Podařený film, který objasňuje téměř archetypální otázku, může-li smysl pro spravedlnost, zdravý rozum a ocelový charakter zvítězit nad zištností, úplatností a bezcharakterností. (Neznáte odpověď? Podívejte se na Brubakera. Nebo ji znáte? Stejně se podívejte, je to dobrej film).(8.12.2006)

I vězni mají svá práva, ovšem není lehké je prosadit jak v samotném vězení, tak v zažitém a korupcí prorostlém systému. Robert Redford je tu jednoznačně nejsympatičtější postava, své role se zhostil velmi dobře a celková stopáž je zvladatelná.(18.10.2009)

tradicne spolahlivy a vynikajuci robert redford v ulohe premotivovaneho bojovnika za spravodlivost a reformy v skorumpovanych statnych vazniciach. okrem redforda je to hlavne o zaujimavom namete a vdacnom vazenskom prostredi na ktore sa vo filmoch vzdy dobre pozera. velsmi slubny zaciatok kinematografie rokov osemdesiatych.(8.12.2007)

Prvních asi čtyřicet minut, než se Brubaker odhalí, je to to nejdrsnější vězeňský prostředí, jaký snad kdo kdy ve filmu zobrazil. Tak tvrdý a nepřátelský podmínky myslím nepanovaly ani na bojišti. Po seznámení se s okolnostmi a hlavními postavami se začne odvíjet samotný příběh. Brubaker je dost naivní a nekompromisní idealista, člověk, který si stojí za svým slovem, sny i zásadami a nehodlá se jim kvůli nikomu a ničemu zpronevěřit a to ani kdyby tím dosáhl svého původního cíle. Neubráním se srovnání s pozdějším Redfordovým snímkem Poslední pevnost, která vlastně pojednává o něčem dost podobným. Z pohledu člověka již znalého Brubakera mi přijde Pevnost jako trapná parodie, výsměch a možná až drzá snaha o rejžování z minulého úspěchu. Pravda, konečné zatleskání mi přišlo stejně dojímavé, jako i happyendové, ale to nic nemění na tom, že je Brubaker jedním z nejlepších, nejsyrovějších a nejreálnějších vězeňských dramat. Žádní hodní dozorci, žádní vězni, kteří se chtějí vzdělávat, skoro žádní vězni, kteří by nebyli křiví jako kosodřevina a o tom to je. O bláhových lidech a jejich snaze změnit svět a zlepšit ho. O Brubakerovi.(11.12.2006)

Strhující a řekl bych stále aktuální kritika vězeňství. Něco tak drsnýho v realistickém ušmudlaném kabátku už dneska asi těžko někdo natočí. Na inkognito příjezd novýho ředitele se nedá zapomenout. Věznice patří pár vyvoleným vězňům a jejich zvrhlým praktikám. No a pak Brubaker začne bojovat proti větrným mlýnům a všudypřítomné korupci. Velmi působivé, obzvlášť poslední scéna.(14.9.2009)

• - Jedná se o jeden ze dvou filmů Roberta Redforda, který vyšel v roce 1980 a byl nominován na Oscara. Brubaker, v němž hrál, byl nominován v kategorii nejlepší původní scénář, zatímco druhý film, Obyčejní lidé (1980), který režíroval, získal 6 nominací a z toho 4 proměnil, a to v kategoriích nejlepší film, režie, vedlejší herec a scénář. (Kritiq)

• - Natáčení probíhalo ve věznici Junction City a na dalších místech Ohia. (Terva)

• - Pre nakrúcanie bola použitá v tej dobe čerstvo zatvorená väznica neďaleko Columbusu, štát Ohio. Medzi tisíckami komparzistov (filmárom sa prihlásilo celkovo 6500 záujemcov) boli i miestni, nedávno prepustení dozorci. (classic)