Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna

A Nightmare on Elm Street 3

Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna

Horor / Fantasy / Thriller

USA, 1987, 96 min

Těch pět je možná lehce nadnesených, ale pro mou nejoblíbenější část ze všech NOES to dát musím...(24.6.2009)

Kdybych byl vládce pekel, chtěl bych, aby mi Freddy udržoval oheň pod tím největším kotlem... samozřejmě bych mu dovolil, aby si občas odskočil do světa snů ulovit si nějakýho 'elmstreeťáka'... V tomto díle jsou naprosto unikátní zabijákovy výstupy. Vodovodní Kruegerhoutek, alá 'loutkový Freddy' si brutálně pohraje s Phillipem, ze kterého si jednoduše vyrobí Hurvínka, o chvíli dříve si jeho obří hlava skoro pochutná na Kristen. Freddy se nezapře ani coby moderátor a umí nechat nahlédnout člověka přímo do vysílání (doslova). A když je potřeba, zahraje si na nadrženou vyvinutou zdravotní sestřičku... Při těchto momentech jsem se bavil výborně. Působivé je i zjištění, jak se vlastně Kotelník z Elm Street zrodil (nejenom Amanda ze Saw si prožila krušné chvíle). Všechno kolem se vyznačuje pomalejším, občas přibržděnějším tempem, finále se ale zase parádně rozjede a třeba Místnost zrcadel je stylová. Dříve než skončili závěrečné titulky, měl jsem nasazen starý klobouk, na prstech pravé ruky přilepeny čtyři špejle a sbíral jsem odvahu, abych se naklonil nad svíčku a sežehnul si obličej.... Freddy je prostě borec, kterej by i z Wolverinea nadělal krvavé puzzle... Nebýt jeho, nevím, jestli bychom dnes znali bratry Wachovské nebo Fishburnea...(10.1.2008)

Po příšerné dvojce přichází zadostiučinění. Z Kruegera je konečně hláškař jedna báseň, předchozí část je pro jistotu kompletně ignorována a Russell posouvá sérii do žánru fantasy hororu, v němž může ústřední vrahoun povolit uzdu fantazii a likvidovat teenagery nejnápaditěji ze všech dílů. K tomu ty parádní kulisy a skvěle vygradované finále se dvěma separovanými liniemi. Lahůdka.(13.9.2009)

Asi nejlepší a nejoblíbenější díl z celé série. Tento díl jsme měli nahraný na kazetě a pár minut před koncem to bylo useklé, takže jsem nikdy nevěděl jak to dopadlo. Teď jsem si konečně našel čas, abych to dokoukal. Prostředí je vynikající, je zde mnoho hereckých postav, což znamená také hodně zajimavých smrtí. Od začátku do konce tu není žádná nudná scéna a vše do sebe skvěle pasuje. Tento díl se opravdu nadmíru povedl.(16.8.2011)

Po teplomilné dvojce se otěží následujícího dílu chopil debutující vizionář Chuck Russell. Ten tu prokázal svůj nesporný talent a vdechnul sérii svěží vítr. Už se naplno pracuje s bezmeznou fantazií uvnitř říše snů a Freddy tu konečně dostává zaslouženého prostoru. Od začátku se ukazuje v celé své kráse/zrůdnosti, hláškuje, až se mu od huby práší, a ke všemu při vraždách vyniká obdivuhodnou nápaditostí. Prostě Krueger, jak ho všichni známe a milujeme. Cravenův hravý scénář jde hodně cítit, hudbu dostal na starost Lynchův dvorní skladatel Badalamenti, vrátily se důležité postavy z jedničky a zabrat dostali především trikaři ze studia Dream Quest Images. Krása.(30.7.2011)

• - Lék potlačující sny „Hypnocil“ se objevuje také ve filmu Freddy vs. Jason (2003) nebo komiksové knize „Freddy vs. Jason vs. Ash“ z roku 2007 napsanou Jamesem Kuhoricem a ilustrovanou Jasonem Craigem. Ve stejném snímku se pak objevuje také psychiatrická léčebna Westin Hills, se kterou diváci mohli setkat i v hororu Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989). (Terva)

• - Bar, ve kterém Nancy a dr. Gordon mluví s otcem Nancy se jmenuje „Little Nemo´s.“ „Little Nemo in Slumberland“ je název kresleného příběhu od Winsora McCaye o dobrodružství dítěte v říši dnů. (HellFire)

• - Film bol zakázaný v Nórsku, v rokoch 1988 – 2003. (Paldiny)