Váha vody

• USA The Weight of Water (více)

Fotografka Jean zkoumá děsivé, sekerou provedené vraždy dvou žen z roku 1873. Téměř zapomenuté zločiny mohou mít ale spojitost s nedávno spáchanou brutální vraždou. Jean navíc objeví skryté, očitými svědky napsané dokumenty, které detailně popisují obě vraždy... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

lennyd

Spisovatelka Jean (Catherine McCormack) píše článek o vraždách, které se odehrály před mnoha lety na ostrově Shoals. Rozhodne se místo prozkoumat osobně, což její manžel Thomas (Sean Penn), a jeho bratr Rich (Josh Lucas) se svojí přítelkyní Adaline (Elizabeth Hurley) berou jako příjemnou příležitost k menší dovolené. Při pátrání ale Jean objeví dokument, který ukazuje, že tehdy ke smrti odsouzený Louis Wagner (Ciarán Hinds) byl vlastně nevinný... Na krabici s DVD by klidně mohlo být napsáno - Super cena - dva v jednom. Tak mi totiž tento film připadal - dva příběhy, které jsou jen velmi úzce propojený, a kde každý z nich samostatně by pravděpodobně fungoval mnohem lépe. Takhle je divák z jednoho i druhého vytrhován a musí se opět nořit do druhého, aby se to stejné v opačném gardu opakovalo znovu (pokud už má jít o prolínání dvou časových rovin, tak by se mi mnohem víc líbilo něco jako Posedlost). Nicméně musím pochválit i herecké obsazení, a to v obou částech filmu - i když to hvězdnější je pravděpodobně v té "moderní" linii... ()

Anderton

O spojenie nespojiteľného sa pokúsila vo Váhe vody väčšinou spoľahlivá Kathryn Bigelow. Sledujeme paralelne dva príbehy, ktoré sa zdajú byť celkom zaujímavé, minimálne sa režisérke darí budovať dojem, že zaujímavé postupom času budú. Bohužiaľ sa tak nestane a film narazí poriadne na skaly v závere, keď sa má všetko prepojiť. Namiesto myšlienky však sledujeme iba patetické režisérske cvičenie, ktoré málokoho presvedčí o svojej opodstatnenosti. Ale podľa hodnotení to niektorých užívateľov oslovilo, takže možno som nebol iba správne naladený a nedokázal čítať tie "myšlienky v obraze". ()

Arsenal83

Film postavený na možnej zamilovanosti režisérky do Liz Hurley, pretože scény s ňou natočila ako chlap. Necháva záležať na detailných záberoch na jej pokožku a krivky. Niet sa čo diviť, vtedy to bol výstavný kúsok, skoro umelecký obraz. Celé jej herecké umenie je tu zastúpené slnením sa na lodi a ochote nechať sa snímať. Takže vizuál ok, ale dramatická zložka striedajúca súčasnosť a scény spred storočia mňa bavili menej. Možno stačilo nechať len súčasnú linku alebo len tú historickú, pretože pointa so žiarlivostným hnevom bola vlastne rovnaká. ()

Kaka

Kathryn Bigelow tady potvrdila zcela radikálně, že sofistikovaná melodramata skutečně nejsou její krevní skupinou a bylo by pro příště fajn, kdyby se držela žánru akčního, který jí sluší znamenitě. Téma o kterém pojednává Váha vody je uchopitelné pro Jane Champion, či Innarita. Herecké obsazení nicméně brilantní, ovšem alternativní příběh z 19. století nudí a když to celé skončí, divák si chtě nechtě uvědomí, že by ten film fungoval mnohem lépe, jako čistá konverzačka z přítomnosti. ()

POMO

Skvelo atmosferické - voda, vláčna dumavá hudba so saxofónmi, Sean Penn... tak trochu ako scottovka Biela smršť. Ale scenár je úplne inde: skrz rámcový vzťahový príbeh zo súčasnosti (dva páriky na jachte) rozpráva lineárne iný vzťahový príbeh o vraždách z podstatne dávnejších časov (rodinná tragédia v dome na malom ostrove). Paradoxne nás ale viacej zaujíma príbeh zo súčasnosti (výborne obsadené, iskrenie medzi postavami brilantné) ako odhalenie identity vraha z druhého príbehu (nezaujímavý, televízny štýl rozprávania). Vo finále sa príbehy pretnú, ale kolízia ich myšlienok trochu škrípe (taký ten pocit, že to, čo vidíte by asi malo byť veľmi duchaplné a hlboké, ale vám to také nepripadá, pretože to také proste nie je). Film je pomerne neznámy, mainstreamovo neatraktívny. Dva druhy prostredia, v ktorých sa odohráva, totiž znamenajú dve veľmi rozdieľne divácke cieľovky. P.S. Liz Hurley fu*king irresistible. ()

• Děj filmu je založen na dvou skutečných vraždách v souostroví Schoals, které byly spáchány 6. března 1873. (CliffLee)