• 6thSun

Zpívající Vyskočil je kouzelnej, ale to je asi tak všechno, co na tomhle filmu zaujme. 30%(22.5.2011)

Jóóó, tak tohleto je film, kterej už z dnešních filmařů nikdo nemá šanci natočit. Ludvík Ráža byl na historická témata machr a tenhle dobrodružný snímek s mysteriózním nádechem natočil tak bravurně, že člověk jen žasne. Ty úžasný exteriéry v lese nebo ve městech, absolutně vypadají jako opravdu ze 17. století, stejně tak i interiéry v hospodách, hradech nebo ve vězení, to je nádhera, vše zachyceno dokonalou kamerou Andreje Barly. To prolízání lesem a houštinami, nebo akční scény, to je fakt pastva pro oči. Nebo všechny ty rekvizity, zbraně, pistole, kostýmy, vše bylo použito jako původní, žádné repliky, jak se můžeme dozvědet v bonusech na dvd. Film měl být původně určen spíše dětskému publiku, ale to rozhodně ne, protože se jedná o docela dost násilný film, kde se každou chvíli vraždí, každý hrabe jen sám za sebe a některé záběry jsou opravdu brutální, včetně zabíjení koňů nebo psů. Ufff, jako dítě jsem z toho měl dost a velice mě snímek fascinoval, stejně jako podobný film " Pohádka o putování " , který se odehrává ve stejné době a obsahuje také některé drsnější scény, na které se jen tak nezapomíná. Kapitolou sama pro sebe je tady perfektně do filmu zapadající hudba souboru Musica Bohemica pod vedením Jaroslava Krčky, která film velice krásně doplňuje. Příběh je zasažen do doby před třicetiletou válkou, vpádem pasovských vojsk na naše území, které pronásledují vojáci Uherského krále. Svoji hlavní roli hraje lahvička, která svému majiteli splní pouze jedno přání, ten se jí ale musí urychleně zbavit a to prodat někomu dalšímu za poloviční cenu, než za jakou nakoupil, jinak propadne peklu...Nádherný příběh se spoustou geniálních herců, obsazení tohoto filmu nemá absolutně chybu. Ivan Vyskočil jako potulný muzikant Psík, Michaela Kudláčková jako dvanáctiletá Magdalena, Josef Somr jako italský tulák, Josef Karlík jako hospodský, Dagmar Veškrnová jako jeho žena, Martin Růžek jako mocný pán, Luděk Munzar jako voják, Bruno O´Ya jako vůdce bandy Pasovských žoldáků, Jiří Holý jako starý šumař (ten byl neuvěřitelně slizský) a v neposlední řadě můj velký oblíbenec Augustín Kubáň jako kat, který hraje s odsouzeným kostky. Tak bych mohl vyjmenovat opravdu všechny postavy. Tenhle film je zkrátka dokonalý a i v dnešní době působí neuvěřitelně precizně filmařsky zvládnutý po všech stránkách.(29.3.2012)

Tak takhle si představuju středověk - sychravá ponurá atmosféra s hromadou chamtivých zachmuřených zdevastovaných lidí (většinu herců jsem poznal až podle hlasu). Řada herců si navíc zahrála zajímavé atypické malé role. Přítomnost nadpřirozeného prvku filmu ještě víc pomáhá v konceptu i závěrečné pointě. Je v tomhle filmu vůbec nějaká postava, se kterou lze sympatizovat? Úchvatná brutální podívaná, jo taktohle je středověk.(20.11.2009)

Tak rozhodně se jedná spíše o takový drsnější napůl pohádkový příběh, který je však založen na skutečných událostech po hrůzovládě Rudolfa pomateného II. Příběh o malé Magdaléně, zoufalém muzikantovi o opravdu neposedném pytli peněz, kouzelné lahvičce s neznámou kapalinou, lidské slabosti, mamonu a nespravedlnosti. Určitě výborné prostředí a atmosféra začátku 17tého století. Za to rozhodně hvězdička navíc. Hra v kostky s katem o život a dary od ďábla, to jsou faktory, ovlivňující život a smrt lidí v tomto příběhu. Ke konci je film rozhodně zajímavější. A jak už to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadne.(15.5.2012)

jako není Ráža Zeman a jeho Tajemství Ocelového města je jen odrazem Zemanova mistrovství, není ani Herz, ani Vláčil. Tato strašidelná pohádka - drama je sice ucházející podívanou, ale co naplat, je to jen odlesk na hladině louže(9.7.2007)

• - Žobrákov si vo filme zahrali členovia divadelného spolku Jablonský. Dali im staré handry a vyváľali ich v blate, ale režisérovi sa aj tak zdali málo špinaví, a tak maskérka jednej divadelníčke poliala vlasy a nechty olejom. (Raccoon.city)

• - Režisér Ludvík Ráža pozval Michaelu Kudláčkovú (Magdaléna) na kamerové skúšky preto, lebo ho zaujala vo filme Veronika, prostě Nika (1980) a Barrandov jej najal počas natáčania aj súkromnú učiteľku. (Raccoon.city)

• - Režisér Ráža musel na príkaz komunistických cenzorov zázraky poprieť, a preto na konci filmu postava muzikanta povie, že zázraky neexistujú. (Raccoon.city)