Skupinka kavalérie přijíždí do pevnosti, kterou právě napadli indiáni. Důvodem je dezertér Brett Halliday (Dana Andrews), kdysi příslušník kavalérie, pak člen indiánského kmene Jutů. Obě strany mají o něho zájem: vojsko ho chce postavit před soud, indiáni ho chtějí zabít. Brett navrhne útěk na člunech po řece Colorado. Spolu s dcerou mrtvého velitele pevnosti Laurou Evansovou (Piper Laurie) a dalšími vojáky se vydává na nebezpečnou plavbu, při které si nikdo není jistý životem. (ilclassico)

Mol

THAT BELONG TO MY WIFE. YOU LOST YOUR BROTHER, CAPTAIN. I LOST MY WIFE!!! Mám rád filmy o kavaleri a tenhle mě opravdu zaujal. Celou dobu se totiž prchá před nasranými indiány. Kapitán připomíná Williama Holdena a i když se nad hodně věcmi dá pousmát, tak i přes to dokáže film pohladit po duši a zpříjemnit večer na hotelovém pokoji. To víte, když ze skal hází figuríny, vy ležíte v posteli a baštíte jojo žížalky, tak vám tohle přijde jako westernové nebe. ()

• Miesta natáčania: Moab, Colorado River, San Juan River (Utah), a Grand Canyon National Park (Arizona). (westerns)