Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Frajer Luke je jedním z nejdokonalejších prototypů nezdolného lidského ducha, jenž se na filmovém plátně objevil. Nelze mu sice nevytknout to, že formální tempo, jenž před třiceti lety bylo pohodové a jasně odráželo duševní rozpoložení hlavního hrdiny je dnes sice trochu roztahané, ale na to lze v pohodě zapomenout, pokud se zaměříme na naprosto fantastického Paula Newmana v hlavní roli. Ten v nadživotním výkonu své kariéry rozdává frajerské úsměvy a lišácký pohled jeho jasně modrých očí přinutí i toho nejzarytějšího cynika, aby se alespoň trochu pousmál. K tomu zdatný herecký sekundant v oscarem oceněné roli George Kennedy a vůbec celá vězeňská banda včetně bachařů, tvoří nejsympatičtější kriminálnickou sebranku a Frajer Luke jako film se tak při správném vlnovém naladění stává nejfrajerštějším zážitkem jemuž prostě nelze odolat. Zvláště, pokud si snímek vychutnáte v originálním znění při němž zjistíte, že v něm ani jednou nepadne slovo „fuck“.(25.12.2005)

Jedno z nejlepších vězeňských dramat. Frajer Luke , kterého se dozorci pořád snaží zlomit a ostatní vězni ho bezmezně obdivují a vidí v něm naději. Konečně jsme se po letech dočkali i nesestříhané verze , která scénu s pojídáním vajec nádherně završuje. Jako Luka si neumím představit nikoho lepšího , než je Paul Newman.(21.4.2005)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Paul Newman je, byl a navždy bude FRAJER !! R.I.P. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(23.1.2009)

Můj velký oblíbenec ve své nejlepší roli. Co k tomu ještě ? Hmmmmm ... od chvíle, kdy jsem viděl tenhle film, myslel jsem si že z vězeňského prostředí nikdo nenatočí nic podobného. To ovšem bylo Franku Darabontovi teprve osm let a k jeho SR a GM to byl ještě velký kus :-)(27.2.2003)

Padesát lidských duší za hodinu? Louis Cyphre by měl z Tebe Lukeu radost.. Na světě existují tři věci, které nelze zlomit. Duch Charlese Emersona Winchestera III. uprostřed korejské žumpy, jakákoliv kost v těle Chucka Norrise a Lucas Jackson. Člověk si tolikrát řekne, proč se na to nevykašle a nezačne používat rozum zamezující "selhání v komunikaci", ale pak vidíte, že on to vlastně nedělá pro sebe, ale pro vás, protože až tady jednou nebude, vy by jste si neměli o čem povídat..(19.7.2010)