Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Výborný film o nezdolnosti lidského charakteru a odhodlání. Paul Newman a George Kennedy (opravdu výjimečný výkon) v nejlepší formě. Pěkný film v oblíbeném vězeňském prostředí. FRAJER LUKE patří mezi špičku 60. let.(24.6.2012)

Luke je frajer, o tom nemuze bejt pochyb, ale poprave, precejen jsem cekal, ze bude jeste vetsi frajer. Nez zacne utikat z vezeni, je to sice pohodar, ale chova se vicemene slusne. Jinak samotnej film i pres absenci nejakyho slozitejsiho deje prijemne odsejpa, vzdy dokaze prijit s nejakou zajimavou scenou, hraje fajn hudba, obcas to je dojemny, obcas vtipny, obcas napinavy a je prijemna zmena, ze dozorci, pokud se vezni chovaj slusne, nejsou zas nejaky velky svine. No a pak tu je samozrejme Newman s jednim ze svejch nejlepsich vykonu, protoze Lukeovi dodal fakt perfektni charisma a pohodovost. Kennedy hraje taky paradne, ale oskary bych udelal presne opacne. Rozhodne jeden z nej vezenskejch filmu, presto jsem ale cekal o malilinko vic.(14.7.2009)

Dokonalost sama. Frajer Luke se může směle měřit se Shawshankem nebo I Am a Fugitive from a Chain Gang, protože má nezapomenutelného hlavního hrdinu, podmanivou vězeňskou atmosféru a hlavně emocemi nabitý závěr, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Skvělá Schifrinova hudba už je jenom třešničkou na dortu. "All that time, you was plannin' on runnin' again." "I never planned anything in my life."(23.8.2008)

"Mami, co je to ajnclík?", "Tam pošupajdíš, když budeš zlobit". Ale vážně: touha po svobodě, chování lidí v extrémním prostředí , vinný-nevinný a je to v těchhle podmínkách ještě vůbec důležité? To je gro tohoto krásného lidského filmu s nezapomenutelnými scénami - jak blondýnka myla auto, jak Luke hltal vejce na čas (a to fandění!) a vůbec jak dovedl vyhecovat apatické a rezignované spoluvězně k nějaké akci a tím aspoň na chvilku vnést do ponurých stěn "baráku" závan svobody. Paul Newman zřejmě ve své nejlepší roli.(19.1.2005)

Výbornej film z vezeňskýho prostředi s životním výkonem Paula Newmana a George Kennedyho. tenhle film je druhej až třetí nejlepší z filmů z vezeňskýho prostředí za vykoupením z věznice Shawshank a Zelenou mílí(1.3.2005)

• - Ve filmu Luke (Paul Newman) spolkne 50 vajec. Ve skutečnosti by však 2litrový lidský žaludek 50 vajec, které odpovídají objemu 2,6 litru, nepojal. (Listeroman)

• - Exteriéry sa nakrúcali v delte rieky San Joaquin neďaleko mesta Stockton v Kalifornii. (Michal74)

• - Film vznikl podle literární předlohy Donna Pearce. (Pumiiix)