František, prosťáček boží

Francesco, giullare di Dio

Flowers of St. Francis, The

Itálie, 1950, 75 min

Otello Martelli

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Náboženstvo' ◘◘◘◘ MFF Benátky 1950 - súťažný výber(10.3.2010)

Banda pomatených mnichů s inteligencí dítěte běhá sem a tam, ale naštěstí má nad nimi kontrolu největší blázen z jejich řad, zároveň tak trochu sadomasochista (dokonalá radost) a věčný uplakánek František, který je s otcovskou trpělivostí poučuje o moudrech božích. No, nemůžu říct, že bych se nezasmál, ve výsledku vlastně docela dost…ale jestli některé ze scén byly opravdu zamýšleny jako komické, tím bych si „tak úplně“ jistý nebyl (nebo to bylo celé koncipováno jako komedie a já to jen nějak neprokoukl). Na druhou stranu, všudypřítomná odzbrojující naivita a hlášky (které by člověk čekal spíš od uživatelů marihuany než od mnichů) zas nemohou zakrýt přítomnost očividné nudy. Ale i díky sehrané dvojce blbců Ginapro-Giovanni a velmi originální scéně se „švihadlem“ to budou celkově lepší 3*. I když uznávám, že cílová skupina opravdu nejsem.(15.6.2013)

Střípky ze života svatého Františka. Vše působí jako naivní církevní propagační materiál, ale právě v té naivitě je síla tohoto snímku. Čili pokud jsem mluvil o naivitě, nechtěl jsem tím nikterak film kvalitativně srážet, ale právě naopak. V duchu neorealismu zde hrají samí neherci, pokud jde o mnichy, pak jsou to nefalšovaní františkáni! Podíváme se do středověku krásného jak od Františka Vláčila. Religiozita, chudoba, barbarství a hlavně překrásné scenerie. Titulním hrdinou je svatý František z Assisi, náboženský, ale přece trochu rozvážný. Zato jeho pobočník bratr Ginepro je typickým fanatikem, který když mu dáte ránu a jdete od něj, tak vás s úsměvem doběhne a řekne si o kopanec do prdele. Film doporučuji proto zcela všem nábožensky založeným, a těm nábožensky nezaloženým, kteří jsou schopni povznést se nad pobožné mudrování u kvalitního snímku.(27.5.2009)

Filmov s kresťanskou tématikou je dosť, ale nie je ich veľa takto naivne podaných ( aspoň si myslím ). Úsek zo života významnej postavy cirkevných dejín svätého Františka z Assisi je vyrozprávaný jednoducho a priamo, film si pomáha mnohými krátkymi kapitolami, do ktorých je rozdelený. Na viere nie je nič zlého, ale tento spôsob prezentácie je najvhodnejší len pre ortodoxného diváka alebo pre začínajúcich kňazov. Pritom je to technicky dobre natočené.(21.8.2012)

Kvítky ze života svatého Františka z Assisi a jeho bratří jsou fascinující sbírkou legendaristických miniatur plných pokory a zázračnosti. Roberto Rossellini z ní vyňal jedenáct a svázal z nich podobně čistou kytičku. Z neupovídaných, ale sdělných legend dokázal vytěžit neuvěřitelně imaginativní a dramatická vyprávění. Původní tóny zintenzívnil pronikavou obrazností (především úžasnou konfrontací člověka a krajiny) a příběhy odlehčil jemným humorem. Nepatetické nahlížení života prvních menších bratří plně odpovídá jejich prvotní spiritualitě, dodnes povzbuzující. Nezbývá než litovat, že Rossellini zůstal jen u těchto jedenácti. Natočeno s láskou a „ke chvále Ježíše Krista a chudičkého Františka.“(31.1.2010)