„Babičky dobíjejte přesně!“

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1983, 82 min

V seriálu o českém filmu, tak bylo řečeno na tenhle film - co to bylo? Tak něco. Nechápal jsem to. Jen jedna zajímavost, dost klíčová. Hodně lidí si stěžuje, že nemá čas. A pokud by ten čas měli, tak by se věnovali tomu a onomu. Právě takovým člověkem je i postava, kterou ve filmu "Babičky dobíjejte přesně" ztvárňuje Jiří Lábus. Chce cvičit na housle, ale nemá na to čas a klid. Chce být lepší, ale odvolává se na životní podmínky, které mu to znemožňují. když si tedy koupí babičku, která vaří, pere, uklízí atd., tak babička vlává: Nyní půjdeme všichni dopředu, celá rodina! A dává dostatejk času Zdeňkovi (J.Lábus), aby jen cvičil a cvičil. Jeho to ale až tak nebaví. Ale babička mu s chladným a laskavým opakováním stále říká: Musíš cvičit, máš talent. A on už před ní utíká jako malý kluk, co musí chodit na housle. Zašívá se kde se dá. babička si ho najde, a zase ho nutí ke cvičení, neb přece má ten talent, takže nesmí ho nerozvíjet. Výsledně vzato jde přece o to, jak se lidi i na něco vymlouvají, jak se vzdalují od toho, čemu se kdysi chtěli věnovat, ale asi ne tak moc, aby proto udělali víc, než pro něco jiného, třeba pro svou pohodlnost, lenost atd. Svým způsobem je film "Babičky dobíjejte přesně" něco jako Terminátor II. po česku.(23.6.2010)

Čiernohumorne naladené scifíčko, z ťažkých totalitných dôb, kde bola takáto idea v tej dobe rozhodne nemysliteľná. Nahradiť zlaté ručičky tvrdo pracujúceho obyvateľa, tými umelými? V tej dobe by sa jednohlasne vykríkla azda len jediná odpoveď. Práci zdar!(1.5.2013)

• argenson

Nějak k téhle zvláštnosti neumím zaujmout postoj... Je jasný, že přes výborné herecké obsazení ve filmografii žádné z nich tohle nemá zásadní pozici. K smíchu mi to moc nepřišlo, naopak byly momenty, kdy mě mrazilo v zádech (to do zblbnutí opakované "Mám vás ráda" by vytočilo i největšího flegmouše). V celkovém výsledku málo zábavná moralita oživená rádobyoživujícími prvky sci-fi.(13.11.2011)

• fantoci

Dobrý námět, ale provedení a herecké výkony jsou hodně slabé.(13.3.2005)

• Snorlax

Já bych nejraději dobila tvůrce, jeden vedle druhého mnohokrát prokázali, že umí. A pak se jim najednou vyrobilo toto...(30.11.2011)

• - Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)

• - Vilová čtvrť se nachází v Radotíně. (Haniczka)