Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti. (Vertical Entertainment)

Malarkey

Nestává se pravidlem, aby mě jakýkoliv film ze světa DC zaujal. Tenhle to ale dokázal. Funguje tu totiž to, co mi u jiných jejich filmů chybí. Funguje tu vtip, postavy baví a Black Adam v roli Dwayna Johnsona je správně  rozpolcený super hrdina, kterého nelze jinak, než mít rád. Do toho povedená efektní akce, kterou Jaume Collet-Serra jednoznačně umí a tak to ve výsledku vypadá na americký dobrodružný blockbuster, který jsem si jednoduše užil. ()

tron

Mám The Rocka rád, ale je načase začať byť veľmi opatrný voči jeho siláckym vyhláseniam. Každý svoj nasledujúci projekt charakterizuje ako to najveľkolepejšie, čo budeme môcť toho roku vidieť v kinách. Pamätáte, ako šialene posilňoval pre rolu Herakla? Aj na to, ako to nakoniec dopadlo? O Mrakodrape, Besnení, či Pobrežnej hliadke mal tiež neskutočne silné vyhlásenia a kde sú tie filmy dnes? U Black Adama je situácia trochu lepšia, ale fakt len trochu. Film obsahuje plno momentov, ktoré by som ešte pred pár rokmi považoval za mrazivé, bol by som z nich vo vytržení a chcel by som ich vidieť 10x po sebe. Teraz mi pripadali trápne. The Rock nie je zlý, skôr neviditeľný, akoby ho to vlastne ani nebavilo (pritom je to jeho vysnený projekt, o ktorého realizáciu usiloval roky). Pripadá mi trochu zbytočné posilňovať tak extrémne kvôli role, v ktorej je beztak väčšinu času oblečený. Pamätáte, ako makal J.K. Simmons pre rolu Gordona u Snydera a ako to napokon dopadlo? Toto je podobné. Scenár na jednej strane vie milo prekvapiť (trailerom a reklamnej kampani sa podarilo utajiť viacero dôležitých momentov), ale na druhej je strašne predvídateľný. Len som útrpne čakal, ako bude hlavný hrdina spacifikovaný, ale na konci sa zjaví monštruózne zlo, kvôli ktorému ho budú musieť oslobodiť. Samozrejmosťou je aj to, že drvivá väčšinu filmu absurdne pozostáva z toho, ako skupina klaďasov bojuje s inou skupinou klaďasov (!); až ku koncu si ako-tak obe strany uvedomia, že sú kladné a zamerajú sa na súboj so záporákom. Wtf? Black Adam je na začiatku šokovaný z existencie zrkadla (čože???), ale z moderných zbraní hromadného ničenia nie. V jaskyni nič nenapovedalo tomu, že by mal ožiť, rátalo sa len s možnosťou, že sa Adrianne podarí získať koruna. Prečo potom v zálohe za najbližšou skalou čakala menšia armáda? Bolo to smiešne, nedôveryhodná zámienka pre rozpútanie ukážkovo samoúčelnej akčnej sekvencie. Počas nej sa mimochodom ukáže, aký „kryptonit“ na Black Adama funguje, čuduj sa svete ale neskôr to už proti nemu plus-mínus nikto nepoužije. A kam sa podel running gag s dverami? Mne na týchto filmoch vždy vadila nezrozumiteľnosť, čo sa týka síl postáv. Je to aj tu a netýka sa to iba metaľudí (Hawkman je prezentovaný ako normálny chlap v divnom kostýme, nepadne ani jedna zmienka o tom, prečo by mal prežívať neprežiteľné zranenia), ale aj obyčajných postáv, ktoré majú problém zneškodniť chlapa s búchačkou a následne vezmú baseballové palice a rozmlátia na kusy desiatky harryhausenovsko-imhotepovských kostier. Mimochodom, hrdina, či záporák? The Rock tvrdil, aký temný antihrdina bude. Ale toto nie je záporák. Toto nie je dokonca ani antagonista. Neustále o ňom hovoria ako o nebezpečnom, ale celý čas robí dobré skutky (!). Akčné scény a triky nie sú zlé, ale v dnešnej dobe nemajú šancu okúzliť, šokovať. Potešilo ma, že sa do popredia dostávajú postavy, ktoré doteraz komiksové filmy ignorovali. Ako Brosnan, tak Hodge majú niečo do seba, ale Cyclone je divná a Atom Smasher je proste DC-čkový Ant-Man (pri bližšom pátraní sa samozrejme dá ľahko vypátrať, čo bolo skôr, ale o to nejde). () (méně) (více)

