Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Kdyby mi tenhle film někdo vyprávěl, řeknu: "Co má bejt, tuctovej akčňák". Jenže to by nesměl mít atmosféru, která se vyprávěním nedá přenést, nesměl by mít dvojici Reeves-Swayze, nesměl by mít nádherné záběry vln a surfování na nich, nesměl by mít pěkné chlapy, perfektní hudbu .... Jo, pak by to teprv byl "tuctovej akčňák".(10.10.2004)

Nejslavnější film Pavla Nedvěda, kvůli kterému se učil surfovat na Lipně. Každý čekáme na svou vlnu; to přirovnání se mi zatroleně líbí.(12.3.2012)

Pro mě tak trochu kultovní záležitost. Sic to byl první skutečný předěl v Reevesově herecké kariéře, kupříkladu starší filmové časopisy o něm nepsaly. Pak Bod zlomu, alespoň u nás, začala často reprízovat televize a tenhle kriminální kousek z prostředí divokých vln a ještě divočejších (a tempo neztrácejících) honiček si začal získávat zástupy fanoušků. Strhující atmosférická lahůdka a vedle (herecky tehdy ne úplně spolehlivého) Reevese jeden z vrcholů kariéry bohužel zesnulého Patricka Swayzeho!! Syrová testosteronová akce se musí líbit, surfování je v podání těchhle hošanů neskonale cool, tvůrci si pohlídali vztahy mezi jednotlivými postavami, které nejsou triviální. Reevesův vládní agent a ambiciózní zelenáč Johnny Utah se infiltruje do losangeleské surfařské komunity, aby se důkladně mrkl na to, kdo stojí za bankovními loupežemi, které parta vtipálků provádí v maskách amerických prezidentů. I kvůli charismatickému králi mořských vln Bodhimu ve svém poslání znejistí a podléhá až anarchistické svobodě. A Kathryn Bigelow pod producentským dohledem Jamese Camerona jednoznačně dokazuje, že na chlapská témata rozhodně má!!(7.12.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Agent FBI Johnny Utah (mladičký, výborný, ale ještě Matrixem neprofláknutý Keanu Reeves) pátrá po bandě bankovních lupičů skrytých pod maskami ex-prezidentů. Lupiči by mohli být surfaři a mezi ně se snaží Utah infiltrovat při snaze se naučit umění surfu. Postupem doby však začíná mít respekt a obdiv k jejich vůdci a duchovnímu guru Bodhimu (pro mne ne zcela přesvědčivému Patricku Swayze). Loupeže však pokračují a možnost ohrožení svobody se blíží, o to více se zvyšují i adrenalinové orgie např. při nočním surfování nebo při seskoku padákem. Ve špičkové poslední části filmu střídá jedna náročná akce druhou ve vysokém tempu. Kathryn Bigelow zvládá režii na výbornou (stejně jako později např. ve filmu K-19: Stroj na smrt). Nadprůměrný akční film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AVk3mR2UhgI(9.3.2009)

Tak jsem konecne tuhle akcni klasiku videl vcelku a s originalnim zvukem. Mam dojem, ze uz sem nekdy nejaky utrzky videl, ale asi nikdy ne celej film, az ted. No co k tomu rict, Bigelow ma proste koule, i kdyz to je zenska. Sice ma film znacne kolisavy tempo, takze jsou tu hodne adrenalinovy sceny, sceny se surfovani a sceny, kde se vlastne nic moc nedeje a kdyby mel film o pul hodiny min, asi by se nic nestalo, ale rozhodne to neznamena, ze by film nekdy nudil nebo se nejak moc tahnul. Pribeh sice neni nejoriginalnejsi, sceny, ktery tu jsou, uz od doby natoceni filmu natocil nekdo lip, ale i tak ma film svoje kouzlo. Navic perfektni herci, skvele hrajici zaporak Swayze, sympatak Reeves a hlavne super drzky Busey a McGinley. Celkove tak fajnova akcni pecka za 4*.(15.9.2011)