Tak rozhodně se jedná spíše o takový drsnější napůl pohádkový příběh, který je však založen na skutečných událostech po hrůzovládě Rudolfa pomateného II. Příběh o malé Magdaléně, zoufalém muzikantovi o opravdu neposedném pytli peněz, kouzelné lahvičce s neznámou kapalinou, lidské slabosti, mamonu a nespravedlnosti. Určitě výborné prostředí a atmosféra začátku 17tého století. Za to rozhodně hvězdička navíc. Hra v kostky s katem o život a dary od ďábla, to jsou faktory, ovlivňující život a smrt lidí v tomto příběhu. Ke konci je film rozhodně zajímavější. A jak už to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadne.(15.5.2012)

Pro mne nepochopitelně téměř zapomenutý film Ludvíka Ráži, který má svou romantiku a historický duch založený na kombinaci dobrodružné fantazie a skutečných událostí začátku 17. století, kdy již psychicky nemocný císař Rudolf II. povolal do Čech vojska svého bratrance pasovského arciknížete Leopolda. Pohádka, která je vlastně poměrně drsným filmem pro mládež, je úžasná nejen skvělými výkony herců, jako je Michaela Kudláčková, Bruno O´ya a další, ale i dokonale věrnými surovými obrazy doby, jež byla předzvěstí následujících hrůz třicetileté války. Vše je podtrženo skvělými kostýmy a dobovými zbraněmi. Velmi poutavý příběh dvou ztracenců, zmítaných zběsilostí doby a škodolibostí náhod.(31.10.2011)

Skvělá vizuální stránka, kostýmy jsou dokonalé. Nádherná dobová hudba, atmosféra předehry Třicetilé války velice přesvědčivě vykreslena. Na dětský film své doby velice syrové. Herecké výkony dobré až výborné. Zvláště Bruno O'Ya v roli rabijáckého žoldnéře je typově dokonalý. Bohužel scénář a režie "jen" dobrá.(28.7.2014)

Jóóó, tak tohleto je film, kterej už z dnešních filmařů nikdo nemá šanci natočit. Ludvík Ráža byl na historická témata machr a tenhle dobrodružný snímek s mysteriózním nádechem natočil tak bravurně, že člověk jen žasne. Ty úžasný exteriéry v lese nebo ve městech, absolutně vypadají jako opravdu ze 17. století, stejně tak i interiéry v hospodách, hradech nebo ve vězení, to je nádhera, vše zachyceno dokonalou kamerou Andreje Barly. To prolízání lesem a houštinami, nebo akční scény, to je fakt pastva pro oči. Nebo všechny ty rekvizity, zbraně, pistole, kostýmy, vše bylo použito jako původní, žádné repliky, jak se můžeme dozvědet v bonusech na dvd. Film měl být původně určen spíše dětskému publiku, ale to rozhodně ne, protože se jedná o docela dost násilný film, kde se každou chvíli vraždí, každý hrabe jen sám za sebe a některé záběry jsou opravdu brutální, včetně zabíjení koňů nebo psů. Ufff, jako dítě jsem z toho měl dost a velice mě snímek fascinoval, stejně jako podobný film " Pohádka o putování " , který se odehrává ve stejné době a obsahuje také některé drsnější scény, na které se jen tak nezapomíná. Kapitolou sama pro sebe je tady perfektně do filmu zapadající hudba souboru Musica Bohemica pod vedením Jaroslava Krčky, která film velice krásně doplňuje. Příběh je zasažen do doby před třicetiletou válkou, vpádem pasovských vojsk na naše území, které pronásledují vojáci Uherského krále. Svoji hlavní roli hraje lahvička, která svému majiteli splní pouze jedno přání, ten se jí ale musí urychleně zbavit a to prodat někomu dalšímu za poloviční cenu, než za jakou nakoupil, jinak propadne peklu...Nádherný příběh se spoustou geniálních herců, obsazení tohoto filmu nemá absolutně chybu. Ivan Vyskočil jako potulný muzikant Psík, Michaela Kudláčková jako dvanáctiletá Magdalena, Josef Somr jako italský tulák, Josef Karlík jako hospodský, Dagmar Veškrnová jako jeho žena, Martin Růžek jako mocný pán, Luděk Munzar jako voják, Bruno O´Ya jako vůdce bandy Pasovských žoldáků, Jiří Holý jako starý šumař (ten byl neuvěřitelně slizský) a v neposlední řadě můj velký oblíbenec Augustín Kubáň jako kat, který hraje s odsouzeným kostky. Tak bych mohl vyjmenovat opravdu všechny postavy. Tenhle film je zkrátka dokonalý a i v dnešní době působí neuvěřitelně precizně filmařsky zvládnutý po všech stránkách.(29.3.2012)

Dobová atmosféra, že by takú nevyčaroval ani Ridley Scott s rozpočtom 200 miliónov dolárov. Spočíva nielen v tom, že je tu všetko špinavé, pochmúrne a zablatené, ale hlavne v postavách, ktoré sú napospol nesympatické, sebecké, bezohľadné a poverčivými bludmi nasiaknuté primitívne svine. Detský film? Ani náhodou. Drsný a presvedčivý obraz počiatku 17. storočia s dobre napísanými dialógmi, spletitým príbehom a niekoľkými zručne natočenými a zostrihanými bojovými scénami. Akurát dej trochu skáče v priestore a čase, akoby sem-tam chýbala krátka scéna, ale v konečnom dôsledku aj vďaka tomu má film celkom svižné tempo. 7/10, ale mierne nadhodnotím, pretože mám dojem, že dnes nežije v tuzemsku tvorca, ktorý by mal gule a talent natočiť čosi podobné.(15.6.2009)