyama, Todd Susman, Christopher Tyng, Nancy Cartwright, Dick Clark, Bob Barker, Parker Posey

Rovnako vtipné ale vzhľadom k menšiemu počtu sérií vyváženejšie a zároveň uletenejšie ako Simpsonovci aj vďaka slušivému sci-fi kabátu, vzhľadom ku ktorému tvorcovia mohli ešte viac popustiť uzdu svojej fantázii. A spôsob akým tak učinili nemá ďaleko od dokonalosti. Aj keď je stále možné zavadiť o slabší diel, posádku Planet Express je takmer nemožné si nezamilovať. A Bender Bending Rodriguez bude navždy môj súkromný (anti)hrdina.(25.11.2007)

Uznávám popularitu tohoto bezpochyby originálního, animovaného sci-fi sitcomu. Jenomže já nesdílím většinové nadšení, abych tomu dala pětihvězdu a šla s proudem. Viděla jsem několik dílů a nemůžu se zbavit dojmu, že jde jen o podobnou, méně humornou odnož známějšího seriálu Simpsonovi. Pro mě jsou příběhy ztřeštěné rodinky na prvním místě a Futurama až někde vzadu za nimi, kam už nesahá ani stín postaviček ze Springfieldu. Mrzí mě to, ale tady nějak necítím tu vtipnou jiskru, jenž by mi měla lechtat bránici. 2,5*(9.3.2015)

Pro me osobne dokazali prekonat Simpsonovi, coz se zdalo temer nemozne. Ale postavy jako Bender me presvedcily o opaku - zejmena tenhle zeleznej hajzlik se stal jednou z mych nejoblibenejsich kinematografickych postav, a to nejen diky hlasce "Kiss my shiny metal ass!" ;)(3.9.2003)

Good news, everyone. Máme tu nabušenou zásilku futuristické ztřeštěniny, která co do originality i zábavnosti nechává Simpsonovy daleko za sebou. Vynechám základy, které jsou pro úspěch podobného seriálu nezbytností (perfektní animace, přirozený dabing vycházející kreslounům rovnou z úst i suchý hláškovitý humor) a dostávám se k tomu, co dělá Futuramu jedním z vrcholů sit-comu; pečlivě a do detailu vyprofilované postavy, které svou živoucností přežijí i nějakou tu slabší zápletku, a jsou to právě ony, kdo nese na svých bedrech celý seriál; mnohdy je jediný dialog či promluva několika protagonistů daleko zajímavější než celý hlavní příběh toho kterého dílu. Prostředí tisíc let vzdálené budoucnosti je vytěženo do poslední špetky a je to zásluha hlavně originálních kombinací odkazů a parafrází 21. století (které zasazeny do budoucnosti dostávají nový rozměr) a těch nejpraštěnějších představ o tisíc let vzdálené době, to vše postaveno na osobních problémech postav, že s ubíhajícími díly a sériemi je Futurama stále kvalitnější. Bohužel, invence zůstává často jen u detailů, nepostihuje zápletky (nepočítám-li například fantasmagorickou výpravu do Fryova konečníku), takže často se nám dostane srdcervoucího, nijak zvlášť původního příběhu, který jako by vypadl z jiného vesmíru (zvlášť Bender, vháněn tvůrci do neustálých milostných avantýr majících za úkol zjemnit jeho prasácký charakter odnesl nejvíc). Jak bude kdo seriál přijímat, taky hodně závisí na tom, jaký postoj zaujme k specifickému (trapnému? lehce úsměvnému? bránici rvoucímu?) humoru, který je neodmyslitelnou složkou Futuramy a s kterým pokud se nevyrovnáte, máte jen velmi malou šanci, že vás tahle sonda do futuristického doručovatelství výrazněji strhne. Ale víte vy co?? Bite my shiny metal ass, you jerks!(9.9.2006)

Futurama je naprostá pecka! Kdyby vás čirou náhodou první díl až tak nezaujal, hlavně se od seriálu neodvracejte jako od nějaké laciné vesmirné napodobeniny Simpsonů! První díl totiž jen uvede hlavní postavy a prostředí, ale pak se to teprve rozjede. Seriál z budoucnosti + kreslený = vše je dovoleno!:) A co se týče podoby se Simpsons, tak žádná vykrádačka se nekoná. Ikdyž..Homer a dr.Zoidberg? Mohli by bejt bratři:D nebejt toho, že Zoidberg je krab! Samozřejmostí jsou různé odkazy na současnost a vystupují zde například i hosté z dnešních dob. Naprosto nezapomenutelné je především hudební vystoupení robotického Simona a Garfunkela:D(18.11.2004)

• - Katey Sagal je jediná z hlavních dabérů, která v originální verzi namluvila pouze jednu postavu. (Kulmon)

• - Ve 3. epizodě 2. série s názvem "A Tale Of Two Santas" je Bender u soudu postřelen do zad, kde se mu udělají díry. Ty však ve scéně o chvíli později, kdy mluví s holčičkou, již nemá. (lardko)

• - Úvodní znělku k seriálu zkomponoval Christopher Tyng. Inspiroval se přitom písní „Psyché Rock“ od Pierra Henryho. Tuto píseň je možné slyšet mimo jiné ve 38. díle pořadu Televarieté (od r. 1970), kde na ni tančí sólisté baletu Státního divadla v Brně. (Fary)