Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Je to celkom dobrý akčný film. Má dobrý príbeh o mladom policajtovi, ktorý so svojim novým partnerom rieši prípad mimoriadne úspešnej skupiny bankových lupičov, ktorí by mohli byť surfármi a tak sa policajt behom pátrania v tejto oblasti spriatelí s jednou partiou, no časom zistí, že tými lupičmi sú práve oni. So spracovaním ale nie som až tak moc spokojný, prvá polovica má pomalé tempo a striedajú sa dobré scény s nudnými, vždy, keď sa dej venuje mestskému prostrediu a policajtom, tak to dosť baví, ale akonáhle sa presunie k zabávajúcim sa surfárom, tak film spadne do úplnej nudy. Ale druhá polovica už dojem vylepšuje, síce tiež nie je úplne ideálna, ale väčšinu času sa venuje tomu hlavnému a zbytočných scén je tu minimum. Čo sa týka akcie, tak tej klasickej tu moc nie je, ale je dosť vydarená. Nájde sa tu jeden obyčajný súboj, ktorý po žiadnej stránke nemá väčšiu hodnotu, trochu strieľania a jedna výborná skvelo natočená pešia naháňačka. A okrem tejto klasickej akcie je tu ešte viacero špecifických akcií ako surfovanie, parašutizmus a samozrejme bankové lúpeže. Najviac sa mi páči spomínaná naháňačka, prestrelka v dome a skok bez padáku. Herecké obsadenie je celkom slušné, Keanu Reeves a Gary Busey ako dvojica policajtov, Patrick Swayze ako hlavný záporák, aj keď iného typu ako je bežné a viacero známych tvárí vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka sú veľmi dobré. Škoda, Bod zlomu mal veľký potenciál a po viacerých stránkach je výborne zvládnutý, ale množstvo nudných scén ho zhodilo do lepšieho priemeru. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči mne na 64%.(9.8.2011)

Nebere mě surfařské prostředí, nebere mě Keanu Reeves, nebere mě Patrick Swayze... Nicméně jde o příjemně koukatelný film, který sice nijak zvlášť nepřekvapí, ale ani nenudí - a nic na tom nezměnilo ani 18 let od vzniku. 70%(9.3.2009)

No sám sa divím ako je možne, že tento film som videl až v roku 2010.Ja viem som Luzer :-).Ale teraz už k filmu.Tak v prvom rade sa mi páčil dej, do ktorého som sa zažral od začiatku, ďalej herecké trio:Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey , akcie a celková ta atmosféra filmu, ktorá ma dokázala zaujať.Je to jednoducho americká klasika 90 rokov, ktorá nikdy neomrzí.Ale mňa omrzela po 1h a 20 minúte.Nejako som sa už pri tom nudiť začínal a zdalo sa mi to nejaké zdĺhavé.Ale podstatne je, že je to stále dobrý akčný film na ktorý sa môžem vždy pozrieť. 85% - 4*(8.4.2010)

• gudaulin

Surfování, seskok padákem, slunění se na pláži nebo vylepšování svého těla v posilovně je mi tak nějak ukradené a pokud Kathryn Bigelow ukazuje pohledné svalovce a jejich bezstarostný životní styl, chápu, že nejedna divačka, ale i divák může jihnout nad jejich přístupem k životu a vychutnáváním si radovánek, ale mě to prostě sympatické není. Nelíbily se mi postavy a jejich hodnotový žebříček a nezaujal mě ani samotný příběh. Celkový dojem: 40 %.(30.5.2011)

Osobitý thrillerový biják silno poznačený zeitgeistom 90's a hollywoodskym znovuvzkriesením - za každú cenu - senzačných produkcií. Tie sa priam dožadovali po eye-candy charakteroch prednášajúcich sladkasté fráze, kde tu i patetické rozpravy, išlo buď o (anti)hrdinov bojujúcich za spravedlnosť alebo ich revolutujúci protipól. Dvojica Keanu Reeves/Patrick Swayze do tohto vzorca sedí presne na mieru a ich kriminálne pletky na pozadí milostného laškovania majú onu divotvornú auru, ten správne excesívny náboj. Klišé, ktoré s ohľadom na danú dobu, na vtedy takmer neregulovateľný smer mainstreamového prúdu má u mňa pochopenie, je to klišé poľahčujúce, to na ktorom sa rád pobavím a poslušne sa nechám opájať extrovertnými hereckými výkonmi, adrenalínovou akciou a odvahou mrštne sa pohybovať po škále žánrových zákonitostí. Z dnešného pohľadu je potom zaujímavé sledovať, akým autorským vývojom za tie roky prešla Kathryn Bigelow, symbol obávaného nežného pohlavia, ktoré tie gule - na rozdiel od iných pseudo chlapáckych tvrďákov - naozaj má. Zatiaľ čo v "Point Break" sa k problematickým postavám a ustanovenému filmovému štýlu stavia idealisticky, pomáha im v dosahovaní vytýčených cieľov, tak v "Hurt Locker" sú jedinci samostatné individua, ktorým sa síce dostáva autorkinej empatie, ale jej prvú pomoc už nepotrebujú, sú tam vonku sami za seba a stávajú sa (aj za prispenia radikálnej reformy vyjadrovacích prostriedkov) platným nositeľom sebareflexívneho komentára. Túto mini evolúciu momentálne završuje režisérkin posledný počin "Zero Dark Thirty", ktorý predstavuje dokonale chladný, odosobnený a chirurgicky presný rez čo by jedno veľké, procedurálne peklo…tam kde neexistujú víťazi, úmorné focus on je nadovšetko a hlavný predstavitelia sú len ďalšou ihlou v kope sena. Veru zriedkavá metamorfóza. Avšak svedomitú prácu s napätím, ležérne obohacovanie všedných motívov o príbehy nevšedné a neoblomnú istotu v účinnom budovaní akčných sekvencií možno pozorovať už tu a preto sa domnievam, že K.B. síce ide s dobou, ale na bruckheimerovské pätolízačstvo z vysoka sere a ide si tvrdohlavo svoje. Schvaľujem.(14.11.2013)