Zvláštní dny

Strange Days

Zvláštne dni

Sci-Fi / Mysteriózní / Akční / Krimi

USA, 1995, 145 min

Příjemné překvapení jak po dějové, tak po herecké stránce mi připravil tenhle film. Velmi dobrý scénář se zajímavou zápletkou daly možnost rozehrát zajímavou hereckou partii, v níž samozřejmě nejvíce vynikají Ralph Fiennes a Michael Wincott. Jejich herecké partnerky ale o mnoho nezaostávají.(7.5.2003)

Naprosto dokonaly temny sci-fi. Pribeh je zasazenej do par dnu pred mileniem, coz je ted uz sice minulost, ale v roce 1995 a koneckoncu i tesne pred silvestrem se kazdej dohadoval, co se stane. A ten zmatek je tu natocenej skvele. Ty sceny z ulic bych krapet prirovnal k Potomkum lidi. Tady sice nejde o osud sveta, ale i tady ty sceny pusobi hodne realisticky a hodne drsne, vsude rvacky, pozary, rabovani a pritom se to odehrava jen na pozadi. Bigelow vytvorila naprosto dokonalou atmosferu, ktera vas spolu s drsnou hudbou od prvni minuty vtahne do deje. Sice by se film moh urcite krapet zkratit, o co de se prakticky dozvime az po nakejch 90 minutach a prvnich zhruba 30 minut jsou prehravany jen utrzky lidskej vzpominek, ale na druhou stranu, nezaradit do filmu ty vzpominky by byla skoda, je to jedna z nej veci na filmu. Co se tyce hercu, Ralph Fiennes tu predvadi jeden z nej vykonu a je fakt perfektni, potesi Sizemore a Juliette Lewis tady hraje vostrou devku jako ve vetsine filmu s tou vyjimkou, ze tady ukaze kozy. Prakticky si nemam na co stezovat, film me zaujal od prvni do posledni minuty.(17.4.2007)

Když jsem tento film po uvedení do videopůjčoven viděl poprvé, brečel jsem u něj. Když jsem jej viděl přibližně po 12ti letech, aniž bych to očekával, brečel jsem u něj znovu a na samém konci jsem dokonce brečel jako malé dítě ... Naprosto geniální film, který má snad jen dvě vady. Jednak se na něm podepsal trochu jeho věk a neaktuálnost ve vztahu k miléniu a dále možná až příliš dlouhá stopáž, díky které rozjezd filmu trvá trochu déle. Ovšem jakmile se divák dostane "blíže k jednotlivým postavám", pronikne do spletitého a přitom zdánlivě jednoduchého příběhu, přimražen a s očima přilepenáma k obrazovce vydrží až do samého závěru. Tohle je prostě geniální film, který má mnoho rozměrů, úžasné herecké výkony, úžasně vykreslené vztahy jednotlivých postav, mrazivou a smutnou atmosféru, na svoji dobu výborné ztvárnění a efekty, perfektní kameru atd. Plus jako bonus jedno z prvních použítí "first person camera view", které se v dnešní době těší takové oblibě v horrorech. Dále na svoji dobu dosti odvážné násilné scény. Fiennese moc nemusím, ale zde podává doslova excelentní herecký výkon. Juliette Lewisová jako třešnička na dortu ukazuje kozy, jako by se nechumelilo, ale k tomu všemu i výborný herecký a pěvecký výkon. Od Sizemora jsem zvyklý i na přesvědčivější výkony, i když zůstává faktem, že hrál postavu podle jasného vzorce. Angella Bassetová úžasná a byla to právě ona, která mne na konci filmu nejvíce rozbrečela. Tohle je opravdu skvost!!!(14.3.2008)

Zajímavost: Do hlavní role tvůrci zvažovali obsazení Arnolda Schwarzeneggera.(19.4.2011)

Extra film, jeden z těch, které mně mimoděk otevírají ústa a v žaludku mívám svíravý pocit, jako kdysi, před písemkou z matiky. Jo jo, tak mě to vzalo. V těchto případech nehledím na nějakou tu chybu na kráse, rozhodující je fascinace celkem jako takovým, a tak mě neodradila ani J. Lewisová, a už vůbec ne A. Bassettová, která byla nádherná a "mlátička" v jejím podání nevyvolávala nechtěné veselí, role jí sedla jak perfektně padnoucí uniforma na urostlé tělo - byla prostě dokonalá v každém gestu a její postava vyvolávala pocit bezpečí ve světě, kde nevíte dne ani hodiny... Ralph Fiennes byl, myslím, jasná volba, a tou zůstal až do konce. Upozaděná podkresová hudba nechávala zaznít hlavně šumu a svistu okolního divokého světa do doby, než přišly emotivně podané lahůdkové sólo songy od Faith a Jeriko One, které atmosféricky zhušťovaly celý zážitek. Nemám problém s plným hodnocením a hlavou mně vrtá, co jsem měla důležitého na práci v šestadevadesátém, kdy měl film premiéru, a co sakra další ty roky po něm, i proč jsem zapomněla, jak dobrý byl "Bod zlomu" a "K-19". My fault...(24.9.2010)