Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Scénář: W. Peter Iliff .. Perfektní adrenalinová krimi jízda. Kathryn Bigelow není z těch, co chrlí film za filmem, ale když už něco natočí, stojí to za pozornost! Jeden z mnoha mých filmových oblíbenců ze zlatých, porevolučních VHS (boom)let.(21.3.2005)

Nepříliš přesvědčivý pan Anderson provádí infiltraci bandy bankovních lupičů, co ráda adrenalin, vlny a parašutismus, při kterém si můžete vykládat a padat nezvykle dlouho.. Paní Bigelow během své kariéry několikrát prokázala, že hry na vojáky, či policajty a zloděje ji nebyly v dětství cizí a hravě předčí některé své mužské kolegy, co asi tenkrát raději oblékali Barbíny, nicméně Point Break, jedna z nesmrtelných VHS klasik, je už v dnešní době i díky své naivitě hodně podemletá vlnami filmového času. Apropo, nemohu se dočkat připravovaného remaku. Gumové masky (ex)prezidentů Clintona, Obamy a Bushovic republikánského pokolení, K.Reeves hrající sám sebe, protože i po 20 letech vypadá pořád stejně a A.Kiedis ve větší, méně smažkovité roli. Jen s tím Swayzem bude z jistých důvodů problém, ale naštěstí je zde Grande Paolo. Ne nadarmo se traduje, že v Turíně každý týden u kadeřníka přilepil na zrcadlo žvýkačkou fotku surfaře Bodhieho a řekl: „Takhle!“(17.5.2011)

Film, ktorý aj po rokoch stále ponúka značnú originalitu v scenári a adrenalínovú jazdu pred obrazovkami. Ambiciózny výstup Reevesa a dobrá krimi zápletka s akčným nádychom. Filmu trošku ubližuje príliš štedrá stopáž, ktorú naťahuje zbytočná príliš romantická story a príliš vážne poňatie smerovania do áčkovej elity. 75%.(11.1.2009)

Nadprůměrný akční film s fajn scénou se sekačkou. Víc si po těch letech nejsem schopen vybavit.(5.4.2004)

Mno, bohužel to není taková pecka, jakou z něj dělají Simon Pegg a spol., těch dvou hodin přesto nelituji. Záliba Kathrin Bigelow ve snímání opálených blonďáků s vypracovanou muskulaturou mi přišla úsměvná, ale když tihle borci chytli tu správnou vlnu, všechny ironické poznámky šly stranou. Vlastně neznám film, v němž by surfování nebylo cool. Když přeženu, ono stačí zpomalit obraz a vybrat správnou muziku, což Kathrin zvládla. Ale zvládla taky slušně vykreslit povahy jednotlivých postav a dát dohromady rebelskou podívanou, která počítá s následky. Způsob, jakým v závěru říká „buďte svobodní, ale s mírou“, rozhodně nelze označit za moralizování. Velmi slušně jsou krom surfování zrežírovány také ostatní akční či ryze relaxační scény. Mezi ty první bych zařadil poměrně dlouhou, tempo neztrácející honičku úzkými uličkami, mezi ty druhé efektivní skákání s padákem, scénu tak rozkošně zbytečnou a přitom nehodnou úplného zavržení. :-) Pomyslným vrcholem filmu, momentem, kdy jsem na okamžik zauvažoval o čtyřech hvězdičkách, je náhlý pohnutek mysli Keanu Reevese ve výšce 4000 stop nad zemí, jenž ho přiměje k činu natolik troufalému, že mi na okamžik nebylo jasné, smát-li se, či žasnout nad režisérčinou odvahou k něčemu podobnému ve vážně míněné akci svolit. Čtyři hvězdičky z toho nakonec pro nijaké herectví a nepříliš nápadité dějové zákruty nebudou, ale jestli si je něco zaslouží, pak zcela jistě režie. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Winnfield, Vitason, Jordan, ]V[()Rt(23.1.2009)