V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Marek1991

Veľmi kvalitný film na ktorom oceňujem mnoho scén, či už tú na začiatku s rozbíjaním fľaše o ponorku, scénu s lekárom, hry na ľade, pokus o prevzatie, či záverečnú scénku na cintoríne. Avšak mrzí ma, že to nebolo úplne presne podľa skutočných udalostí so skutočnými menami a tiež, že sa na tom nezúčastnili Rusi. Ako film to je možno naozaj zbytočne dlhé, mohli tam byť však naopak mnohé iné scény. Ford a Neeson sú presvedčiví a výborní herci. Film nebol nijak urážlivý podľa mňa, je smutný a mal by slúžiť ako pamiatka, škoda, že na záver neboli vymenované obete konkrétne aspoň v titulkoch. Tento historický thriller som videl viackrát, možno nie úplne celý vždy, ale film je dosť dobre zapamätateľný. Na záver by som chcel vzdať česť všetkým tým hrdinom odtiaľ, skutočným hrdinom, ktorí položili životy za nás. ()

Kothy

Opravdu napínavý film a můj první od Kathryn Bigelow. Obsazení je taky super. Nejde si to nespojit s událostmi v Černobylu, protože Rusové jsou v tomhle nepoučitelní. Zaměřuje se to na první plavbu ponorky K-19 v Barentsově moři. Po pár riskantních pokusech začne selhávat jaderný reaktor. I přes snahu posádky se situaci nedaří vyřešit a přichází první oběti. I tak je celkem úspěch, že se jim to povedlo zachránit. Mohlo být hůř.. "Tohle je vlastizrada!" ()

Boss321

Kathryn Bigelow si mě získala Bodem zlomu a K-19 se moje obliba k ní ještě zvětšila. Velice silné drama o sovětských vojácích a jejich kapitánovi, kteří se dostali do přímého kontaktu s radiací a přesto sváděli jeden z nejtěžších bojů studené války. Naprosto dokonalé vyobrazení situace v tehdejším SSSR, kde nazáleželo na člověku, ale na tom aby se nikdo nic nedozvěděl. Dvojice Ford-Neeson zahráli pěkně a skvěle se doplňují. Poctivý film, u kterého dvě hodiny utečou jako voda, mohu jen doporučit...... ()

Wacoslav1

Tak jsem opět přehodnocoval a můžu si teda ty Ruský jikry namazat na chleba. Nutno uznat, že je to hodně komorní záležitost která, ale nepostrádá nervydrásající napětí a hlavně stojí a padá na perfektních výkonech dvou hlavních protagonistů. Takže podobně jako u ponorky nečekejme ani tady žádný bombastický blockbuster, ale ta délka je tentokrát přijatelná a já jsem se nenudil ani na minutu i když na plný počet mi možná ještě nějaký ten detail chybí, ale ve svém subžánru to je každopádně absolutní špička.90% ()

jojinecko

Filmy s ponorkami mám rád a svojim spôsobom ma fascinuje pohľad na to potápajúce sa monštrum:) Vrcholom tohto "žánru" je bezpochyby Das Boot, K19 malo obrovský potenciál dostať sa na popredné miesta, ktorý z časti aj využilo, škoda že po komerčnej stránke film prepadol. Prvé dve tretiny servírujú perfektne natočenú drámu, napínavý boj so sebou samým a zároveň s ideológiou, sú silné v psychológii, napätí a atmosfére. Tá posledná tretina prináša trochu viac pátosu ako by sa patrilo a konanie postáv je "zaujímavé", ale keď to tak bolo aj v skutočnosti tak prosím:) Tá posledná časť uberá filmu aj dynamiku. Celkovo je to skvele natočené a pútavé pozeranie, s dobrými hereckými výkonmi a ja ako "ponorkový fanúšik" som bol ukojený:) ()

• Americký vrtulník, který fotí posádku ponorky K-19, je Sikorsky H-34 Choctaw z roku 1954. (Steewe)
  • Ve skutečnosti byl velitelem K-19 kapitán Nikolaj Zateev. Pozici výkonného důstojníka zastával kapitán-poručík Vladimir Yenin. (Hal_Moore)
  • Ještě v roce 1961 bylo za hrdinství vyznamenáno 26 členů posádky. (deLaFere)