Big Bear

Tak jasně, nejsem cílovka. Tohle byla zase escort mission a sledování s omladinou. Komiks byl z toho cítit na sto honů, ale to už u filmů od DC prostě tak je. Opět jsem hned v úvodu s upokojením zarigistroval, že film je rasově vyvážený a je tomu tak dobře. Nikdo nebude muset nikde klekat. Nechápu účast P. Brosnana, musel se v tý sranda masce cítit asi fakt trapně. Irský gentleman by přeci jen mít nějakou thin red line přes kterou nepřekročí. No tady byl za ní celé stovky mil... Příběh naprosto jednoduchý až hloupý, zajímalo by mne jak by se takováhle věc točila v dobách kdy nebyly k dispozici digitální efekty. Bez nich by byl film o ničem. Těch je tam ale tolik, že osobám trpící epilepsií důrazně doporučuji zvážit sledování. Z těch všech blesků a výbuchů se dělaly mžitky před očima i mně a znovu opakuji, méně je někdy více. Dávám tedy za jeden blikající modrej šutr, kterej nalezl i létající Čestmír. * ()

Kudly4

Tak už i z Rocka, se nám stal nabouchaný, komiksový superhrdina. Výborná hudba, skvělá akce, našlapaný digivizuál, prostě nařachanej, superhrdinský blockbuster, kterému nic nechybí. Potěšil i Pierce Brosnan, alá Doctor Strange. Film strašně rychle utekl, ani na chvilku jsem se nenudil. Užil jsem si to. ()

monolog

Je to strašná škoda, protože to mělo obrovský potenciál. Jenže tvůrci se bojí v dnešní politicky/barevně/pohlavně korektní době vybočit a je to na tom hodně znát. Adam by byl perfektní hrdina, když seká jednoho za druhým své nepřátele, jenže neuvidíme ani kapku krve... Co považuju za nejhorší vadu, je zapojení trapné feministky a jejího syna do takzvaného Adamova přerodu. To byla tak nepříjemná a tupá dvojka, že vůbec nechápu, že to nikdo neviděl. Vždyť přece stačilo Adamovu kryptu otevřít omylem při vykopávkách, nebo i úmyslně, Adam by je všechny rozdrtil na prach. Pak by se vydal do světa a kdo by se mu postavil do cesty, toho by sejmul. Do toho by se zamotal ten pseudo doktor Strange, pseudo Antman, pseudo Storm a pseudo Falcon a mohli se řezat i s teroristy do aleluja, u toho mohlo třeba zařvat nějaké menší město, aby bylo vidět, že Adam je fakt zlej... Během té řežby by náhodou uviděl kluka, který by vypadal jako jeho mrtvý syn a zachránil by ho a unesl... A přerod může začít... (Sice klišé, ale natočit to svižně a brutálně, mělo by to úspěch.) Jenže tady je to takové divné. Všichni Adamovi říkají, jak je zlý, i on to říká, a přitom vlastně dělá pořád jen dobré skutky... Samozřejmě si nebere servítky s tím, jestli zabije vola, který na něj útočí, ale to není nic zvláštního. Tedy ve všech rozumných časech, až na naši hypertupou dobu. Jenže neudělá nic doopravdy špatného.  V rámci zbytku postav, nejvíc prostoru dostala matka a syn, ale jsou tak otravní, že si k nim divák žádný hlubší vztah nevytvoří. A zbytek superhrdinů? Prostě jen další zaměnitelná banda teplejch kreténů. Nezajímaví a svou morální nadřazeností nepříjemní. Nebýt poslední bojové půlhodiny, byl by to těžký propadák. ()

• Na zvláštní efektech spolupracovalo i pražské studio Universal Production Partners. (Saur.us)

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu

23.11.2023

Komiksový Blue Beetle má tragický start

Komiksový Blue Beetle má tragický start

20.08.2023

Warneři se sice můžou do konce rukou plácat po zádech za to, jak moc se jim vyplatila sázka na Barbie v režii Grety Gerwig s Margot Robbie v hlavní roli, jenže bokem růžového megahitu se studiu v… (více)

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (více)