Film rodiny Růžičkové. Parodování zdejší dobové hlouposti. Není to sice jako scenář od scenáristy Papouška, ale ukazuje to českého člověka, jeho touhu po dobrodružství poté co se otevřely hranice, a i běžný lid mohl uskutečňovat po svém své podnikatelské vidění, převádět je do praxe.(26.8.2010)

• Malarkey

Máme doma originálku VHSku. Tak co čekáte? :)(1.7.2005)

Tento film je zrcadlem naší vlastní ubohosti a hlouposti. Ano, proto se nás tak moc osobně dotýká a některé z nás to dokonce pobuřuje a uráží. Tento film jasně ukazuje tvář naší ubohosti a malosti, kterou v nás po mnoho let pěstoval "soudruh". Prostě a jednoduše: "vstupujeme do vyspělé Evropy a máme přitom holé prdele a ještě nám to někdo ukazuje v plné kráse"!! No tohle když nás neurazí, tak co tedy jiného? Že? Buďme tedy nad věcí a zasmějme se své vlastní hlouposti. Dokážeme tím sami sobě, že jsme schopní sebekritiky a že vlastně ten film o nás ani není. /je zajímavé, že film tolik zesměšňující naši naivitu (ne)financoval podnikatel Rudolf Hošna, který údajně, jak víte či nevíte, sám svou ubohost prokázal tím, že naivním hercům a ostatním tvůrcům nezaplatil honoráře a ti byli nuceni domáhat se svých práv soudní cestou - prostě byly toho plné noviny. A vy? ... Vy si udělejte vlastní názor/(29.3.2009)

• gouryella

Tak na tomto filmu si recenzenti museli smlsnout - a ani se jim nedivim - odpudivejsi priklad trapnosti jen tezko hleda konkurenci.(25.7.2002)

• klerik

Záľubu česko-slovenského publika v podobných srandičkách som nikdy nechápal. Rovnako ako nechápem tunajšie hodnotenie 25% a hodnotenie filmu ÚČASTNÍCI ZÁJAZDU 59%, keď sú takmer totožne kvalitné :-). Skrátka film bez dramatickej zápletky, ktorý môže skončiť v ktoromkoľvek okamihu...(29.6.2014)

• - Sourozenci Karafiátovi mají stejná křestní jména jako jejich představitelé, Helena a Jiří. (Investman)

• - Film navštívilo v kinech 736 221 diváků a vydělal 12 220 454 Kč. (Pumiiix)

• - Mezi Pařížany, kteří pozorují pomalovaný starý autobus a prezentaci Karafiátovic cestovní kanceláře, je i naivní malíř a cestovatel Libor Vojkůvka, autor malůvek na autobuse. (Ganglion)