Zvláštní dny

Zvláštne dni

Sci-Fi / Mysteriózní / Akční / Krimi

USA, 1995, 145 min

• Malarkey

Kathryn Bigelow asi skutečně musela prožívat zvláštní dny, když tak pojmenovala svůj film a ještě ho byla ochotná vydat. Já osobně ale víc nechápu samotné uživatele, kteří zdejší film ohodnotili dost vysoko. Ten film totiž lidově řečeno byl sračka sraček, na kterou není rovno. Příběh úplně zvrácenej, znásilnění tam točili pornoherečky. Celý to mělo uplně neskutečně úchylnej podklad. No byl jsem rád, že jsem ten film vůbec přežil a na mozku mi nevyrašil nádor velikostí pomeranče. Nakonec jejedna hvězdička za tu techniku, se kterou to Kathryn natočila. A odcházím s faktem, že to zdejší hodnocení prostě nikdy nepochopilm. Jasný, bylo to zvláštní, úchylný, otevíralo to veškerý možný hranice, ale to se z toho mám, jako tady ty uživatelé, posrat?(27.9.2010)

Naprosto dokonaly temny sci-fi. Pribeh je zasazenej do par dnu pred mileniem, coz je ted uz sice minulost, ale v roce 1995 a koneckoncu i tesne pred silvestrem se kazdej dohadoval, co se stane. A ten zmatek je tu natocenej skvele. Ty sceny z ulic bych krapet prirovnal k Potomkum lidi. Tady sice nejde o osud sveta, ale i tady ty sceny pusobi hodne realisticky a hodne drsne, vsude rvacky, pozary, rabovani a pritom se to odehrava jen na pozadi. Bigelow vytvorila naprosto dokonalou atmosferu, ktera vas spolu s drsnou hudbou od prvni minuty vtahne do deje. Sice by se film moh urcite krapet zkratit, o co de se prakticky dozvime az po nakejch 90 minutach a prvnich zhruba 30 minut jsou prehravany jen utrzky lidskej vzpominek, ale na druhou stranu, nezaradit do filmu ty vzpominky by byla skoda, je to jedna z nej veci na filmu. Co se tyce hercu, Ralph Fiennes tu predvadi jeden z nej vykonu a je fakt perfektni, potesi Sizemore a Juliette Lewis tady hraje vostrou devku jako ve vetsine filmu s tou vyjimkou, ze tady ukaze kozy. Prakticky si nemam na co stezovat, film me zaujal od prvni do posledni minuty.(17.4.2007)

Roky som tento film považoval za rovnako hodnotné vizionárske sci-fi ako Blade Runnera.Práve tie roky tomu ale malinko ublížili - vizuál nezostarol, to len dnešku odlišné rozprávacie postupy (lacné cameronovské scenáristické slučky riešiace všetko cez náhodu) to trochu kazia.A dnes už záporáci toľko nevysvetľujú ani v Bondovkách. Inak je to stále rovnako pôsobivé a rozoberané témy stále aktuálne aj s podtextom.Bigelowovej réžia je perfektná, v akčných sekvenciách aj pri vykreslovaní miléniovej atmosféry, koncertné scény z klubu natočené ako keby ste tam naozaj boli a tie s Juliette Lewis majú úžasný sexuálny výboj.Je to o vzťahoch na pozadí akcie a o akcii na pozadí ohňostrojov, rasových nepokojov, virtuálnych závislostí...Skoro sci-fi. Right Here, Right Now. Southland Tales 90.tych rokov(26.5.2013)

Bývalý polda Lenny Nero se, těsně před nástupem Milénia, živí prodejem nepříliš legálních nosičů pro SQUID (Superconductor Quantum Interference Devide). Tento systém dokáže do mozku uživatele přenést nejen tradiční obraz a zvuk, ale i pocity a emoce člověka s nahrávací síťkou ve vlasech. Stačí se jen pohodlně usadit a z bezpečí domova si pořádně užít adrenalinové dobrodružství. Lenny má širokou nabídku nahrávek od sexu přes sport až po vyloupení banky, ale přehraný dárek neznámého dobrodince ho naprosto šokoval. Při projekci si užil v kůži spřátelené prostituky její znásilnění i smrt. Lenny nemá pro takové hrátky pochopení, oprašuje svůj dlouho nepoužívaný policejní čich a vyráží do ulic běsnícího města zjednat spravedlnost.(16.10.2009)

Znepokojivá, ťaživá vízia so zaujímavým obsadením (ak ulietavate na Juliette Lewisovej tešte sa, naopak, "Schindlerov pacient" Ralph Fiennes je pomerne rozpačitý) a originálnym nápadom. Povedal by som, že kinematografia sa môže celkom dobre vyvíjať aj smerom, aký je naznačený v tomto filme. Ostatne, vizionár Cameron mal v týchto dňoch (jeho ex-manželky Kathryn Bigelowovej) prsty.(19.9.2005)

• - Nerův Mercedes-Benz S500 z roku 1997 byl během natáčení ještě prototyp zapůjčený produkci přímo výrobci. (CliffLee)

• - Příběh napsal James Cameron, první představa ho napadla po vynesení rozsudku nad Rodney Kingem 29. dubna 1992. (CliffLee)

• - Název filmu pochází z alba ‘‘Strange Days‘‘ od The Doors a cover verze titulní písně z tohoto alba je k slyšení v průběhu filmu. (CliffLee)