poster

František, prosťáček boží

 • Itálie

  Francesco, giullare di Dio

 • anglický

  Flowers of St. Francis, The

Drama

Itálie, 1950, 75 min

Kamera:

Otello Martelli
(další profese)
 • Flego
  ***

  Filmov s kresťanskou tématikou je dosť, ale nie je ich veľa takto naivne podaných ( aspoň si myslím ). Úsek zo života významnej postavy cirkevných dejín svätého Františka z Assisi je vyrozprávaný jednoducho a priamo, film si pomáha mnohými krátkymi kapitolami, do ktorých je rozdelený. Na viere nie je nič zlého, ale tento spôsob prezentácie je najvhodnejší len pre ortodoxného diváka alebo pre začínajúcich kňazov. Pritom je to technicky dobre natočené.(21.8.2012)

 • d-fens

  ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Náboženstvo'(10.3.2010)

 • Kulmon
  ****

  Střípky ze života svatého Františka. Vše působí jako naivní církevní propagační materiál, ale právě v té naivitě je síla tohoto snímku. Čili pokud jsem mluvil o naivitě, nechtěl jsem tím nikterak film kvalitativně srážet, ale právě naopak. V duchu neorealismu zde hrají samí neherci, pokud jde o mnichy, pak jsou to nefalšovaní františkáni! Podíváme se do středověku krásného jak od Františka Vláčila. Religiozita, chudoba, barbarství a hlavně překrásné scenerie. Titulním hrdinou je svatý František z Assisi, náboženský, ale přece trochu rozvážný. Zato jeho pobočník bratr Ginepro je typickým fanatikem, který když mu dáte ránu a jdete od něj, tak vás s úsměvem doběhne a řekne si o kopanec do prdele. Film doporučuji proto zcela všem nábožensky založeným, a těm nábožensky nezaloženým, kteří jsou schopni povznést se nad pobožné mudrování u kvalitního snímku.(27.5.2009)

 • - Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Je zařazen v kategorii filmů, které jsou významné svými náboženskými myšlenkami. (gjjm)

 • - Filmaři chtěli františkánským mnichům za výkon v tomto filmu něco věnovat (protože ti přirozeně odmítli honorář). Podle Rosselliniho dcery se očekávalo, že si mniši řeknou o něco charitativního, jako rozdávání polévky nebo podobně. Mniši všechny překvapili tím, že poprosili o ohňostroj. Režisér osobně dohlédl na to, aby ve městě proběhl veliký, propracovaný ohňostroj, o kterém se v tom kraji vykládalo ještě v následujících letech. (Morien)

 • - Scénář vznikl podle středověkých legend ze 14. století o životě Svatého Františka a životě bratra Ginepra. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace