Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Frajer Luke je jedním z nejdokonalejších prototypů nezdolného lidského ducha, jenž se na filmovém plátně objevil. Nelze mu sice nevytknout to, že formální tempo, jenž před třiceti lety bylo pohodové a jasně odráželo duševní rozpoložení hlavního hrdiny je dnes sice trochu roztahané, ale na to lze v pohodě zapomenout, pokud se zaměříme na naprosto fantastického Paula Newmana v hlavní roli. Ten v nadživotním výkonu své kariéry rozdává frajerské úsměvy a lišácký pohled jeho jasně modrých očí přinutí i toho nejzarytějšího cynika, aby se alespoň trochu pousmál. K tomu zdatný herecký sekundant v oscarem oceněné roli George Kennedy a vůbec celá vězeňská banda včetně bachařů, tvoří nejsympatičtější kriminálnickou sebranku a Frajer Luke jako film se tak při správném vlnovém naladění stává nejfrajerštějším zážitkem jemuž prostě nelze odolat. Zvláště, pokud si snímek vychutnáte v originálním znění při němž zjistíte, že v něm ani jednou nepadne slovo „fuck“.(25.12.2005)

NFR 2005, Oscar 1 : Herec VR - George Kennedy + 3 nominace: Herec HR - Paul Newman, Hudba, Scénář - A(24.2.2004)

Brilantní snímek o nezlomnosti lidského ducha. Společně s Vykoupením z věznice Shawshank se jedná určitě o samotnou špičku mezi dramaty z vězeňského prostředí. Paul Newman předvádí úžasný výkon, ale také další známí herci jsou skvělí, stejně jako scénář, režie, střih, kamera a vůbec všechno, na co si vzpomenete. Řadím jej do "povinné četby".(7.3.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesmrtelné vězeňské drama, můj oblíbený film (v top ten) o touze po svobodě a o chlapské frajeřině, s geniální dvojicí Paul Newman a George Kennedy v roli trestanců. Mnohé komentovali už jiní, já přidám pár nádherných výroků: "Beru si brejle, šéfe... Ó, Lucinka." (slavná scéna s mytím auta: http://www.youtube.com/watch?v=Kliy32YWFcU ) .../... "Vzdej to, máš dost." - "Leda bys mě zabil." .../... "Nemít na to, to je právě ta frajeřina.".../... "Chtěj fofr, maj ho mít." - "Nevěděj, jestli se maj smát, nebo zuřit." - "Asi ještě neviděli chlapy makat." .../... "Sním i 50 vajec." - "Nikdo ještě nesněd 50 vajec!" - "Vařený na tvrdo a všechny během hodiny." .../... "Nebuďte na mne tak hodnej, kapitáne." - "Tak tomuhle se odborně říká selhání komunikace." .../... "Já třesu, šéfe, třesu." .../... "Tohle je jáma dozorce Keana... Co dělá tvoje hlína v jeho jámě?... Radši ji koukej vyházet." Úsměvy Luka: http://www.youtube.com/watch?v=kJwSIbCR7Yw&NR=1(17.2.2009)

Je fakt, že nuda to rozhodně nebyla, dvě hodiny utekly opravdu jak voda a na hodinky jsem se díval pouze jednou, což považuji za perfektní, většinou se dívám u filmů skoro pořád. Ale jako 40 nejlepší film? Čím? Další fakt je, že herecké výkony vynikající, Paul Newman dokonale vystihl svojí postavu, ale stojí to skoro celé na pouhém úsměvu a všichni se z toho můžeme po. A jako větší ptákovinu vidím věty typu "nejlepší film z vězeňského prostředí"... stejné, jako kdyby se určovaly filmy z cukrárny, domova důchodců nebo videopůjčoven. Jsem rád, že jsem to viděl, ale čekal jsem víc.(9.4.2008)