Frajer Luke

• slovenský

Frajer Luke

Drama / Krimi

USA, 1967, 126 min

Tahle nesmrtelná klasika má dvě esa v rukávě. Legendárního kameramana a držitele tří Oscarů Conrada L. Halla a znamenitého Paula Newmana. Ten tu má i skvělého parťáka George Kennedyho (Oscar za vedlejší roli), který ho podporuje ve snaze zvítězit, i když dobře ví, že v téhle době vyhrát není možné. Vězeňské drama se stejně jako řada následovníků (kupříkladu Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem) potýkalo se vzpourou jedince proti represivnímu systému. Newman, dokonale pijící krev dozorcům, ale vtiskl celé látce svůj osobitý styl, který je i po desetiletích nenahraditelný!! Pojídání vajec a vychytralé útěky vedou..(9.7.2009)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Paul Newman je, byl a navždy bude FRAJER !! R.I.P. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(23.1.2009)

Paul Newman je v tomhle filmu prototyp tvrdeho chlapa jak ma byt. Podava zde opravdu strhujici vykon a primo elektrizujici atmosfera nedonuti nikoho odejit od tohoto vytecneho snimku.(26.1.2004)

Můj velký oblíbenec ve své nejlepší roli. Co k tomu ještě ? Hmmmmm ... od chvíle, kdy jsem viděl tenhle film, myslel jsem si že z vězeňského prostředí nikdo nenatočí nic podobného. To ovšem bylo Franku Darabontovi teprve osm let a k jeho SR a GM to byl ještě velký kus :-)(27.2.2003)

NFR 2005, Oscar 1 : Herec VR - George Kennedy + 3 nominace: Herec HR - Paul Newman, Hudba, Scénář - A(24.2.2004)

• - Ve filmu Luke (Paul Newman) spolkne 50 vajec. Ve skutečnosti by však 2litrový lidský žaludek 50 vajec, které odpovídají objemu 2,6 litru, nepojal. (Listeroman)

• - Hudební téma Lalo Schifrina, kdy Luke s vězni asfaltuje silnici, se stalo znělkou zpráv "Eyewitness News" televizní stanice ABC. (FilmFan24)

• - Lukeovo vězeňské číslo je 37. To je odkaz na Bibli - Lukáš 1:37. (Kulmon)