O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

• Itálie

Vandronik

(Itálie)
  • německý

Der Reisekamerad

Pohádka / Rodinný / Dobrodružný

Československo / Itálie / Západní Německo / Francie, 1990, 89 min

• packa

Moje hodnocení se velice liší od názoru velké většiny divácké obce, mám pro to ale svůj důvod. Tradiční česká filmová pohádka má obsahovat humor a toho se mi zde hrubě nedostává. Zlo nemá být nemilosrdně zlé, nýbrž neskutečně hloupé a ve finále zesměšněné (Miloš Kopecký v Pyšné princezně, generálové Kemr a Vostřel v Šíleně smutné princezně, správce Preiss a kaprál Nárožný v pohádce S čerty nejsou žerty....). Tento snímek se tradice nedrží, je temný až hororový a dle mého názoru nevhodný na štědrovečerní primetime, kde jsem ho před lety jako dítě poprvé spatřil a zkazil si tím celé vánoce.(9.5.2006)

Jediná koprodukční pohádka, kterou tehdejšímu Československu odpustím, jsou Tři oříšky pro popelku, tam to možná i pomohlo k úspěchu, ale v tomto případě si nejsem zase až tak jistý. Prostě na můj vkus tam je až moc cizích obličejů a tak i celková atmosféra je znát a pro mne to prostě není ono. Přitom pohádka, je pro mne atraktivní hromadou drobností...herecká účast pana Kemra, paní Galatíkové, Evy Vejmělkové, kulisy hradu Bouzov a i dějově je to zajímavé, ale ti Němci v tom jdou prostě moc cítit a já si prostě nemůžu pomoct. Proto je hodnocení takové jaké je :-((15.12.2014)

Jedna z nejdokonalejších koprodukčních pohádek.(18.10.2010)

Při sledování tohoto TV FILMU ( Klidně bych to dal i do kin ) si musí každý zákonitě uvědomit, že každá pohádka má hluboké a zlé kořeny.(17.7.2011)

Jen TV pohádka? - pro mě naprosto nepochopitelně, protože svojí kvalitou daleko předčí většinu tvorby, která kina jen prošumí.(18.9.2002)

• - Natáčení probíhalo také na hradě Bouzov. (pávek)