„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

Absurdní reflexe role babiček v české normalizační společnosti, osmdesátkové syntetizátory a Lábus s motorkářským šmucik knírem - co chtít víc? Snad jen, aby vyprávění mělo méně unylé tempo. Ale i přes to jsou "Babičky" neprávem opomíjený 80's skvost.(1.11.2010)

• NinadeL

Tohle svět neviděl, Havelkovou, Dítětovou a Smejkalovou dobíjejte přesně! Negativní rádoby sci-fi pikantérie let 80. ozdobená roličkami Rosáka a Matáska. Film, na který se nezapomíná... v tom nehorším slova smyslu. Hodí se jen jako nevydařený vtip na party.(5.3.2009)

Možná si budete myslet, že jsem blázen, ale ve filmu jsem hledal trochu nějaké té filozofie. Co mě však mrzí, je, že se scénář alespoň trochu mohl držet pravidel robotiky Isaaca Asimova (všichni interesující znají jejich znění). Nejdůležitější z nich však je, že robot nesmí člověku ublížit. Avšak si myslím, že toto bylo vynecháno záměrně. Překvapil mě především konec filmu, kdy se Jana Dítětová pokouší zabít Lábusovy děti kosou. A tohle je v našich končinách silný kafe. Tento film zkrátka a dobře vyplňuje mezeru v žánru u nás tak málo zpracovávaném, či lépe řečeno v žánrech hororu a sci-fi. Kapánek se film podobá béčkovým filmům z osmdesátých let. Odpovídají tomu například scény, kdy chůva Carmen proráží dveře pokoje nebo vskutku dokonalý závěrečný soubor obou robotů. Došlo zde i na takové situace, kdy Libuše Havelková s Janou Dítětovou na zádech s úsměvem říká: "Mám vás ráda." Dále utržené ruce a pád robotů před garáž, kde je úžasným způsobem ztvárněna jejich vnitřní struktura. Líbí se mi taky, že se kamera trochu hýbe, Rychman na svou dobu využil novátorského řešení, když použil pohledy z ptačí perspektivy. Napadá mě zde ale podobnost s Terminátorem. Rychman natočil tyhle zabijáky o rok dřív, než Cameron přišel s kultem Terminátora. Znamená to, že je dost dobře možné, že tenhle neprávem opomíjený film mohl stát na samém počátku legendy Terminátora. Jenže když někdo ve filmu hledá to (jako někteří zdejší uživatelé), co tam vůbec není a dívá se na něj jen z povinnosti, nedá se nic dělat a hodnocení filmu dopadne tak, jak právě dopadlo. Ale mohli by si také uvědomit, že tohle prostě nemá obdoby!! Lidi, co zde nasázeli "odpad!" až "3 hvězdičky" se buď dívali na něco jiného nebo vůbec nic nepochopili. Přitom v seriálu Krajní meze je podobný námět! A hned dvakrát, jelikož má ještě své pokračování! Scénář a námět, nad kterým bychom se skutečně měli zamyslet, chtěl prostě a jasně ukázat, že žádná technologie nenahradí lidské teplo a něhu. Pokud by se tak stalo, přestali bychom být lidmi...(10.3.2007)

Psycho béčko! Závěrečný souboj Robot-Grannies je nezapomenutelný!(22.9.2008)

• Flaxik

"Nemám vás ráda!" ani trošku. Nebo ani Trošku?(14.10.2013)