Mafiánská elegie z prohnilé Itálie v hutné krimi bez jediné kladné postavy a jediného tvůrčího zaváhání. Vypravěčská sebejistota v té nejlepší formě.(14.8.2016)

„Tohle je Řím. Tady je nebezpečné i přecházení přes ulici.“ Vzhledem ke zdejšímu vysokému hodnocení a kladným ohlasům jsem čekal žánrovou pecku. A nutno konstatovat, že jsem se jí také opravdu dočkal. Promakaný vizuál spolu s na první poslech ne úplně hodící se hudbou (brzy však divák přijde na to, že sem naopak sedne moc dobře) vytváří místy až hypnotickou atmosféru. Ta nádherně dokresluje všechno to falešné pozlátko na povrchu a skutečnou prohnilost uvnitř. Reálie hlavního italského města to jen podporují, a ač se zdá Řím velký, všudypřítomné špíně je vlastně moc malý a těsný. Příjemných chvilek si tu divák moc neužije, to spíše mrtvol, intrik a demonstrace moci (ať už domnělé nebo skutečné). A nejhorší (ve smyslu nejlepší) na tom všem je, že to vůbec nepůsobí jako z jiného světa, spíš naopak velmi reálně. Menší problém jsem měl jen s nedořešením některých dějových linek, resp. osudů postav v čele s tou (docela nevyužitou) církevní. Příbuzný seriál Gomora jsem zatím neviděl, ale Suburra mě na ni rozhodně nalákala.(13.7.2016)

Obrovské prekvapenie, a to i napriek tomu, že filmy kde vykukuje z každého kúta politika moc nemusím. Ide o čistokrvný mafiózo film s inteligentným krimi príbehom, ktorý je plný intríg, súperenia mafiánskych rodín, sexu, drog, usadených kočovníkov, korupcie, špinavej politiky, mafiánskych praktík, bezcharakternosti, bezcitnosti, pomsty... Film o tom ako to vo vysokej politike chodí a tiež o tom, čo sa stane, keď sa odpratanie mŕtvej prostitútky zverí do rúk prospechárskemu grázlikovi. Pritom všetko je tak civilné, tak naturálne a výborne zahrané. Len škoda tej muziky, ku snímku mi moc nepasovala, našťastie niektoré hudobné pasáže som si aj napriek tomu dokázal vychutnať. Celkovo na mňa film zapôsobil veľmi pozitívne, odporúčam. 85/100(13.1.2016)

Užil som si tento film, aj keď som nemal žiadne predbežné očakávania. Dej mi pripomínal domino efekt, ktorý sa spustil neočakávaným predávkovaním mladej prostitútky. A potom to už išlo samo a je zásluha režiséra Solimu, že ten prepletenec ľudí, záujmov, moci a prospechu bol vnímateľný a aj keď si v ňom divák ťažko našiel svojho obľúbeného hrdinu, audiovizuálny zážitok mu to bohato vynahradil. Prekvapila ma zaujímavá hudba, ktorú som predtým nepočul a ktorá pridávala dobré body k celkovej atmosfére. Nemám záujem mudrovať nad tým, nakoľko je taký príbeh reálny, či sa niečo podobné odohráva aj na našom malom Slovensku, či je možné zapojenie klérusu do takého biznisu a pod. Všimol som si tiež, že vo filme hemžiacom sa zločinom a mŕtvolami som takmer nevidel policajtov, i keď musím uznať, že mi vôbec nechýbali.(27.1.2017)

Suburra se snaží být komplexním kriminálním filmem, který zachytí drsné počínání gangsterů, neochvějné zásady mafie, zkorumpovanost politiků, stejně jako střípky lákavé atmosféry rádoby bezstarostného života za hranicí zákona. Bohužel do všeho jsme hozeni jako do rozjetého vlaku, v úvodu je těžké pochopit, jak kdo přišel ke své roli a oč mu vlastně jde. Ve stopáži jednoho celovečerního filmu se nestihneme plně sžít s postavami a plně pochopit jejich cestu, v tomto si Suburra ukousla velké sousto. Stále se však jedná o chytlavou a více zážitkovou než precizní kriminálku (např. ve smyslu filmů Scorseseho). 7/10(14.8.2016)