Jean Moulin (1899-1943) byl jednou z velkých postav francouzského odboje - Résistance. Když Němci začali obsazovat Francii, byl prefektem v Chartres. V nastálých zmatcích, kdy prchalo nejen civilní obyvatelstvo, ale i ti, kteří měli tento exodus organizovat a postarat se o ty, kteří nemohli, nebo nechtěli odejít, zůstal pevně na svých morálních, občanských i politických pozicích. Odmítl zradit a přisluhovat a snažil se z moci svého úřadu co nejvíce zabezpečit obyvatelstvo navzdory okupaci Němců. Brzy se však musel stáhnout, okamžitě přešel do odboje, kde plnil velmi důležitý úkol - sjednotit francouzský odboj, který v té době trpěl roztříštěností, jakousi politickou či idelogickou neslučitelností jednotlivých skupin, protichůdnými zájmy a především bojem o moc při poválečném uspořádání země. Muž v pozadí, který zastupoval zájmy de Gaulla, se brzy stal pro gestapo jedním z nejhledanějších členů odboje. (oficiální text distributora)

Volodimir2

K šesťdesiatemu výročiu úmrtia Jeana Moulina boli natočené hneď dva filmy. V roku 2002 Francúzmi, dvojdielny film Jean Moulin a v roku 2003 opäť Francúzmi ale už za asistencie českých hercov film Jean Moulin, une affaire française (Jean Moulin, francúzska záležitosť). Kto nepozná situáciu vo Francúzsku po obsadení Nemeckom a otázky Pétaina a generála de Gaulla tak sa v tomto filme stratí úplne. Filmom som bol veľmi sklamaný, nejedná sa rekonštrukciu historickej skutočnosti aj keď máme dosť vedomosti o francúzskom odboji v období 2. svetovej vojny. Záhadou je prečo tohto hrdinu Francúzi objavili až 20 rokov po vojne, hrdinu, ktorý sa stal legendou a ktorého de Gaulle poveril, aby zjednotil francúzsky odboj a ktorý vďaka zrade bol v roku 1943 gestapom zatknutý a mučený. Neľudskému týraniu podľahol (údajne) 8.7.1943 vo vlaku, ktorý ho prevážali do Nemecka. ()