Starci na chmelu

Komedie / Drama / Muzikál / Romantický

Československo, 1964, 88 min

„Ten příběh, který uvidíte a co tak divně začíná, ten mohlo prožít vaše dítě, ať chce, či nechce rodina. Ten může prožít vaše dítě, a nikoli jen na chmelu, a když se nad ním zamyslíte, dosáhl svého účelu.“ Pucholt ve vrcholné formě. Vynikající choreografie. Chytlavá hudba: Život je bílý dům, Kéž na trati se neztratí nebo Chodili spolu z čisté lásky a 17 jim bylo let. Co dodat? Ukázka: http://www.sms.cz/film/starci_na_chmelu/ukazka(12.2.2009)

Povedený muzikál z poloviny šedesátých let, který kupodivu vůbec není poplatný režimu (jak by se snad mohlo zdát) Naopak je s podivem, že v tomto směru tak ironický film mohl vůbec do kin. Navíc je tu pěkně zpracované téma třídního outsidera, který se zamiluje do půvabné Hanky, kterou však má v oku taky grázlík z hezkou fasádou Honza... Až na nějakou tu písničku, kterou nemusím, jde o chytrý a vtipný muzíkál, který asi dosud nebyl překonaný. A to muzikály taky dvakrát nemusím...:-) Ale Pucholt je prostě dokonalý a atmosféra šedesátek pěkně podaná...:-))(26.5.2006)

Z mého pohledu velmi vyrovnaný film. Poměr kladů a nedostatků je totiž zcela vyvážený. Na jednu stranu třeba výborná hudba plná hitovek, které fungují i poletech, a ve své jednoduchosti skvělý námět, na druhou stranu místy až příliš afektované. Přes všechny nedostatky to však fungovalo i po letech a dýchlo na mě nejen dobovou atmosférou, ve které mísili Beatles a soudruzi, džíny a budovatelský elán, ale také osobní vzpomínky na letní brigády, u mě ne chmelové, ale okurkovo–tabákovo–broskvové, které byly v některých ohledech filmu i jeho ději až nečekaně podobné.(22.12.2014)

Krásné písničky, výborný Pucholt a nádherná scéna na konci : " Ještě včera jste nám strašně křivdili, dneska už nás soudíte právem ."(12.5.2005)

Klasický český muzikál, který vyniká zejména nadčasovými písničkami. Scénáristicky je to trochu prostější, ale jak říkám, ty skvělé písně dokážou tento film pozvednout mezi absolutní českou elitu všech dob.(6.4.2003)

• - Vladimír Pucholt souběžně se Starci natáčel i film Miloše Formana Černý Petr. (Reiniš)

• - Rolu Filipa, ktorú stvárnil Vladimír Pucholt, mal pôvodne hrať tanečník a mím Ctibor Turba. (Raccoon.city)

• - S ohledem na velké taneční scény probíhaly konkurzy v Praze, Bratislavě a Košicích. Přesná čísla o počtu zúčastněných se liší, nejčastěji se mluví o 1 200 adeptech. Vybrané jednice dostal na starost známý choreograf Josef Koníček. (Hans.)