poster

O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

 • Itálie

  Vandronik

  (Itálie)
 • Západní Německo

  Reisekamerad, Der

  (Západní Německo)

Pohádka / Rodinný / Dobrodružný

Československo / Itálie / Západní Německo / Francie, 1990, 89 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  ****

  Tahle pohádka je docela zvláštní. Ale rozhodně ne špatná, spíš naopak. Když jsem byl malý, tak jsem se jí trošku bál, konkrétně toho podivného Janova přítele. Nikdy jsem nepochopil, co ta postava byla vlastně zač a nechápu to dodnes. Hodnotím 4*, málokdy člověk spatří takhle zajímavou a tajemnou pohádku navíc podpořenou mrazivou hudbou.(16.12.2007)

 • Vančura
  ****

  Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Andersenovy pohádky "Společník na cestách", na jejíž motivy byl tento pohádkový film natočen. Srovnání literární předlohy s její filmovou adaptací se v tomto případě přímo nabízí, protože tvůrci se uchýlili k celé řadě změn oproti Andersenově textu. (Více se jim věnuje bakalářská práce "Společník z cest očima Ludvíka Ráži", kterou v roce 2013 vypracovala Hana Marková a kterou doporučuji pozornosti eventuálním zájemcům). Jednou z významných změn je už samotný název filmu, který se od předlohy liší - osobně ho nepovažuji za šťastný (je příliš dlouhý a špatně zapamatovatelný - nedovedu si představit, jak nějaké dítě pronese větu typu "Jupí, dneska dávají moji oblíbenou pohádku O JANOVI A PODIVUHODNÉM PŘÍTELI" - srovnejte třeba s "Dneska dávaj POPELKU") a spolu s jistým lehce pochmurným laděním celé pohádky si ho dávám do souvislosti s tím, že tato pohádka není mezi českými televizními diváky příliš oblíbená (viz i zdejší relativně nízké hodnocení). A přitom si osobně myslím, že je to velmi pěkný film - s mimořádně šťastným obsazením (fenomenální Kemr a Habich, roztomilá Vejmělková, zbytek rovněž velmi dobrý), zajímavým výtvarným pojetím a zdařilou kombinací vtipu a vážnosti. Za sebe bych tomuto filmu - kromě jeho nevhodného českého názvu - vytkl i výstřední kostýmy většiny postav, které na sebe upoutávají nepřiměřenou pozornost, a potom snad i nevalnou úroveň většiny triků. Na to, že film vznikl v porevolučních poměrech v zahraniční koprodukci, díky níž si jistě tvůrci nemohli stěžovat na nedostatek financí, působí celý film dosti laciným dojmem. Což je škoda, protože jinak je to jistě jedna z nejhezčích pohádek, které se u nás za začátku 90. let natočily. Za mě více než spokojené 4 hvězdy.(20.9.2014)

 • BoredSeal
  ****

  Solidní pohádka, kterou trochu kazí pár prkenných Němčourů (aha, hlavní postava není Němec ale předabovaný Čech, omlouvám se) a pseudokomický Labuda se Zedníčkem. Utkvěla mi v hlavě ponurá Hapkova hudba a kvalitní výtvarná stránka - rohaté helmy, zkamenělí lidé se živýma očima...(14.12.2009)

 • Jacinda
  ****

  Velmi, velmi depresivní pohádka, při které jsme se jako dětí velmi, velmi bála...(27.11.2009)

 • /Pablo
  ****

  Originální pohádka s nezapomenutelnou a neopakovatelnou "hororovou" atmosférou zakončená překvapivým momentem. Jedna z mých nejoblíbenějších. Škoda, že se takovéhle už netočí.(28.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace